כיצד תהוו דוגמה אישית לילדכם? - עת לגדול

פורטל בריאות ורווחת הילד בקהילה

מבית עמותת גושן, בליווי רופאים ואנשי מקצוע

/
/
כיצד תהוו דוגמה אישית לילדכם?

כיצד תהוו דוגמה אישית לילדכם?

כהורים, יש לכם תפקיד חשוב מאוד בחייו של ילדכם – גם אם אינכם מרגישים כך תמיד. הדברים שאתם עושים ואומרים מנחים ומכוונים את התנהגותו של ילדכם, את הגישות והאמונות שלו בחיים בטווח הארוך.

לשמש דוגמה אישית לילדכם

כשילדכם היה צעיר יותר, תפקידכם היה להניח את היסודות להתנהגותו העתידית – לדוגמה, לשתף פעולה עם אחרים ולהראות לו כיצד לשחק או לפעול לפי התור. כעת, כשהוא מתבגר, הוא יכול להתחיל לקחת אחריות על התנהגותו שלו, אך אתם עדיין מהווים מודל חשוב לחיקוי.

הדברים שאתם עושים מראים לילדכם כיצד עליו להתנהג. למשל, האופן שבו אתם מתמודדים עם רגשות כמו תסכול ולחץ משפיע על האופן שבו ילדכם מווסת את רגשותיו. מה שאתם אוכלים, כמות הפעילות הגופנית שלכם והאופן שבו אתם מטפלים בעצמכם – כל אלה משפיעים על ילדכם.

הדברים שאתם אומרים חשובים גם הם. כדי לעזור לילדכם להתמודד עם התנהגותו ולשלוט בה, ספרו לו כיצד ההתנהגות משפיעה על אנשים אחרים. כמו כן, אפשר להשתמש בטענות ובדוגמאות מורכבות יותר, ולדבר על ההבדלים בין נכון ולא נכון. עכשיו, כשילדכם מפתח את היכולת להבין את ההתנסויות והרגשות של אנשים אחרים סביבו, זהו הזמן הטוב ביותר לדבר על כך.

טיפים לדוגמה אישית

  • זכרו: נאה דורש נאה מקיים. בני נוער שמים לב היטב כשאינכם עושים את מה שאתם אומרים!
  • הראו לו שאתם נהנים מחינוך ומלמידה. כשאתם הופכים את הלמידה למשהו מעניין ומהנה ולא למטלה מעצבנת, סביר להניח שילדכם יפתח גישה חיובית כלפי בית הספר.
  • שמרו על גישה חיובית – חשבו, פעלו ודברו באופטימיות.
  • קחו אחריות על עצמכם, הודו בטעויות שעשיתם ודברו על האופן שבו תוכלו לתקן אותן. כשמשהו משתבש, נסו שלא להאשים אנשים אחרים או את הנסיבות.
  • השתמשו במיומנויות פתרון בעיות כדי להתמודד עם אתגרים או סכסוכים בדרך רגועה ופרודוקטיבית. עצבים וכעס מעודדים את ילדכם להגיב באותה דרך.
  • הפגינו אדיבות וכבוד לאחרים.
  • אמצו סגנון חיים בריא: אכלו היטב והתעמלו באופן קבוע. נסו שלא להעיר הערות שליליות על גופכם – ועל גופם של אחרים. לא רק שתיהנו מבריאות טובה יותר, אלא גם תעבירו לילדכם מסר חשוב על דימוי גוף וקבלה.

 

כיצד להשפיע על המתבגר שלכם

אף שילדכם כבר נכנס לגיל ההתבגרות, אתם עדיין מהווים מודל חשוב לחיקוי. מחקרים שנערכו לאחרונה מראים כי בני נוער נשארים קרובים בדרך כלל להוריהם, וכי הם מעריכים ומגיבים לדעתם, לעצתם ולתמיכתם הטובה של ההורים. נכון, חבריו של ילדכם משפיעים עליו מאוד בגיל ההתבגרות, אך ההורים והחברים משפיעים על דברים שונים.

ילדכם המתבגרים צריכים שתישארו איתם בקשר ותדעו מה הם עושים. תוכלו להתעניין בחייהם ולשאול כיצד הם מבלים עם החברים, וגם לעודד פעילויות קבוצתיות. 

