כיצד לרחוץ תינוקות רכים - עת לגדול

פורטל בריאות ורווחת הילד בקהילה

מבית עמותת גושן, בליווי רופאים ואנשי מקצוע

/
/
כיצד לרחוץ תינוקות רכים

כיצד לרחוץ תינוקות רכים

רחצת תינוקות רכים עשויה להיות קשה בתחילה, בעיקר אם התינוק שלכם נראה לא מרוצה באמבטיה. כמה צעדים פשוטים יהפכו את זמן האמבטיה למהנה וקל לכם ולתינוק.

בחירת שעת האמבטיה

אם התינוק שלכם אוהב אמבטיות

אם התינוק שלכם אוהב אמבטיות ונראה שהן מרגיעות אותו, תוכלו להשתמש ברחצה כזמן מעבר מרגיע מהפעילות היומית לקראת השינה. יש תינוקות שישנים זמן רב יותר אחרי האמבטיה בערב. תוכלו לשיר, לחייך או לדבר בעדינות לתינוק שלכם בזמן האמבטיה, כדי ששניכם תוכלו להירגע יחד.

אם התינוק שלכם לא אוהב אמבטיות

תינוקות רבים שזה עתה נולדו מפגינים סימני לחץ כשאתם רוחצים אותם באמבטיה. גם אימהות ואבות עשויים לחשוש, למשל שהתינוק יחליק להם מהידיים. אל תדאגו, כולם עוברים את זה. רוב התינוקות מתחילים ליהנות מהאמבטיה בשלב מסוים. בתור התחלה תוכלו להניח בעדינות את ידכם על בטנו של התינוק, כדי לעזור לו להרגיש מוגן ובטוח. תוכלו גם לנסות לעטוף את התינוק בחיתול טטרה או פלנל, ולהכניסו אל המים כשהוא עטוף. העיטוף עם החיתול מרגיע את התינוק ולאחר מספר דקות בתוך המים ניתן לשחררו ולהמשיך ברחצה כרגיל.

אם התינוק שלכם אינו אוהב אמבטיות, תוכלו לרחוץ אותו באמבטיה פעם ביומיים. ביום שבו בחרתם לא לרחוץ כלל את גופו, תוכלו לנקות את איזור החיתול, ראשו, צווארו, עיניו ופניו תוך שימוש בכדור צמר גפן ומים חמימים, ובמטלית לחה עבור כפות ידיו ומתחת לחיתול. רחצה כזו מאפשרת לכם להתרכז באזורים שזקוקים באמת לרחצה, ולתינוק להישאר רגוע ולבוש ברוב בגדיו. עד שיגיע לגיל שלושה חודשים, סביר להניח שהתינוק שלכם כבר יאהב את האמבטיה, ומיד לאחריה יהיה רגוע ומוכן לשינה. 

להתכונן לרחצת תינוקות רכים

אפשר לרחוץ את התינוק בגיגית פלסטית קטנה או אפילו בכיור האמבטיה (אך היזהרו מברז המים החמים). ייתכן שזה יהיה קל יותר בשבועות הראשונים. כשהתינוק גדל, כדאי להשתמש באמבטיית פלסטיק המיועדת לתינוקות. לא חייבים לרחוץ אותו בחדר האמבטיה – אפשר לעשות זאת בכל חדר חמים, בטוח ונקי.

לעולם אל תשאירו את התינוק לבד באמבטיה, גם אם הוא במתקן ייעודי לאמבטיה ילדים עלולים לטבוע במהירות ובשקט. יש להניח את האמבטיה במקום יציב, בגובה שמאפשר לכם להחזיק את התינוק בנוחות. במידה ואתם לא משתמשים במעמד האמבטיה הסטנדרטי, הניחו אותה על שולחן או על משטח רחב אחר. 

הנה כמה טיפים שיעזרו לכם להפוך את זמן האמבטיה לקל ובטוח עבורכם ועבור התינוק.

