התפתחות תינוקות בגיל 7-8 חודשים - עת לגדול

פורטל בריאות ורווחת הילד בקהילה

מבית עמותת גושן, בליווי רופאים ואנשי מקצוע

/
/
התפתחות תינוקות בגיל 7-8 חודשים

התפתחות תינוקות בגיל 7-8 חודשים

תינוקות נולדים בשלל צורות וגדלים, אך הם מתפתחים באופן דומה למדי בגיל 7-8 חודשים. מה התינוק שלכם צפוי לעשות, כיצד תוכלו לעזור, ומתי יש לגשת לרופא הילדים?

כיצד מתפתחים תינוקות בגיל 7-8 חודשים

התינוק שלכם מתחיל עכשיו להבין כיצד הוא יכול ללמוד יותר על העולם שסביבו. לדוגמה, הוא מתבונן היטב בחפצים כמו טבעות או כדורים, חושף צעצועים לאחר שהבחין שהם מכוסים, מקיש קוביות זו בזו ומחפש אותן לאחר שנפלו. הוא עדיין מכניס את רוב הדברים לפיו. הוא משתפר בהרמת דברים באמצעות האגודל והאצבע המורה, ויכול כבר להאכיל את עצמו בעזרת אצבעותיו.

התינוק אוהב מאוד לשחק איתכם ונהנה במיוחד ממשחקים כמו "קוקו". הוא ממלמל ללא הרף וייתכן ששמעתם אותו אומר "אמא" או "אבא", אך הוא עדיין לא יודע מה משמעות המילים. אם התינוק שלכם מתחיל לדבר מוקדם, ייתכן שהוא כבר משתמש במילים בודדות נוספות. אל תדאגו אם עדיין לא התחיל להשתמש במילים – הוא ממשיך להשתמש בשפת הגוף שלו כדי לתקשר איתכם. לדוגמה, הוא יכול לנענע בראשו כדי לסמן לכם "לא". 

רגשותיו של התינוק ממשיכים להתפתח, והוא יודיע לכם מתי הוא שמח ומתי הוא מוטרד. ייתכן שהוא מראה סימני התקשרות חזקה כלפיכם וכלפי בני משפחה קרובים או מטפלים, אך עדיין מפחד מעט מפרצופים חדשים ועלול להראות סימנים של חרדת נטישה ופחד מזרים. בגיל זה, חרדת נטישה ופחד מזרים הם חלק טבעי בהתפתחות.

התינוק שלכם מתחיל להסתובב בבית בזחילה ובגלגולים. הוא יכול לשבת יציב, ולעיתים אפילו להתיישב לבד ואולי אפילו למשוך את עצמו כלפי מעלה כדי לעמוד על הברכיים. כמו כן, בגיל זה התינוק שלכם עשוי:

 • לנסות ללעוס, מה שמרמז על כך שהוא מוכן למזון במרקם גושי יותר או קצוץ
 • לנסות לאכול לבד – לדוגמה, להרים את המזון שלו ולהחזיק את בקבוק השתייה לבדו
 • להגיב למילים "בוא לכאן"
 • לחפש את בני המשפחה אם אתם מבקשים ממנו – למשל, כשאתם אומרים "איפה אמא?", הוא יחפש את אמא
 • לעמוד עם תמיכה.

כיצד לעזור להתפתחות התינוק

הנה כמה פעולות פשוטות שיעזרו להתפתחות התינוק שלכם:

