עקומות גדילה של ילדים - עת לגדול

פורטל בריאות ורווחת הילד בקהילה

מבית עמותת גושן, בליווי רופאים ואנשי מקצוע

/
/
עקומות גדילה של ילדים

עקומות גדילה של ילדים

כל התינוקות מתפתחים בקצב שונה. עקומות הגדילה של ילדים הן כלי אחד העוזר במעקב אחר ההתפתחות הפיזית של תינוקכם. עם זאת, העובדה שהתינוק שלכם בריא, ערני ושמח חשובה יותר מאשר מיקומו על העקומה ביחס לתינוקות אחרים.

תהליך הגדילה אצל ילדים

גדילתם של ילדים היא סימן לבריאותם ולהתפתחותם הכללית. כל התינוקות והילדים מתפתחים בקצב שונה, ומה שנחשב "נורמלי" הוא חלק מטווח רחב מאוד. קצב הגדילה של ילדכם הוא ייחודי, ובדרך כלל ממשיך את דפוס הגדילה שמתאים לו. יחד עם זאת, גם קצב הגדילה של ילדם עשוי להיות לא אחיד. במידה וישנה חריגה קלה מהעקומה בה נמצא ילדכם במדידה אחת, נדרשת לרוב רק מדידה חוזרת לאחר תקופה קצרה, על מנת לראות שהקצב הממוצע הוא תקין.

כבר בימים הראשונים לאחר הגעתכם הביתה, תוכלו לראות שהתינוק שלכם גדל. למשל, תבחינו שהוא כבר אינו נכנס לבגדים הקטנטנים, או שדברים שנראו עצומים בגודלם כשרק נולד, כמו העריסה והאמבטיה כבר נראים מתאימים יותר.

מהן עקומות הגדילה (טבלאות אחוזונים)?

אנשי מקצוע בתחום הבריאות משתמשים בעקומות הגדילה כדי לעקוב אחרי גדילתו והתפתחותו של ילדכם בצורה מדויקת בשנים הראשונות. עקומות הגדילה מראות אם ילדכם גדל בקצב בריא. אלו גרפים שמציגים את השינויים בגובהו או אורכו, משקלו והיקף ראשו של התינוק שלכם לאורך זמן. 

אחות ורופא טיפת חלב יבדקו את הנתונים הללו דרך קבע, ויסמנו את ערכי המדידות על הגרף בתיק הממוחשב של התינוק. אם רופא הילדים שלכם בקופת החולים רוצה לראות אותם, ניתן לבקש תדפיס. ישנן עקומות גדילה שונות לבנים ולבנות, לילדים צעירים ולילדים גדולים יותר, וכן עקומות ייחודיות לפגים או לתינוקות עם תסמונת דאון. במידה ואתם רוצים לנהל רישום לעצמכם, מוזמנים להתעדכן בעקומות הגדילה השונות שמפרסם משרד הבריאות: http://www.health.gov.il/Subjects/KidsAndMatures/Pages/curves.aspx

 

להבין את עקומות הגדילה של ילדים

עקומות הגדילה מורכבות מקווים מעוקלים רבים. הקווים המעוקלים הללו מתארים את התפלגות המשקל, הגובה, מדד מסת הגוף, והיקף הראש באוכלוסיית הילדים על פי מין וגיל. לאחר שערכי המדידה של התינוק שלכם נרשמים על עקומת הגדילה, על ידי אחות או רופא\ה, תוכלו לראות אם קצב הצמיחה ממשיך במקביל לעקומה שלו ואיך העקומה שלו דומה לקצב הממוצע של תינוקות אחרים בגילו.

סביר להניח שתיתקלו במונח "אחוזון". האחוזונים מחלקים את טווח הגדילה הטיפוסי בעקומות הגדילה. תינוק שנמצא באחוזון ה-5 מבחינת המשקל, שוקל פחות מ-95% מכלל התינוקות האחרים בגילו. תינוק שנמצא באחוזון ה-90 מבחינת משקל, שוקל יותר מ-90% משאר התינוקות. עם זאת, שני התינוקות נמצאים בטווח הנורמה, וקצב הגדילה שלהם תקין.

