גיל מתוקן: בן כמה הפג שלכם? - עת לגדול

פורטל בריאות ורווחת הילד בקהילה

מבית עמותת גושן, בליווי רופאים ואנשי מקצוע

/
/
גיל מתוקן: בן כמה הפג שלכם?

גיל מתוקן: בן כמה הפג שלכם?

אם התינוק שלכם נולד שלושה חודשים לפני תאריך הלידה המשוער, וכעת הוא בן 12 חודשים, האם עליכם להתייחס אליו כאילו הוא בן שנה או בן תשעה חודשים? התשובה לשאלה זו תלויה בסיבה לשאלה.

מהו גיל מתוקן?

גיל מתוקן הוא הגיל הכרונולוגי של התינוק שלכם, פחות מספר השבועות שהקדימו את תאריך הלידה המשוער. לדוגמה, גילו המתוקן של תינוק בן שנה שנולד שלושה חודשים לפני הזמן הוא תשעה חודשים.

מהי חשיבותו של הגיל המתוקן?

מוחם של תינוקות גדל ומתפתח בשתי דרכים עיקריות: הראשונה היא לפי רצף ביולוגי מתוכנן מראש; והשנייה היא בתגובה להתנסויות שהם עוברים בחיים. לעיתים קרובות אי אפשר לשנות או להחיש את ההתפתחות עד סיומו של החלק הנוכחי ברצף המתוכנן. למשל, גם אם תחזיקו את ילדכם בזרועותיו ותוליכו אותו, לא תוכלו להחיש את קצב התפתחות ההליכה שלו. כדי שילדכם יתחיל ללכת, כל חלקי המוח ששולטים על מיומנויות ההליכה – שיווי משקל, תיאום שרירים, היכולת לאמוד את המרחק ועוד – צריכים להיות מוכנים.

לכן, הגיל המתוקן יכול לעזור כאשר אתם מנסים להבין אם ההתפתחות של התינוק שלכם נמצאת במסלול הנכון. כך, למשל, אתם עלולים לדאוג אם התינוק שלכם הגיע לגיל שנה ועדיין לא התחיל לזחול. עם זאת, אם אתם מחשבים את גילו של התינוק כתשעה חודשים ולא כשנה, ה"עיכוב" הזה אינו צריך להדאיג אתכם. הגיל המתוקן רלוונטי מאוד בעיקר בשנותיו הראשונות של ילדכם.

מתי הגיל המתוקן אינו יעיל

אם ילדכם זקוק לטיפול התפתחותי מוקדם (ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה, קלינאית תקשורת), עדיף להשתמש בגילו הכרונולוגי, כיוון שגילו המתוקן הופך את העיכוב שממנו הוא סובל לחמור פחות.

וכמובן, אם אתם חוגגים יום הולדת, עשו זאת שנה בדיוק מהיום שבו נולד!

כיצד משפיע הגיל המתוקן על תחומי התפתחות שונים

התפתחותו של כל ילד שונה זו מזו, בין אם נולד טרם זמנו ובין אם נולד במועד. הפגות יכולה להשפיע על כל היבט התפתחותי בצורה שונה. יש תחומים שאינם מושפעים כלל, בעוד שאחרים מושפעים עמוקות. חשוב במיוחד להשתמש בגילו המתוקן של התינוק שלכם לצורך בדיקת הגדילה.

את מי ליידע בעניין גילו המתוקן של התינוק

כדאי לספר למטפלות, לגננות, לרופאים ולאחיות ולכל מי שמטפל בילדכם כי הוא נולד פג, ומה גילו המתוקן. בשנות חייו הראשונות, הגיל המתוקן עשוי להסביר דברים שנראים כמו עיכובים בהתפתחות, ומאוחר יותר – גם בעיות התפתחותיות נוספות שהוא עלול להיתקל בהן.

בין אם מדובר בעיכוב לטווח קצר או בבעיה התפתחותית מתמשכת יותר, כדאי ליידע בעניין גם את מורי בית הספר.

מתי להפסיק להשתמש בגיל המתוקן

מומחים שונים במקצועות הבריאות אינם מסכימים בנוגע לשאלה מתי להפסיק להשתמש בגילו המתוקן של תינוק שנולד טרם זמנו. יש מומחים שאינם מתקנים את הגיל כלל, ויש שטוענים כי יש לתקן את הגיל עד גיל בית הספר. רוב המומחים ממליצים לתקן את הגיל לפחות עד שהילד בן שנתיים.

