מהן משפחות חזקות וכיצד הן פועלות - עת לגדול

פורטל בריאות ורווחת הילד בקהילה

מבית עמותת גושן, בליווי רופאים ואנשי מקצוע

/
/
מהן משפחות חזקות וכיצד הן פועלות

מהן משפחות חזקות וכיצד הן פועלות

כיצד יוצרים משפחות חזקות? משפחה חזקה אינה צומחת מדברים חיצוניים או חומריים, אלא מאהבה, ביטחון, תקשורת, חיבור – ועוד כמה כללים ושגרות.

מה צריכות משפחות חזקות?

באופן כללי, למשפחות חזקות יש כמה מאפיינים משותפים:

 • ביטחון רגשי וגופני.
 • חום, דאגה ותשומת לב חיובית.
 • כללים עקביים והוגנים ושיגרת חיים.
 • תקשורת טובה.
 • קשרים חיוביים עם אחרים מחוץ למשפחה.

ביטחון רגשי וגופני

משפחות חזקות נותנות לכל אחד במשפחה תחושת ביטחון רגשי וגופני. כלומר, כשאתם נמצאים עם המשפחה שלכם, אתם יכולים להירגע ולהיות מי שאתם. עם המשפחה מותר לפחד, להתעצב, להתרגש, להיות מבולבול או כל דבר אחר. כל הרגשות האלה מובנים ומתקבלים.

אם לילדכם יש בסיס משפחתי מוגן ובטוח, סביר להניח שיהיה בטוח יותר בעצמו וביכולותיו לחקור את העולם שמחוץ למשפחה. הוא יודע שתמיד יוכל לבוא אליכם ולקבל נחמה, תמיכה והגנה במקרה שהמצב בעולם הגדול והרחב נהיה מפחיד – גם אם מדובר במגרש המשחקים המקומי שמפחיד לרגע.

עצות ליצירת ביטחון ובטיחות
הנה כמה דרכים שבהן תוכלו ליצור תחושת ביטחון ובטיחות במשפחה:

 • כהורים, החליטו על הטקסים שתרצו ליצור לילדכם במשפחה – למשל, סיפור לפני השינה או שיחה על היום שעבר בארוחת הערב המשותפת. הטקסים עוזרים לתחושת הביטחון והשייכות שלו.
 • דברו עם ילדכם על רגשות. אפשר לקבוע פגישות סדירות כדי לדבר כך. לדוגמה, כל בן משפחה יכול לחלוק את הרגעים הטובים ביותר והפחות טובים שעברו עליו היום בזמן ארוחת הערב.
 • תכננו מראש מה לעשות כדי להתמודד עם רגשות "גדולים" בצורה רגועה. אם אתם או ילדכם מרגישים מתוחים או מוטרדים, תוכלו לצאת לטיול, להקשיב למוזיקה או להתקשר לחברים או בני משפחה שיעזרו לכם להתמודד עם המצב.
 • אם הבחנתם שאתם ביקורתיים וכועסים חלק ניכר מהזמן, כדאי שתפנו זמן לעצמכם ותנסו להחזיר לעצמכם את הכוחות להיות סבלניים. תוכלו גם להיעזר במישהו קרוב או באיש מקצוע כדי להתמודד עם הרגשות הללו ועם המחשבות שמובילות אתכם להרגיש כך (למשל, "אם הילד לא מקשיב לי הוא עושה זאת כדי להרגיז אותי", "הילדים תמיד יקשיבו לי בפעם הראשונה שאגיד משהו. ואם לא, זה אומר משהו רע עלי/עליהם").
 • הפגינו כבוד בשיחות עם בני המשפחה, הקשיבו למי שמדבר עד שיסיים והימנעו מביקורתיות.