כל ילד גדל בהתאם לעקומה משלו. לעיתים, דפוס הגדילה שלו קרוב לאחת העקומות על הגרף, אך ברוב המקרים, הוא יימצא בין שתי עקומות שונות. האורך, המשקל והיקף הראש של רוב הילדים נמצא בין הקו העליון (אחוזון 97%) לקו התחתון (אחוזון 3%) בעקומות. מחצית מכלל הילדים גדלים בקצב הנמצא מעל קו האמצע על הטווח הטיפוסי, ומחצית גדלים בקצב הנמצא מתחתיו.

לא משנה על איזה אחוזון ילדיכם גדל, מה שחשוב הוא קצב הגדילה שלו, ולאחר תקופה מסוימת המשך הגדילה שלו לאורך אותה העקומה. מה שיקבע את האחוזון (העקומה) שבה ימצא ילדיכם, תלוי במספר גורמים כולל הגנטיקה שלו, התזונה שלו, נוכחות של מחלות כרוניות, ועוד. אחוזון משקל בלידה תלוי גם במקום שהיה לו לגדול טרם הלידה ולכן לא נדיר שיש מעבר בין עקומות משקל בחודשים הראשונים של החיים. מקומו בעקומות הוא רק מדד אחד לגדילה תקינה של תינוק.

כיצד מודדים את גדילת הילדים

האורך נמדד כאשר התינוק שלכם שוכב על גבו. גובהם של ילדים בני יותר משנתיים נמדד בעמידה.

המשקל של ילדים בני פחות משנתיים נמדד ללא בגדים, על משקל מיוחד לתינוקות. לאחר גיל שנתיים, המשקל נמדד בביגוד קל על משקל מבוגרים רגיל.

היקף הראש נמדד בדרך כלל בעזרת סרט מדידה המקיף את ראשו של התינוק. ראשיהם של תינוקות גדלים בקצב מהיר מאוד בשנה הראשונה, ולכן קל לבדוק אם הם גדלים בקצב בריא.

 

 

© raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.

עוד מאמרים שיעניינו אותך:

על אוצר מילים, סיפור סיפורים ושימוש במשפטים. למה לצפות?
כך תוכלו ללמד את ילדכם הפעוט לשחק עם ילדים אחרים מגיל צעיר מאוד
כל התינוקות מתפתחים בקצב שונה. כיצד מתייחסים לעקומות הגדילה?
אתר האינטרנט 'ילדודעס' הוקם ע”י עמותת גושן, במטרה להוות מרכז ידע הכולל מאמרים וכלים, שמטרתו לספק ידע ומידע מקיף ונגיש להורים ולאנשי מקצוע העובדים עם ילדים.

כל הזכויות שמורות לעמותת גושן 2020

ברוכים הבאים
לפורטל 'עת לגדול!'

מומחי 'עת לגדול' בליווי רופאים ואנשי מקצוע מובילים,
כאן עבורכם עם כל התשובות, הידע והמידע העדכני ביותר!

התפתחות, התנהגות, בריאות ואתגרים יומיומיים – של תינוקות, פעוטות, ילדים, בני נוער ושלכם ההורים.

התוכן בפורטל מתעדכן בקביעות, כך שתוכלו בכל ביקור ב'עת לגדול' ליהנות ממידע חדש ורלוונטי.

מעוניינים להתעדכן כל פעם בחדשות הפורטל?

השאירו פרטים ותוכלו לקבל לתיבת המייל האישי שלכם את הסרטונים, הטיפים, המאמרים המקצועיים והמעשיים ביותר מטובי הרופאים והמומחים

דילוג לתוכן