אלרגיות - עת לגדול

פורטל בריאות ורווחת הילד בקהילה

מבית עמותת גושן, בליווי רופאים ואנשי מקצוע

/
/
אלרגיות

אלרגיות

אלרגיות מתעוררות כאשר מערכת החיסון בגופנו מגיבה לחומרים בסביבה (אלרגנים) שבדרך כלל אינם מזיקים לרוב האנשים, כגון חומרים במזון, עקיצות חרקים, קרדית אבק הבית, בעלי חיים שונים, אבקני פרחים ועוד.

כיצד מתרחשת אלרגיה

האלרגיה מתעוררת כשילדכם בא במגע עם אחד האלרגנים שאליו הוא רגיש. האלרגן נכנס לגוף ומתחבר לנוגדנים שנמצאים על פני השטח של תאי דם לבנים מסוימים, ואלה משחררים היסטמין. כשההיסטמין משתחרר לגוף, הוא גורם לתסמינים הקשורים בדרך כלל לתגובות אלרגיות. לא כל בעלי הנוגדנים לחומר מסוים יפתחו תסמיני אלרגיה.

תגובות אלרגיות קלות, בינוניות ואפילו חמורות הן נפוצות, אולם רק לעיתים נדירות ל"ע מתרחש מקרה מוות כתוצאה מתגובה אלרגית. מקרי מוות רח"ל נגרמים בדרך כלל בגלל עיכוב בקבלת תרופות מצילות חיים.

כמה מהר מתרחשות תגובות אלרגיות?

תגובה אלרגית מיידית מתרחשת בדרך כלל בתוך דקות עד שעה-שעתיים מרגע שילדכם בא במגע או אכל את החומר שאליו הוא אלרגי.

תגובה אלרגית מושהית מתרחשת בדרך כלל בין ארבע שעות לכמה ימים לאחר החשיפה לחומר האלרגי.

תסמיני האלרגיה

אם התגובה האלרגית היא קלה או בינונית, ילדכם יפתח אחד או יותר מן התסמינים הבאים:

 • פריחה או הופעה של כתמים אדמדמים על פני העור (אורטיקריה)
 • נפיחות בפנים, בעיניים או בשפתיים
 • עקצוצים בפה
 • כאבי בטן או הקאות (הופעת תסמין זה לאחר עקיצת חרק משמעה תגובה אלרגית חמורה)

במקרים אחרים של תגובה אלרגית קלה או בינונית, אלרגנים כגון אבקנים, פרוות בעלי חיים או קרדית אבק הבית יכולים לגרום להופעת תסמינים של נזלת אלרגית (הידועה גם בשם קדחת השחת) ואסתמה.

ישנם אלרגנים, למשל אלרגנים במזון, בעקיצות חרקים ובתרופות מסוימות, הגורמים לתגובה אלרגית חמורה, או הלם אנפילקטי (אנפילקסיס). במקרה כזה, ילדכם יפתח אחד או יותר מן התסמינים הבאים:

 • צפצופים או קוצר נשימה
 • קשיי נשימה
 • לשון נפוחה
 • נפיחות בלוע 
 • קושי בדיבור ו/או קול צרוד
 • שיעול מצפצף או בלתי נפסק
 • סחרחורת מתמשכת או התעלפות
 • לחץ דם נמוך.
 • ילדים קטנים עשויים להחוויר ולהיראות נפולים.

הלם אנפילקטי הוא מסכן חיים ודורש התערבות רפואית דחופה. במקרה כזה, התקשרו מיד למד"א בטלפון 101, או לאיחוד הצלה בטלפון 1221. אם אתם מחכים לאמבולנס, השכיבו את ילדכם על משטח ישר כדי לייצב את לחץ הדם שלו.

בדיקות אלרגיה

אם אתם חושבים שילדכם סובל מאלרגיות, חשוב לקבל אבחנה מתאימה. כדי להתחיל בתהליך, דברו עם רופא המשפחה או הילדים שלכם, שיפנה אתכם לרופא מומחה לאלרגיות- אלרגולוג או אימונולוג שעשוי לשקול הפניה לאחת הבדיקות הבאות: 

 • בדיקות עוריות: טפטוף של תמציות של אלרגנים שונים על עורו של הילד תוך כדי שריטה קלה של העור. 
 • בדיקות דם: בדיקת RAST (Radio Allergo Sorbent Test) מודדת את רמת נוגדני ה-  IgE גורמי האלרגיה בדם.

ייתכן ונתקלתם בפרסומים לשיטות לבדיקת אלרגיה בעיתונים השונים, באתרי אינטרנט או אצל מומחים ברפואה אלטרנטיבית. לפני שאתם עושים בדיקות אלטרנטיביות, חשבו אם השיטות הללו מגובות בראיות מדעיות ואמינות, חשוב לדעת כי גם לטיפולים "טבעיים" עשויות להיות השלכות בריאותיות ורגשיות עליכם ועל ילדכם. לטיפולים שנבדקו מדעית יש סיכוי גדול יותר לעבוד, הם שווים את זמנכם, כספכם והאנרגיה שלכם, ובטוחים יותר לילדכם. כאשר מדובר בדיני נפשות, כדאי ללכת על "בטוח".

טיפול בתגובת אלרגיה

האופן שבו תטופל התגובה האלרגית אינו קשור לסיבת התגובה, אלא משתנה בהתאם לחומרת התגובה עצמה.

