התפתחות תינוקות: חודשים 2-3 - עת לגדול

פורטל בריאות ורווחת הילד בקהילה

מבית עמותת גושן, בליווי רופאים ואנשי מקצוע

/
/
התפתחות תינוקות: חודשים 2-3

התפתחות תינוקות: חודשים 2-3

תינוקות רכים באים לעולם בשלל צורות וגדלים, אך הם מתפתחים באופן דומה למדי בגיל חודשיים עד שלושה חודשים. מה התינוק שלכם צפוי לעשות, כיצד תוכלו לעזור, ומתי יש לגשת לרופא הילדים?

כיצד מתפתחים תינוקות בחודשים 2-3

התינוק שלכם כבר בן חודשיים, כמעט שלושה. כעת הוא כבר מראה רגשות כגון התעניינות, דחייה, לחץ והנאה. הוא גם מצליח לחבר בין קולות לפנים, ובמיוחד שלכם, כיוון שכבר יצר איתכם התקשרות חזקה. הוא עשוי לעקוב אחריכם בעיניו ולחייך אליכם בשמחה. הוא מתעניין בכם כשאתם מדברים אליו, ויכול אפילו "לענות" בחזרה.

בשלב הזה, רוב התינוקות ממשיכים לבכות ולקטר כחלק נורמלי מהתפתחותם. ייתכן שזה לא נראה כך, אך כל הבכי הזה יחלוף עם הזמן. שלב הבכי משפיע על כל תינוק באופן שונה, ובדרך כלל מגיע לשיאו בגיל 8-6 שבועות, ופוחת בסביבות גיל 16-12 שבועות. תינוקות בוכים בגלל סיבות שונות ומגוונות, אך לפעמים הם בוכים בלי סיבה נראית לעין.

התינוק שלכם מתחיל לתקשר איתכם בדרכים חדשות. לדוגמה, הוא משתמש בסוגי בכי שונים לרעב או לכאב. הוא עדיין מהמהם ומשתמש בפניו ובגופו כדי להעביר לכם מסרים. ובערך בשלב הזה, התינוק שלכם גם מתחיל לצחוק.

התינוק מתחיל להתבונן טוב יותר בחפצים שונים כמו קוביות או צעצועים קטנים, ועיניו מצליחות לעקוב אחרי חפצים שנעים במעגל. הוא נהנה לשחק עם ידיו, ומגלה סקרנות רבה בנוגע לאצבעותיו. הוא מצליח להביא את ידיו זו לזו. ידיו כבר נשארות פתוחות רוב הזמן, והוא אוהב לפתוח ולסגור אותן. תיאום בין הידיים לעיניים מתחיל להתפתח ותינוקכם יכול אפילו לנסות ולגעת בפניכם, או לנופף בידיו מול חפץ כלשהו.

לפעמים, כשהוא שוכב על הבטן, הוא מניח את ראשו על זרועותיו או מתגלגל על צדו. כשהוא שוכב על הבטן או על הגב, הוא עשוי למתוח את רגליו ולבעוט. אם אתם אוחזים אותו בתנוחת עמידה – על הרצפה או כשהוא בחיקכם – הוא יכול לדחוף את רגליו כלפי מטה, ולשאת מעט ממשקלו.

כיצד לעזור להתפתחות תינוקות רכים בחודשים 3-2

הנה כמה דברים פשוטים מאוד שתוכלו לעשות כדי לעזור להתפתחות התינוק:

 • הגיבו לבכיו: תינוקות בוכים לפעמים כי משהו לא נוח להם – החיתול שלהם רטוב, או שהם רעבים, או שהאור חזק מדי. כשאתם מגיבים לכך, התינוק שלכם מרגיש נינוח ובטוח יותר, והוא לומד לבטוח בכם ולסמוך עליכם. גם אם אינכם יודעים מדוע הוא בוכה, חשוב לנחם אותו. התינוק לא יהפוך למפונק מדי אם תרימו אותו, תערסלו אותו או תדברו אליו בקול מרגיע.
 • שחקו יחד: הצעצוע הטוב ביותר עבור תינוקכם הוא אתם. המשחק המשותף עוזר לתינוק הרך שלכם להרגיש אהוב ומוגן, מה שעוזר לו להתפתח וללמוד. תוכלו לשחק עם התינוק הרך שלכם בדרכים רבות, ובהן דיבור וקריאה, שירים כמו "ידיים למעלה, על הראש" ואחרים, או משחקים כגון "קוקו".
 • חייכו לתינוק שלכם: כשהוא רואה אתכם מחייכים, מוחו משחרר כימיקלים לגופו שגורמים לו לתחושה טובה, ועוזרים לו לגדול. לחיוך יש תפקיד חשוב בתהליכי החיבור וההתקשרות. הוא עוזר לתינוקכם להרגיש בטוח ומוגן, וללמוד על העולם שסביבו.
 • שכיבה על הבטן: התינוק זקוק לזמן משחק יומי על הבטן, כדי לבנות את שרירי הצוואר ואת פלג הגוף העליון. חיזוק השרירים יעזור לו להרים את ראשו ולהתחיל ללמוד את התנועות שבהן ישתמש מאוחר יותר, כמו זחילה וקימה לעמידה.
 • עיסוי תינוקות: עיסוי תינוקות הוא דרך נהדרת להתחבר לתינוק שלכם. העיסוי יכול להיות מרגיע ומרפה, במיוחד לתינוקות עצבניים. נסו לעסות את התינוק בחדר חמים, לאחר האמבטיה.