 • דברו עם התינוק: הוא מתעניין מאוד בשיחה, ולכן כדאי לדבר עם נושאים יומיומיים ועל מה שאתם עושים כדי לעזור לו להבין את משמעותן של המילים.
 • הקשיבו והגיבו למלמולי התינוק: כדי לעזור לו לבנות את מיומנויות השפה, התקשורת והאוריינות שלו, ולתת לו תחושה שהוא במרכז תשומת הלב, אהוב ומוערך. חשוב להגיב בדיבור או בהשמעת קולות בדרך חמה ואוהבת. התינוק ייהנה לשמוע את קולכם עולה ויורד, ויאהב לראות את הבעות פניכם כשאתם מדברים איתו.
 • קראו יחד: קראו, ספרו סיפורים ודברו על האיורים בספר כדי לעזור לפתח את הדמיון של התינוק ולהניח את היסודות לבניית השפה.
 • שחקו ביחד: שירו שירים, שחקו במשחק "קוקו", צלצלו בפעמונים, החביאו צעצועים ועשו קולות מצחיקים וקולות של בעלי חיים. בגיל זה, התינוק שלכם נהנה במיוחד לשחק במשחקים חברתיים ולחקות את מה שאתם עושים. המשחק המשותף גורם לו לחוש אהוב ומוגן.
 • השכיבו אותו על שמיכת פעילות/מזרון פעילות בשעות הערנות שלו, ופזרו מסביבו משחקים תואמי גיל רעשנים, קוביות ועוד, כדי לעודד אותו לזחול ולהתקדם. אם ילדכם כבר זוחל- תוכלו להציב בפניו "מכשולים" קטנים אך יציבים שעליהם יוכל לטפס ולהתקדם בזחילה (מגבת מגולגלת, מזרון נמוך ועוד) כדי לפתח את יכולותיו המוטוריות.
 • הציגו מאכלים חדשים: אתם יכולים לתת לו אוכל תוצרת בית כמו בשר ועוף טחון, דג מבושל היטב, אורז מלא, פסטה, לחם רך, גבינה מפוסטרת או יוגורט . בגיל זה, בו אתם חושפים את ילדכם לטעמים שונים, השתדלו להימנע מלתת מאכלים מומתקים, והעדיפו את החלופות ללא סוכר לדוגמא יוגורט טבעי במקום מעדן מומתק, דגני בוקר המכילים סוכר ועוד.  טחנו ומעכו את המזון של התינוק כדי להקל עליו ללעוס ולמנוע חנק.
 • שהו עם התינוק מחוץ לבית: התינוק יאהב להסתובב איתכם בחוץ, שם יוכל להתבונן בדברים חדשים וללמוד. כשאתם מחוץ לבית, זכרו להגן על עצמכם מפני השמש.
 • הכינו את ביתכם לתינוק בתנועה: כדאי לבדוק כיצד להפוך את הבית לבטוח לתינוק שמסתובב בו. תתפלאו לגלות עד כמה רחוק הוא יכול להתגלגל או לאן הוא יכול להגיע, אפילו בגיל זה.

יהיו פעמים שהתינוק שלכם לא ירצה לעשות דבר מכל מה שהצענו – אם הוא עייף מדי, למשל, או רעב.

להיות הורים לתינוק בן שמונה חודשים

מדי יום, אתם והתינוק שלכם מכירים זה את זה מעט יותר. ככל שהתינוק גדל ומתפתח, כך תכירו יותר ויותר את צרכיו ואת הדרך שבה תוכלו למלא אותם.

למעשה, בתור הורים, אנחנו לומדים ללא הרף. כל הורה עושה טעויות ולומד מניסיון. זה בסדר להיות בטוחים במה שאתם יודעים. זה גם בסדר להודות שאינכם יודעים ולשאול שאלות – לעיתים קרובות, השאלות שנראות לכם טיפשיות הן הטובות ביותר!

בריאותכם הגופנית והנפשית היא חלק חשוב מאוד מתפקידכם כהורים. כשכל תשומת הלב מתרכזת בטיפול בילד או בתינוק, הורים רבים שוכחים לדאוג לעצמם, או שפשוט אין להם זמן לכך. תפקידכם כהורים דורש מכם הבנה, סבלנות, דמיון ואנרגיה – ותעשו זאת בצורה הטובה ביותר אם תטפלו בעצמכם.