סגנון ההורות

מחקרים מראים כי בני נוער להורים בעלי גישה סמכותית – שמפגינים עקביות בנוגע לגבולות, אך גם חמים ואוהבים, ומקבלים את הצורך של ילדם להיות אדם בפני עצמו – נוטים להיות מושפעים פחות מלחץ קבוצתי שלילי, ומושפעים יותר מדברים חיוביים – למשל, להצליח בלימודים.

קיימת סבירות גבוהה יותר כי להורים מתירנים (יחס חם ומקבל כלפי הילדים, אך גם מעט או ללא הצבת גבולות), או סמכותיים מידי (נטייה לשליטה מוגזמת, עם ציפיות גבוהות שהילדים יצייתו לכללים ולהוראות), יהיו בני נוער שנוטים להיגרר יותר להתנהגויות חברתיות שליליות. 

השפעתכם על החברויות של ילדכם

כשילדכם היה צעיר יותר, סביר להניח שהייתה לכם השפעה מסוימת על החברים שהכיר, כיוון שאתם אלה שכיוונתם אותו להתקרב לילדים מסוימים, ולהתרחק מאחרים וכן קבעתם באילו פעילויות חברתיות הוא ישתתף.

בגיל ההתבגרות עדיין יש לכם השפעה על החברויות שיוצר ילדכם, אם כי זו השפעה עקיפה. אתם אלה שמעצבים את הגישה והערכים של ילדכם, והם בתורם מעצבים את בחירת החברים שלהם. לעיתים קרובות אנו חושבים שכיוון שבני הנוער וחבריהם דומים זה לזה, הם משפיעים זה על זה. אך הסיבה העיקרית לכך היא שבני נוער בוחרים להתחבר עם אנשים שדומים להם.

גם אם אתם מרוצים מבחירת החברים של ילדכם, לפעמים תגלו שהשפעתם אינה תמיד מה שאתם רוצים. חברים יכולים להשפיע אחד על השני בדרכים חיוביות, ואכן עושים זאת, אך לחץ חברתי עלול גם לגרום לילדכם להתנסות בדברים שליליים, כגון עישון.

ייתכן שאתם מודאגים כיצד יתמודד ילדכם עם הלחץ החברתי להתנסות בדברים כגון עישון, אך לא רק חבריו משפיעים עליו בתחום זה – גם לכם יש עדיין השפעה רבה. דברו עם ילדכם על עישון סיגריות, ההשפעה שלו והסיכון הבריאותי שהוא מהווה.

 

 

 

 

© raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.

עוד מאמרים שיעניינו אותך:

משפחה חזקה צומחת מאהבה, בטחון, תקשורת ועוד
כך תבנו מערכות יחסים טובות ותעזרו לילדכם להרגיש מוגן ואהוב
על לקות למידה, הסיבות להופעתה סיוע לילדכם בבית הספר ומחוץ לו
אתר האינטרנט 'ילדודעס' הוקם ע”י עמותת גושן, במטרה להוות מרכז ידע הכולל מאמרים וכלים, שמטרתו לספק ידע ומידע מקיף ונגיש להורים ולאנשי מקצוע העובדים עם ילדים.

כל הזכויות שמורות לעמותת גושן 2020

ברוכים הבאים
לפורטל 'עת לגדול!'

מומחי 'עת לגדול' בליווי רופאים ואנשי מקצוע מובילים,
כאן עבורכם עם כל התשובות, הידע והמידע העדכני ביותר!

התפתחות, התנהגות, בריאות ואתגרים יומיומיים – של תינוקות, פעוטות, ילדים, בני נוער ושלכם ההורים.

התוכן בפורטל מתעדכן בקביעות, כך שתוכלו בכל ביקור ב'עת לגדול' ליהנות ממידע חדש ורלוונטי.

מעוניינים להתעדכן כל פעם בחדשות הפורטל?

השאירו פרטים ותוכלו לקבל לתיבת המייל האישי שלכם את הסרטונים, הטיפים, המאמרים המקצועיים והמעשיים ביותר מטובי הרופאים והמומחים

דילוג לתוכן