 

יהיו פעמים שהתינוק שלכם לא ירצה לעשות דבר מכל מה שהצענו – אם הוא עייף מדי, למשל, או רעב. במקרה זה, הוא ישתמש בסימנים מיוחדים כדי להודיע לכם מתי נמאס לו ומה הוא צריך.

 

להיות הורים לתינוק רך

מדי יום, אתם והתינוק שלכם מכירים זה את זה מעט יותר. ככל שהתינוק גדל ומתפתח, כך תכירו יותר ויותר את צרכיו ואת הדרך שבה תוכלו למלא אותם. 

בתור הורים, אנחנו לומדים ללא הרף. כל הורה עושה טעויות ולומד מניסיון. זה בסדר להיות בטוחים במה שאתם יודעים. זה גם בסדר להודות שאינכם יודעים ולשאול שאלות – לעיתים קרובות, השאלות הנראות לכם טפשיות הן הטובות ביותר!

בריאותכם הגופנית והנפשית היא חלק חשוב מאוד בתפקידכם כהורים. כשכל תשומת הלב מתרכזת בטיפול בילד או בתינוק, הורים רבים שוכחים לדאוג לעצמם, או שפשוט אין להם זמן לכך. תפקידכם כהורים דורש מכם הבנה, סבלנות, דמיון ואנרגיה – ותעשו זאת בצורה הטובה ביותר אם תטפלו בעצמכם.

אם אתם מרגישים מתוסכלים, לחוצים או שאינכם יכולים להתמודד, הניחו את התינוק במקום בטוח – בעריסה, למשל – והתרחקו לזמן מה, עד שתירגעו. כמו כן, אתם יכולים לבקש ממישהו אחר להחזיק אותו לזמן מה. לעולם אל תטלטלו תינוק. הטלטול עלול לגרום לדימום בתוך המוח, ולעיתים קרובות לנזק מוחי קבוע.

זה בסדר גמור לבקש עזרה. אם אתם מתקשים להתמודד עם התינוק שלכם, היוועצו באחות טיפת חלב או ברופא הילדים שלכם.

מתי לבקש עזרה

קבעו פגישה אצל אחות טיפת חלב או רופא הילדים אם אתם דואגים או מבחינים שהתינוק שלכם:

 • אינו ממקד את עיניו על דבר מה
 • אינו מתבונן בעיניכם, גם לא לזמן קצר
 • אינו שם לב לפרצופים
 • אינו מבחין בידיו
 • אינו משמיע קולות
 • בוכה הרבה ומדאיג אתכם
 • אינו מתחיל לחייך
 • אינו מצליח להחזיק היטב את ראשו
 • קופץ את ידיו לאגרופים רוב הזמן
 • פוזל בעיניו רוב הזמן (בחודשים הראשונים מתרחשת לעיתים פזילה אקראית תקינה)
 • נראה כי אינו מגיב לרעשים חזקים
 • מאבד מיומנויות שכבר רכש באופן מובהק ועקבי.

 

ילדים גדלים ומתפתחים בקצב שונה. אם אתם תוהים האם קצב ההתפתחות של ילדכם "נורמלי", כדאי לזכור ש"הנורמה" היא טווח רחב. אם אתם עדיין מרגישים שמשהו לא בסדר, קבעו פגישה אצל אחות טיפת חלב או רופא הילדים.

קבעו פגישה אצל אחות טיפת חלב או רופא הילדים אם אתם מבחינים בסימנים של דיכאון אחרי לידה. הסימנים כוללים תחושת עצב ובכי ללא סיבה נראית לעין, התרגזות, קושי להתמודד ותחושת חרדה עמוקה. אם אתם מבחינים בסימנים אלה, בקשו עזרה מאיש מקצוע.

 

© raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.

עוד מאמרים שיעניינו אותך:

על אוצר מילים, סיפור סיפורים ושימוש במשפטים. למה לצפות?
כך תוכלו ללמד את ילדכם הפעוט לשחק עם ילדים אחרים מגיל צעיר מאוד
כל התינוקות מתפתחים בקצב שונה. כיצד מתייחסים לעקומות הגדילה?
אתר האינטרנט 'ילדודעס' הוקם ע”י עמותת גושן, במטרה להוות מרכז ידע הכולל מאמרים וכלים, שמטרתו לספק ידע ומידע מקיף ונגיש להורים ולאנשי מקצוע העובדים עם ילדים.

כל הזכויות שמורות לעמותת גושן 2020

ברוכים הבאים
לפורטל 'עת לגדול!'

מומחי 'עת לגדול' בליווי רופאים ואנשי מקצוע מובילים,
כאן עבורכם עם כל התשובות, הידע והמידע העדכני ביותר!

התפתחות, התנהגות, בריאות ואתגרים יומיומיים – של תינוקות, פעוטות, ילדים, בני נוער ושלכם ההורים.

התוכן בפורטל מתעדכן בקביעות, כך שתוכלו בכל ביקור ב'עת לגדול' ליהנות ממידע חדש ורלוונטי.

מעוניינים להתעדכן כל פעם בחדשות הפורטל?

השאירו פרטים ותוכלו לקבל לתיבת המייל האישי שלכם את הסרטונים, הטיפים, המאמרים המקצועיים והמעשיים ביותר מטובי הרופאים והמומחים

דילוג לתוכן