ילדים ובני נוער מחוננים ומוכשרים - עת לגדול

פורטל בריאות ורווחת הילד בקהילה

מבית עמותת גושן, בליווי רופאים ואנשי מקצוע

/
/
ילדים ובני נוער מחוננים ומוכשרים

ילדים ובני נוער מחוננים ומוכשרים

יכולותיהם של ילדים מחוננים מתקדמות מכפי גילם. ילדים מוכשרים הם אלו המצטיינים באחד מתחומי הלמידה, האומנות או הספורט, ברמה הגבוהה בהרבה מבני גילם. הכישרונות הללו מביאים עמם הנאות ואתגרים לכם ולילדכם גם יחד.

ילדים מחוננים

אף שכל הילדים מיוחדים, כמה מהם נולדים מחוננים. כמו כן, כדאי לדעת שהמחוננות עוברת בגנים. ילדים מחוננים נמצאים בתרבויות שונות ובכל סוגי המשפחות.

לילדים מחוננים יש יכולות מתקדמות הנמצאות הרבה מעל הממוצע של ילדים בגילם. היכולות הללו מוגדרות בדרך כלל בתחומים האינטלקטואליים והלימודיים . אם ילדכם מחונן, ייתכן שהבחנתם ביכולותיו הגבוהות המתבטאות באופן שבו הוא לומד ומתפתח לעומת ילדים אחרים בגילו.

אם לילדכם המחונן יש יכולת אינטלקטואלית מתקדמת, סביר להניח שהיא תשפיע על ההתפתחות ההתנהגותית, החברתית והרגשית שלו. יתכן  שיהיה לחוץ יותר וירגיש רגשות חזקים יותר לעומת ילדים אחרים בגילו, בשל תובנות בוגרות יותר. לדוגמה, ילד צעיר מחונן עשוי להיות מוטרד מאוד כשהוא צופה בחרק מת. ילד גדול יותר עשוי לדאוג שאם יַראה את יכולותיו האינטלקטואליות המתקדמות, הוא לא יצליח להשתלב בקרב חבריו.

ועדת ההיגוי לחינוך מחוננים בישראל הגדירה באופן סטטיסטי, כי ילדים מחוננים בישראל הם אלו הנמצאים באחוזון העליון של יכולות אינטלקטואליות בכל שנתון, ובנוסף להגדרה זו ממלאים גם אחר שני התנאים הבאים: רמת מוטיבציה גבוהה ורמת יצירתיות ומקוריות גבוהה.

ילדים מצטיינים מוגדרים כאלו הנמצאים ב5% העליונים מבחינת יכולות אינטלקטואליות, ובלבד שגם הם עומדים בתנאי המוטיבציה והיצירתיות.

ילדים מוכשרים

המחוננות יכולה להפוך לכישרון אם מפתחים ומטפחים אותה. לדוגמה, אם ילדכם מחונן מבחינה מוזיקלית ואתם מאפשרים לו ללמוד על כלי נגינה, הוא יכול לפתח כישרון לנגינה. הכישרון מתחיל להראות את סימניו בסביבות גיל שש. ישנם כישרונות שמופיעים אצל ילדים גדולים יותר ואפילו בני נוער. 

אם ילדכם מוכשר, הישגיו עשויים להיות גבוהים מאוד באחד או יותר מהתחומים הבאים – לימודי גמרא, משנה ומקצועות חול, מנהיגות, טכנולוגיה, אמנויות, משחקים, ספורט ואתלטיקה. ילדכם מגיע לרמת הישגים זו כיוון שהוא מנצל את יכולתו ללמוד, להתאמן ולתרגל.

עם זאת, לא מדובר רק בקבלת שיעורים ובתרגול. ישנם גורמים רבים אחרים שמשפיעים על הפיכתה של היכולת של ילדכם לכישרון – למשל, המשפחה, המסגרת החינוכית של ילדכם, הגן או בית הספר, האישיות והמוטיבציה שלו, בריאותו ואפילו המזל עצמו.

סימנים לכך שילדכם מחונן או מוכשר

אחד הסימנים לכך שילדכם מחונן הוא התפתחות מתקדמת. סביר להניח שתדעו אם התפתחותו של ילדכם מתקדמת יותר מאשר זו של ילדים אחרים בגילו. לדוגמה, חלק מהילדים המחוננים מלמדים את עצמם לקרוא בגיל צעיר מאוד – אפילו בגיל שלוש. סימן נוסף הוא ילד שמעדיף לדבר עם ילדים גדולים יותר או עם מבוגרים. לדוגמה, בן ארבע יעדיף לדבר עם בני שש מאשר עם ילדים בגילו.

ילדים מחוננים ומוכשרים לומדם באופן שונה מילדים אחרים. לדוגמה, לעיתים קרובות, ילדים מחוננים:

  • יכולים להתרכז ולהתמקד היטב במשימות
  • סקרנים מאוד ושואלים שאלות לעניין
  • לומדים מהר מאוד
  • בעלי זיכרון טוב באופן יוצא דופן
  • בעלי דמיון מפותח ויצירתיים מאוד.


