- עת לגדול

פורטל בריאות ורווחת הילד בקהילה

מבית עמותת גושן, בליווי רופאים ואנשי מקצוע

© raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network..

מה לעשות כשילד נחנק

תינוקות וילדים קטנים עלולים להיחנק מכל דבר שקטן מסוללה בגודל קופסת ההפתעה של ביצת הפתעה. כדי למנוע חנק, הרחיקו את כל החפצים הקטנים, חתכו את המזון לחתיכות קטנות והשגיחו על הילדים בזמן האכילה – בעיקר על ילדים בני פחות מחמש.

אם אתם חושבים שהתינוק נחנק, התקשרו מיד למד"א בטלפון 101 ומלאו את ההוראות לפינוי גוף זר (בהמשך). המוקדן יישאר איתכם על הקו.

כאשר ילד נחנק, הישארו רגועים ובקשו ממנו להשתעל כדי לפלוט את הגוף הזר. אם השיעול אינו עוזר, מלאו את ההוראות לפינוי גוף זר (בהמשך).

פינוי גוף זר אצל תינוקות בני פחות משנה

השכיבו את התינוק על זרועכם, כשפניו פונות כלפי מטה. בעזרת בסיס כף ידכם השנייה, הכו מכה נמרצת על גבו, בין השכמות. תנו לו עד חמש מכות, ובדקו לאחר כל מכה אם הגוף הזר נפלט החוצה. השתמשו בזרת לפינוי הגוף הזר מפיו של התינוק.

אם הגוף הזר לא נפלט החוצה, השכיבו את התינוק על גבו, הניחו שתי אצבעות במרכז בית החזה, ולחצו את חזהו פנימה חמש פעמים – בדומה למחזורי הלחיצות בהחייאה, אך אטיות וחדות יותר. לאחר כל לחיצה, בדקו אם הגוף הזר נפלט החוצה.

אם התינוק עדיין נחנק, בדקו אם מד"א בדרך והמשיכו לבצע מחזורים של חמש מכות על הגב וחמש לחיצות חזה עד הגעת האמבולנס. אם התינוק מאבד את הכרתו, התחילו לבצע החייאה.

עוד מאמרים שיעניינו אותך:

מדוע חשוב להתמודד עם חרדה, מהם התסמינים וטיפים יומיומיים
כך תפיקו את המיטב מהארוחות המשפחתיות
כך תמצאו את האנרגיה לתמוך בילדכם, וגם להתמודד עם הרגשות שלכם
אתר האינטרנט 'ילדודעס' הוקם ע”י עמותת גושן, במטרה להוות מרכז ידע הכולל מאמרים וכלים, שמטרתו לספק ידע ומידע מקיף ונגיש להורים ולאנשי מקצוע העובדים עם ילדים.

כל הזכויות שמורות לעמותת גושן 2020

ברוכים הבאים
לפורטל 'עת לגדול!'

מומחי 'עת לגדול' בליווי רופאים ואנשי מקצוע מובילים,
כאן עבורכם עם כל התשובות, הידע והמידע העדכני ביותר!

התפתחות, התנהגות, בריאות ואתגרים יומיומיים – של תינוקות, פעוטות, ילדים, בני נוער ושלכם ההורים.

התוכן בפורטל מתעדכן בקביעות, כך שתוכלו בכל ביקור ב'עת לגדול' ליהנות ממידע חדש ורלוונטי.

מעוניינים להתעדכן כל פעם בחדשות הפורטל?

השאירו פרטים ותוכלו לקבל לתיבת המייל האישי שלכם את הסרטונים, הטיפים, המאמרים המקצועיים והמעשיים ביותר מטובי הרופאים והמומחים

דילוג לתוכן