כהורים, האופן שבו אתם מרגישים ומתנהגים יכול להשפיע מאוד על הילדים. לדוגמה, אם אתם כועסים או מתוחים, ייתכן שילדכם יהיה מתוח גם הוא. לכן, חשוב שתסייעו לעצמכם להיות במקום טוב מבחינה רגשית ופיזית , תבחרו באורח חיים בריא ותפנו לקבלת תמיכה בעת הצורך.

חום, דאגה ותשומת לב חיובית

הפגנת חום, דאגה וחיבה כלפי בני המשפחה עוזרת לבנות מערכות יחסים טובות בתוך המשפחה. ילדים שבאים ממשפחות חמות, דואגות ואוהבות מסתדרים טוב יותר עם ילדים אחרים ועם המורים ונוטים פחות לנהוג בבריונות. כמו כן, הפגנת חיבה רבה גורמת לילדכם להרגיש שהוא מיוחד, מה שעוזר לו להתמודד עם העליות והירידות בחיים.

תשומת לב חיובית חשובה גם היא. זוהי דרך להביע חיבה וחום כלפי ילדכם – למשל, כשאתם יורדים לגובה שלו ומפגינים עניין במה שהוא עושה. תשומת לב חיובית בונה את הקשר ביניכם ומראה לו שאתם זמינים לו בכל מה שיצטרך.

גם אם לכל אחד מילדיכם יש מזג שונה, צרכים וכישרונות שונים, כולם זקוקים לכך שיתעניינו בהם. תעודדו אותם ותשבחו אותם כדי לעזור להם להרגיש טוב בנוגע לעצמם. כל הדברים הללו מגבירים את ההערכה העצמית ואת הביטחון שלהם.

הנה כמה הצעות ליצירת חום, דאגה ותשומת לב חיובית במשפחתכם:

 • אמרו לילדכם כמה אתם אוהבים אותו, וחפשו הזדמנויות להגיד לו שאתם גאים בו.
 • חייכו והביטו בעיניו כשאתם מדברים איתו.
 • הפגינו חיבה גופנית, כשאפשר.
 • שבחו ועודדו את בני המשפחה כשהם משקיעים מאמץ, עושים משהו היטב, או כשהם מתנהגים באדיבות כלפי אחרים. לדוגמה, "אלחנן, תודה שסידרת את הכלים מהמדיח הבוקר – עזרת לי מאוד".
 • הראו שאתם אוהבים אותם באמצעות הקדשת זמן לפעילות כיפית ביחד.
 • צרו הזדמנויות למפגשים אחד על אחד, כדי לעשות משהו ששניכם אוהבים.

כללים עקביים והוגנים ושגרת חיים

כללים משפחתיים עקביים והוגנים מאפשרים לכל אחד מבני המשפחה לדעת כיצד להתנהג. הכללים יכולים לעזור לבני המשפחה להסתדר טוב יותר זה עם זה, ולהפוך את החיים לשלווים יותר.

כללים אפקטיביים הם הצהרות ברורות בנוגע לאופן שבו משפחתכם רוצה לטפל בבני המשפחה ולהתייחס אליהם. הציבו כללים לדברים החשובים לכם ביותר – לדוגמה, כלל שאוסר על פגיעה גופנית במישהו אחר הוא אחד מכללי היסוד אצל רוב המשפחות. אפשר להציב כללים בנוגע לבטיחות, נימוס, שגרות יומיומיות והפגנת כבוד כלפי האחר.

ילדים שגרים במשפחות המקפידות על כללים נאותים מצליחים טוב יותר בבית הספר, ופחות נוטים להשתתף בפעילויות מסוכנות בגיל ההתבגרות. כללים הוגנים ותוצאות סבירות עוזרים לילדים ללמוד על גבולות – ידע שבו יוכלו להשתמש גם בתחומים אחרים בחייהם. למשל, גבולות בבית עוזרים לילדים למלא את הכללים בבית הספר.