ילדים גדולים יותר ובני נוער מחוננים עשויים להפגין את יכולותיהם או את כישרונם כשהם פוגשים נושא חדש – לדוגמה, כשילדכם מתחיל ללמוד סוגיה חדשה בגמרא, הוא עשוי להבין את מהלך הסוגיה מהר ועמוק פי כמה מהתלמידים האחרים ולהעלות סברות או קושיות טובות בנוגע לסוגיה. אצל בנות תבחינו בכישרון יוצא דופן כאשר היא תקצור ציונים מצוינים גם במקצועות מורכבים.

באילו אתגרים נתקלים ילדים מחוננים ומוכשרים?

המחוננות והכישרון עלולים להיות מאתגרים, אך זה תלוי ביכולות המיוחדות של ילדכם, באישיות שלו ובאנשים שתומכים בו. לדוגמה, ילד מחונן ומוכשר המתעניין בתחומים מגוונים מאוד או בלתי רגילים, עשוי לגלות שאין לו הרבה במשותף עם ילדים בגילו. הוא עלול להשתעמם בבית הספר. ילד שחושב מהר מאוד עלול לחוות תסכול מילדים אחרים, או יפסיק לנסות ללמוד בבית הספר.

ילד בעל יכולת מילולית גבוהה עשוי להשתלט על דיונים עם אנשים אחרים, בעיקר בבית הספר. הוא יכול להשתמש ביכולתו כדי להתחמק מעשיית מטלות שאינו אוהב. ילד בעל רעיונות מקוריים ופתרונות יצירתיים עשוי להתקשות לעמוד בכללים נוקשים.

תוכלו לעזור לילדכם להתגבר על האתגרים הללו ולהפיק את המרב מהפוטנציאל שלו באמצעות תמיכה בלמידה שלו. בני המשפחה של הילדים המחוננים יכולים לעזור להם להבין אנשים אחרים, להתמודד עם אתגרים וללמוד מיומנויות לחיים. המשפחה שלכם היא מקום מוגן ובטוח עבור ילדכם, שמספק לו קבלה, תמיכה ואהבה בגלל מי שהוא.

להיות הורים לילד מחונן ומוכשר: ההנאות והאתגרים

ילדכם המחונן עשוי להדהים אתכם בשאלות מעמיקות על החיים ועל המוות, או לצייר ציורים יצירתיים שמצביעים על עומק מחשבה ומיומנויות של ילד בוגר יותר. לפעמים תיהנו לענות על שאלותיו. פעמים אחרות, תתקשו לעשות זאת, וזה טבעי לגמרי.

הורים לילדים מחוננים מספרים שעשוי להיות קשה לעמוד בצורכי הלמידה של הילד, בסיפוק חומרים למחשבה. ושעליהם להקדיש זמן רב כדי למצוא מקורות שיתמכו בתשובותיהם.

בני משפחה, חברים, מורים ואנשים אחרים בקהילה עשויים להעיר לכם על יכולותיו של ילדכם. לעיתים, הורים לילדים מחוננים חשים בדידות. הורים של ילדים שמתפתחים כרגיל עשויים שלא להבין כיצד אתם מגדלים את ילדכם, וכמה מהם אף יבקרו אתכם. אפשר להיעזר בהורים לילדים מחוננים אחרים כמקור נהדר למידע ולרעיונות. ניתן גם להיעזר בחומרים שמספק משרד החינוך, באגף לתלמידים מחוננים, להורי מחוננים.

 

 

 

© raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.

עוד מאמרים שיעניינו אותך:

אולי גם השאלה שמטרידה אתכם תמצא כאן מענה?
על לקות למידה, הסיבות להופעתה סיוע לילדכם בבית הספר ומחוץ לו
החזרה לשגרה עשויה להיות מאתגרת לילדים רבים
אתר האינטרנט 'ילדודעס' הוקם ע”י עמותת גושן, במטרה להוות מרכז ידע הכולל מאמרים וכלים, שמטרתו לספק ידע ומידע מקיף ונגיש להורים ולאנשי מקצוע העובדים עם ילדים.

כל הזכויות שמורות לעמותת גושן 2020

ברוכים הבאים
לפורטל 'עת לגדול!'

מומחי 'עת לגדול' בליווי רופאים ואנשי מקצוע מובילים,
כאן עבורכם עם כל התשובות, הידע והמידע העדכני ביותר!

התפתחות, התנהגות, בריאות ואתגרים יומיומיים – של תינוקות, פעוטות, ילדים, בני נוער ושלכם ההורים.

התוכן בפורטל מתעדכן בקביעות, כך שתוכלו בכל ביקור ב'עת לגדול' ליהנות ממידע חדש ורלוונטי.

מעוניינים להתעדכן כל פעם בחדשות הפורטל?

השאירו פרטים ותוכלו לקבל לתיבת המייל האישי שלכם את הסרטונים, הטיפים, המאמרים המקצועיים והמעשיים ביותר מטובי הרופאים והמומחים

דילוג לתוכן