אם אתם מרגישים מתוסכלים, לחוצים או שאינכם יכולים להתמודד, הניחו את התינוק במקום בטוח – בעריסה, למשל – והתרחקו לזמן מה, עד שתירגעו. כמו כן, אתם יכולים לבקש ממישהו אחר להחזיק אותו לזמן מה. לעולם אל תטלטלו תינוק. הטלטול עלול לגרום לדימום בתוך המוח, ולעיתים קרובות לנזק מוחי קבוע. מותר לכם לבקש עזרה.

מתי לבקש עזרה

קבעו פגישה אצל אחות טיפת חלב או רופא הילדים אם אתם דואגים או מבחינים שבן שמונת החודשים שלכם:

 • אינו יוצר איתכם קשר עין
 • אינו מראה חיבה (או מראה חיבה מועטה בלבד) למי שמטפל בו – למשל, הוא אינו רוצה להתחבק
 • אינו ממלמל
 • אינו מחייך או משתמש בהבעות אושר, ואינו מראה טווח רגשות
 • אינו מתהפך
 • אינו יושב עם עזרה
 • נראה שמוט או נוקשה
 • משתמש ביד אחת או ברגל אחת, הרבה יותר מאשר ביד השנייה
 • אינו עוקב בעיניו אחר חפצים נעים
 • אחת מעיניו פונה כלפי פנים או כלפי חוץ רוב הזמן
 • אינו פונה לכיוונם של צלילים וקולות
 • אינו מתעניין בצלילים
 • מאבד מיומנויות שכבר רכש באופן מובהק ועקבי.


קבעו פגישה אצל רופא אם אתם מבחינים בסימנים של דיכאון אחרי לידה אצל אחד מכם הסימנים כוללים תחושת עצב ובכי ללא סיבה נראית לעין, התרגזות, קושי להתמודד ותחושת חרדה עמוקה. אם אתם מבחינים בסימנים אלה, בקשו עזרה מאיש מקצוע. 

ילדים גדלים ומתפתחים בקצב שונה. אם אתם תוהים האם קצב ההתפתחות של ילדכם "נורמלי", כדאי לזכור ש"הנורמה" היא טווח רחב. אם אתם עדיין מרגישים שמשהו לא בסדר, קבעו פגישה אצל אחות טיפת חלב או רופא הילדים.

 

© raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.

עוד מאמרים שיעניינו אותך:

על אוצר מילים, סיפור סיפורים ושימוש במשפטים. למה לצפות?
כך תוכלו ללמד את ילדכם הפעוט לשחק עם ילדים אחרים מגיל צעיר מאוד
כל התינוקות מתפתחים בקצב שונה. כיצד מתייחסים לעקומות הגדילה?
אתר האינטרנט 'ילדודעס' הוקם ע”י עמותת גושן, במטרה להוות מרכז ידע הכולל מאמרים וכלים, שמטרתו לספק ידע ומידע מקיף ונגיש להורים ולאנשי מקצוע העובדים עם ילדים.

כל הזכויות שמורות לעמותת גושן 2020

ברוכים הבאים
לפורטל 'עת לגדול!'

מומחי 'עת לגדול' בליווי רופאים ואנשי מקצוע מובילים,
כאן עבורכם עם כל התשובות, הידע והמידע העדכני ביותר!

התפתחות, התנהגות, בריאות ואתגרים יומיומיים – של תינוקות, פעוטות, ילדים, בני נוער ושלכם ההורים.

התוכן בפורטל מתעדכן בקביעות, כך שתוכלו בכל ביקור ב'עת לגדול' ליהנות ממידע חדש ורלוונטי.

מעוניינים להתעדכן כל פעם בחדשות הפורטל?

השאירו פרטים ותוכלו לקבל לתיבת המייל האישי שלכם את הסרטונים, הטיפים, המאמרים המקצועיים והמעשיים ביותר מטובי הרופאים והמומחים

דילוג לתוכן