שגרות הן פעילויות מתוכננות וקבועות שנעשות כמעט מדי יום – לדוגמה, הכנת ארוחת ערב, התלבשות, הליכה לישון וכדומה. הפעילויות הללו יעזרו לכם לנהל את משק הבית בצורה חלקה.

השגרות מאפשרות לילדכם לדעת מה חשוב למשפחה. הן יכולות לחזק את האמונות והערכים המשותפים שלכם, ליצור תחושת שייכות ולכידות במשפחה ולבנות יכולת חיזוי של העתיד הקרוב ותחושת יציבות, בעיקר בתקופות מתוחות.

הנה כמה טיפים ליצירת כללים ושגרות משפחתיים:

 • שלבו את ילדכם במטלות הבית. אם יתאים לכם, בקשו ממנו לעזור להחליט מה הוא עושה לסיוע במשפחה. שילובו במטלות הבית בצורה המותאמת ליכולותיו תסיע לו להרגיש שגם הוא תורם.
 • אם יתאים לכם, תוכלו לקבוע פגישות משפחתיות, בהן מכנסים את כל בני הבית, או חלק מהם, ומדברים על דברים שקשורים להתנהלות המשפחה. פגישות כאלו יכולות לתרום לתחושת הילד שהוא מעורב בנעשה בבית.
 • כשילדכם גדל, שנו את השגרה והכללים בהתאם לצרכיו המשתנים ולגילו. השינויים יכולים להיות פשוטים, למשל לתת לו ללכת לישון מאוחר יותר, או לאפשר לו להכין את ארוחת הערב פעם בשבוע.
 • כשילדכם יגיע לגיל ההתבגרות, תוכלו להסביר לו שעצמאות רבה יותר הולכת יד ביד עם אחריות רבה יותר.

השגרה חשובה ועוזרת מאוד גם לילדים עם צרכים מיוחדים, שעשויים להתקשות בהבנת שינויים ובהתמודדות אתם.

תקשורת טובה

משפחות שחבריהן תומכים זה בזה נהנות מתקשורת טובה על הדברים הטובים והקשים כאחד. התקשורת הזו מאפשרת לכולם לחגוג יחד ולשמוח בזמנים טובים, ולדבר על הבעיות ולסייע אחד לשני כשהמצב קשה.

תקשורת טובה במשפחה משמעותה:

 • לעודד את בני המשפחה לדבר זה עם זה – ולהקשיב, כך שכולם יקבלו הזדמנות להביע את רגשותיהם.
 • לעזור לילדים ללמוד מילים שמביעות את המחשבות והרצונות שלהם, כך שיידעו כיצד לבקש מה שהם רוצים או צריכים.
 • להקשיב באמת ולהגיב בצורה רגישה לכל מיני דברים – לא רק לדברים הנחמדים או לחדשות הטובות, אלא גם לחוסר סבלנות, מבוכה, עצב או פחד.
 • להקשיב לבעיות של בני המשפחה ולהביע אמפתיה, בלי להרגיש שעליכם לפתור את הבעיה או לייעץ. כאשר יש צורך בעזרה מעשית ניתן לבצע אותה בתום השיח הרגשי ולא במקומו.
 • ללמוד כיצד לשאת ולתת ולהתפשר כשיש בעיה, כך שכולם מקבלים חלק ממה שהם רוצים.
 • להתמקד בשפת גוף ובמעשים ולא רק במילים.

 

הנה כמה הצעות ליצירת תקשורת טובה במשפחתכם:

 • כשילדכם רוצים לדבר אתכם, הפסיקו את מה שאתם עושים באותו רגע ותנו להם תשומת לב מלאה. אם אינכם יכולים להתמקד בהם באותו רגע, אמרו להם שדבריהם חשובים לכם ואתם רוצים לתת להם את מלא תשומת הלב, וקבעו מועד שיחה מאוחר יותר.
 • תוכלו להשאיר לילדכם פתק המצורף לאוכל שלוקח ללימודים כדי שיידע שאתם חושבים עליו.
 • אכלו יחד ארוחות משפחתיות לעיתים קרובות ככל האפשר. בזמן זה תוכלו לספר אחד לשני מה מתרחש בחייכם.
 • כשהרוחות הרגשיות סוערות, שאלו את ילדכם איך הוא מרגיש ואם הוא יודע מה הוא צריך.