 • לפני שאתם מכינים את האמבטיה, ודאו כי התינוק נמצא במקום בטוח (בעריסה או במיטה).
 • אספו את כל הדברים שאתם צריכים והניחו אותם בהישג יד ליד האמבטיה. הניחו, למשל, כדורי צמר גפן, מטלית לחה, מגבות וקרם. הכינו מראש חיתול ובגדים נקיים ושימו אותם במקום שבו תנגבו ותלבישו את התינוק.
 • הסירו את השעון והתכשיטים ושטפו ידיים.
 • אם אתם מתכננים לרחוץ את התינוק במיקום מרוחק מהברז, קל יותר למלא את האמבטיה בקנקני מים מאשר לסחוב אמבט מלא מהכיור אל המיקום בו בחרתם. נסו שלא להוסיף מים כשהתינוק כבר נמצא באמבטיה.
 • מלאו את האמבטיה בכ-5 ס"מ של מים, לתינוקות בני פחות משישה חודשים. השתמשו בכמות קטנה בלבד של מים עד שתתרגלו להחזיק את התינוק שלכם.
 • תוכלו להפוך את האמבטיה לחלקלקה פחות ולבטוחה יותר אם תרפדו אותה בחיתול טטרה רטוב או במגבת. ניתן גם להניח את התינוק על מושב אמבטיה ייעודי, כגון דפני או בתיה.
 • בדקו את טמפרטורת המים עם המרפק או פרק כף היד. הטמפרטורה המומלצת לתינוקות היא כ-36 מעלות.
 • תמכו בתינוק בעדינות כל זמן הרחצה.
 • כדי שלא לייבש יותר מדי את עורו של התינוק, הוסיפו למים שמן אמבטיה לא מבושם, כגון בלנאום או אמול. הימנעו מאמבטיות קצף – הן עלולות להסיר את השמנים הטבעיים מעורו של התינוק. אפשר להשתמש בקרמי לחות או קרמים על בסיס מים, כדי שעורו של התינוק הרך לא יתייבש.
 • אין צורך לחפוף את שיערם של תינוקות רכים, ואפשר לשטוף אותו במים פעם או פעמיים בלבד בשבוע.
 • רחצת תינוקות רכים: צעד אחד צעד
 1. בחרו זמן רגוע, עם מינימום הפרעות של שיחות טלפון, מבקרים וכדומה.
 2. לפני שאתם מפשיטים את התינוק, נגבו את עפעפיו (מהחלק הפנימי של העין אל החלק החיצוני) בעזרת כדור צמר גפן טבול במים חמימים, והשתמשו בפיסה שונה לכל עין. לאחר מכן, שטפו את פניו. היזהרו שלא להכניס דבר לאוזניו או לאפו.
 3. הפשיטו את התינוק, והורידו את החיתול בשלב האחרון. 
 4. ערסלו את ראשו של התינוק בזרוע אחת, ותמכו בראשו ובצווארו בזרוע השנייה. הורידו אותו בעדינות לתוך האמבטיה כך שרגליו יהיו הראשונות שייגעו במים, והמשיכו להחזיק אותו היטב כל הזמן.
 5. תמכו בראשו והורידו את התינוק לאמבטיה עד שאחורי ראשו טבולים במים. התיזו בעדינות מעט מים על ראשו.
 6. לבסוף, שטפו בעדינות את איזור החיתול של התינוק באמצעות מים בלבד (אף שאפשר להשתמש גם בשמן אמבט). נקו חתיכות קטנות של לכלוך מקפלי גופו.
 7. תמכו בראשו ובצווארו של התינוק, הרימו אותו מהאמבטיה והניחו אותו על גבו על מגבת נקייה, יבשה ורכה.
 8. עטפו את התינוק במגבת וטפחו עליו בעדינות עד שיתייבש. שימו לב במיוחד לקפלי העור, ובהם בתי השחי, אזור החיתול, מתחת לסנטר, מסביב לצוואר ומאחורי האוזניים.
 9. אם עורו של התינוק יבש, או שהוא סובל מתפרחת חיתולים, תוכלו למרוח מעט תחליב עדין או משחה. אפשר להשתמש גם בקרם לחות לתינוקות.
 10. כשאתם מלבישים את התינוק, התחילו בחיתול.
 11. לאחר שסיימתם להלבישו, הניחו אותו במקום בטוח, למשל בעריסה או במיטה.
 12. רוקנו את מי האמבטיה.

 

© raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.

עוד מאמרים שיעניינו אותך:

על פרידה מהמוצץ, מציצת אצבע, פגיעות בשיניים ועוד. מתי לפנות לרופא?
תרגלו את היכולת לשים לב למה שמתרחש כאן ועכשיו
כיצד תשמרו על ניקיון השיניים ואילו טיפולים כדאי לבצע?
אתר האינטרנט 'ילדודעס' הוקם ע”י עמותת גושן, במטרה להוות מרכז ידע הכולל מאמרים וכלים, שמטרתו לספק ידע ומידע מקיף ונגיש להורים ולאנשי מקצוע העובדים עם ילדים.

כל הזכויות שמורות לעמותת גושן 2020

ברוכים הבאים
לפורטל 'עת לגדול!'

מומחי 'עת לגדול' בליווי רופאים ואנשי מקצוע מובילים,
כאן עבורכם עם כל התשובות, הידע והמידע העדכני ביותר!

התפתחות, התנהגות, בריאות ואתגרים יומיומיים – של תינוקות, פעוטות, ילדים, בני נוער ושלכם ההורים.

התוכן בפורטל מתעדכן בקביעות, כך שתוכלו בכל ביקור ב'עת לגדול' ליהנות ממידע חדש ורלוונטי.

מעוניינים להתעדכן כל פעם בחדשות הפורטל?

השאירו פרטים ותוכלו לקבל לתיבת המייל האישי שלכם את הסרטונים, הטיפים, המאמרים המקצועיים והמעשיים ביותר מטובי הרופאים והמומחים

דילוג לתוכן