אם ילדכם סובל מקשיי נשימה בזמן תגובה אלרגית (הלם אנפילקטי), הזעיקו מיד אמבולנס בטלפון 101 או 1221 (איחוד הצלה).

אנטי היסטמינים

אם ילדכם סובל מאלרגיות חוזרות כדאי להתייעץ עם רופא הילדים ולהחזיק בבית תרופות נגד אלרגיה (אנטי היסטמיניות) שעשויות להקל. תרופות אלו קיימות גם בטיפות לילדים צעירים.

אם אתם חושבים שילדכם סובל מתגובה אלרגית, ויש ברשותכם תרופה נגד אלרגיה (אנטי היסטמין) שהוא קיבל כבר בעבר- כדאי לתת לו מנה לפי המינון המומלץ.

טיפולים נוספים נגד אלרגיות 

ייתכן שילדכם יזדקק לטיפול אחר נגד אלרגיה, בהתאם לתגובה שממנה הוא סובל. באקזמה, למשל, מטפלים באמצעות קרם או משחה המכילים סטרואידים. טיפול באסתמה נעשה בין השאר באמצעות משאף ונטולין. אם ילדכם סובל מהתקף אסתמה חמור, הזעיקו אמבולנס. 

הרופא שלכם יוכל להכין איתכם תוכנית פעולה לטיפול בתגובה האלרגית של ילדכם, באסתמה או באקזמה. תוכנית הפעולה כוללת בדרך כלל מידע חשוב בנוגע לטיפול בתגובה האלרגית ולתרופות שיש להשתמש בהן, וכן כיצד להגיב לתגובה האלרגית.

לילדים הסובלים מאלרגיה חמורה לעקיצות חרקים, לקרדית אבק הבית ולאבקנים, ניתן  לעבור סדרה של חיסונים אימונותרפים אצל רופאי אלרגיה, שעשויים להקל על התגובה ולעיתים להביא אף לריפוי בס"ד.

טיפול בתגובה אלרגית מיידית

אם ילדכם סובל מהלם אנפילקטי, הזעיקו מיד אמבולנס. ילדכם יילקח לבית החולים ויקבל טיפול רפואי דחוף. אם ילדכם נמצא בסיכון להלם אנפילקטי, הוא יצטרך לשאת עמו מזרק אדרנלין אוטומטי (לדוגמה, מזרק אפיפן). 

לאחר שתחזרו הביתה, קבעו פגישה אצל אלרגולוג, שיעזור לכם להכין תוכנית פעולה כתובה שתסביר כיצד לטפל בתגובות אלרגיות בעתיד. אם ילדכם קיבל מרשם למזרק אפיפן, חשוב שאתם וילדכם גם יחד תלמדו כיצד להשתמש בו (כאשר יהיה גדול מספיק). כמו כן, רצוי שילדכם יענוד צמיד רפואי כדי ליידע את האנשים בסביבתו על האלרגיה שממנה הוא סובל. 

חשוב שילדכם יישא עליו תמיד את מזרק האפיפן, ושמי שמטפל בו יידע לזהות תגובה אלרגית חמורה ולהשתמש גם הוא במזרק. כמו כן, תוכלו ללמד בני משפחה, חברים, מורים ומטפלים כיצד להשתמש בו.

אלרגיה או אי סבילות?

שימו לב שאלרגיות שונות מאי סבילות לחומרים שונים. אי סבילות קלה עד בינונית אינה קשורה למערכת החיסון, אך לעיתים, תסמיניה של אלרגיה קלה עד בינונית למזון דומים לאלו של אי סבילות למזון. חשוב לוודא אצל האימונולוג או האלרגולוג כי ילדכם סובל מאלרגיה למזון ולא מאי-סבילות.

 

 

 

© raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.

עוד מאמרים שיעניינו אותך:

מהם גורמי הסיכון וכיצד תדברו על כך עם ילדכם ותסיעו לו?
מהו ריפלוקס, כיצד תוכלו לזהות אותו וכיצד מטפלים בו?
מדוע ילדים מצטננים ומה אפשר לעשות כדי להקל עליהם?
אתר האינטרנט 'ילדודעס' הוקם ע”י עמותת גושן, במטרה להוות מרכז ידע הכולל מאמרים וכלים, שמטרתו לספק ידע ומידע מקיף ונגיש להורים ולאנשי מקצוע העובדים עם ילדים.

כל הזכויות שמורות לעמותת גושן 2020

ברוכים הבאים
לפורטל 'עת לגדול!'

מומחי 'עת לגדול' בליווי רופאים ואנשי מקצוע מובילים,
כאן עבורכם עם כל התשובות, הידע והמידע העדכני ביותר!

התפתחות, התנהגות, בריאות ואתגרים יומיומיים – של תינוקות, פעוטות, ילדים, בני נוער ושלכם ההורים.

התוכן בפורטל מתעדכן בקביעות, כך שתוכלו בכל ביקור ב'עת לגדול' ליהנות ממידע חדש ורלוונטי.

מעוניינים להתעדכן כל פעם בחדשות הפורטל?

השאירו פרטים ותוכלו לקבל לתיבת המייל האישי שלכם את הסרטונים, הטיפים, המאמרים המקצועיים והמעשיים ביותר מטובי הרופאים והמומחים

דילוג לתוכן