תקשורת עם אחרים

שמירה על קשר עם אנשים אחרים שדואגים לילדכם – כמו בני המשפחה המורחבת, חברים, שכנים ואנשים בקהילה – חשובה מאוד לילדים. קשרים עוזרים לפתח את ההערכה העצמית של ילדים, ונותנים להם תחושה חזקה יותר של מקומם במשפחה, כנכדים, כבני דודים או אחיינים ואחייניות. הקשר עם בני המשפחה המורחבת, חברים ואנשים בקהילה עוזר לילדים ללמוד כיצד להתייחס לאנשים שונים.

מבוגרים נוספים שנמצאים בחיי הילד יכולים לתת תמיכה לילד ולכם בזמני התמודדות קשים, למשל, במקרה של מוות במשפחה, או בזמנים טובים, כמו ליהנות ביחד בטיול או לחגוג אירועים חשובים. החיבור לאחרים מאפשר לכם ולילדכם למצוא את הדמות המתאימה אליה תוכלו לפנות בעת הצורך, כשאתם זקוקים לתמיכה או לעצה, או כשאתם זקוקים לסיוע מעשי.

הנה כמה הצעות ליצירת קשר בין משפחתכם לאחרים:

 • עודדו את ילדיכם לפגוש את הסבים והסבתות, הדודים ובני הדודים. אם הם גרים רחוק, דברו איתם בטלפון, כתבו או ציירו להם, ונסו להיפגש כשאפשר.
 • שתפו בידיעת הילד את בני המשפחה המתאימים באירועים השונים בחייו. וחשבו על דרכים בהם בני המשפחה יוכלו להיות חלק מהם, בשיחת טלפון על הנושא, בהצגת תמונות מהאירוע, או בהגעה פיזית.
 • תוכלו לשלוח את ילדכם לחוגים שונים או פעולות קהילתיות. כך תתנו לו הזדמנות להכיר חברים חדשים.

© raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.

 

עוד מאמרים שיעניינו אותך:

משפחה חזקה צומחת מאהבה, בטחון, תקשורת ועוד
כך תבנו מערכות יחסים טובות ותעזרו לילדכם להרגיש מוגן ואהוב
על לקות למידה, הסיבות להופעתה סיוע לילדכם בבית הספר ומחוץ לו
אתר האינטרנט 'ילדודעס' הוקם ע”י עמותת גושן, במטרה להוות מרכז ידע הכולל מאמרים וכלים, שמטרתו לספק ידע ומידע מקיף ונגיש להורים ולאנשי מקצוע העובדים עם ילדים.

כל הזכויות שמורות לעמותת גושן 2020

ברוכים הבאים
לפורטל 'עת לגדול!'

מומחי 'עת לגדול' בליווי רופאים ואנשי מקצוע מובילים,
כאן עבורכם עם כל התשובות, הידע והמידע העדכני ביותר!

התפתחות, התנהגות, בריאות ואתגרים יומיומיים – של תינוקות, פעוטות, ילדים, בני נוער ושלכם ההורים.

התוכן בפורטל מתעדכן בקביעות, כך שתוכלו בכל ביקור ב'עת לגדול' ליהנות ממידע חדש ורלוונטי.

מעוניינים להתעדכן כל פעם בחדשות הפורטל?

השאירו פרטים ותוכלו לקבל לתיבת המייל האישי שלכם את הסרטונים, הטיפים, המאמרים המקצועיים והמעשיים ביותר מטובי הרופאים והמומחים

דילוג לתוכן