כיצד לענות על שאלות בנוגע להתפתחותו של ילדכם

אתם יכולים להסביר על אודות הגיל המתוקן לחברים ולבני המשפחה. לדוגמה, אם מישהו מבחין כי תינוקכם בן השישה חודשים עדיין לא התיישב, תוכלו להסביר לו שהוא נולד שלושה חודשים לפני הזמן. לכן, אם מתבוננים בגילו המתוקן, הוא בעצם בן שלושה חודשים, ועושה כל מה שבני שלושה חודשים נוהגים לעשות.

כיצד משפיע גילו המתוקן של ילדכם על המשחק והאינטראקציות החברתיות

אתם עשויים להבחין שילדים אחרים בני אותו גיל כרונולוגי עושים יותר מאשר התינוק שלכם, שנולד טרם זמנו. אך אם אתם חושבים במונחים של גיל מתוקן, תגלו שהתפתחותו של התינוק שלכם נמצאת בדיוק בנקודה הנכונה.

התינוק שלכם ילמד רבות אם ייחשף לדברים רבים שיוכל לשחק איתם, להביט בהם או לעשות – למשל, אם תקראו לו סיפור, תלכו לטייל בפארק או תשחקו עם ילדים אחרים. כל ההתנסויות השונות ומעוררות הגירוי הללו יעזרו למוחו של ילדכם להתפתח.

גיל מתוקן והכניסה למשפחתון, לגן או לבית הספר

סביר להניח שילדכם ייכנס למסגרת חינוכית לפי גילו הכרונולוגי ולא המתוקן. עם זאת, פער של כמה חודשים בין הגיל הכרונולוגי למתוקן עשוי להיות משמעותי מבחינת הדברים שהילד יכול לעשות ומה שמצופה ממנו לעשות, בעיקר כשמדובר בכניסה לגן. חלק מההורים מחליטים לעכב את הכניסה לבית הספר בשנה, אם גילו המתוקן של ילדם נמוך מגיל הכניסה לבית הספר. השנה הזו יכולה לתת לילדכם את הזמן הדרוש לו כדי להדביק פערי גדילה, ולפתח את המיומנויות החברתיות הנדרשות לגן ולבית הספר.

אם ילדכם אובחן עם עיכובים התפתחותיים, תוכלו לבקש שתוצאות המבדק יקבלו ציון הן לפי גילו הכרונולוגי והן לפי גילו המתוקן.

מתי לקבל חיסונים

באופן כללי, פגים מקבלים את אותם חיסונים באותו גיל כרונולוגי שבו מקבלים תינוקות שנולדו במועד. פגים זקוקים להגנה שמספקים החיסונים כיוון שהם חשופים עוד יותר לחלק מהזיהומים. אם ילדכם נולד זמן רב לפני המועד, ייתכן שיקבל את החיסון הראשון שלו כשהוא עדיין בבית החולים. כמו כן, ייתכן שיזדקק למנה נוספת של חיסונים כשיגדל. דברו עם רופא הילדים שלכם על צרכיו של הילד.

 

 

© raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.

עוד מאמרים שיעניינו אותך:

על אוצר מילים, סיפור סיפורים ושימוש במשפטים. למה לצפות?
כך תוכלו ללמד את ילדכם הפעוט לשחק עם ילדים אחרים מגיל צעיר מאוד
כל התינוקות מתפתחים בקצב שונה. כיצד מתייחסים לעקומות הגדילה?
אתר האינטרנט 'ילדודעס' הוקם ע”י עמותת גושן, במטרה להוות מרכז ידע הכולל מאמרים וכלים, שמטרתו לספק ידע ומידע מקיף ונגיש להורים ולאנשי מקצוע העובדים עם ילדים.

כל הזכויות שמורות לעמותת גושן 2020

ברוכים הבאים
לפורטל 'עת לגדול!'

מומחי 'עת לגדול' בליווי רופאים ואנשי מקצוע מובילים,
כאן עבורכם עם כל התשובות, הידע והמידע העדכני ביותר!

התפתחות, התנהגות, בריאות ואתגרים יומיומיים – של תינוקות, פעוטות, ילדים, בני נוער ושלכם ההורים.

התוכן בפורטל מתעדכן בקביעות, כך שתוכלו בכל ביקור ב'עת לגדול' ליהנות ממידע חדש ורלוונטי.

מעוניינים להתעדכן כל פעם בחדשות הפורטל?

השאירו פרטים ותוכלו לקבל לתיבת המייל האישי שלכם את הסרטונים, הטיפים, המאמרים המקצועיים והמעשיים ביותר מטובי הרופאים והמומחים

דילוג לתוכן