קשקשת תינוקות (סבוריאה) - עת לגדול

פורטל בריאות ורווחת הילד בקהילה

מבית עמותת גושן, בליווי רופאים ואנשי מקצוע

/
/
קשקשת תינוקות (סבוריאה)

קשקשת תינוקות (סבוריאה)

קשקשת תינוקות היא השכבה השומנית והקשקשית שמופיעה לעיתים על ראשם של תינוקות, בקפלי גופם או על פלג גופם העליון. אף שנראה כי הקשקשת מפריעה לתינוק, לרוב היא אינה מטרידה אותו. היא מופיעה זמן קצר לאחר הלידה, ויכולה להישאר שם עד גיל 12 חודשים.

הגורמים לקשקשת תינוקות

הקשקשת מופיעה כאשר עורו של התינוק מפריש שומן רב מדי (סבום). השומן העודף מפריע לנשירת העור הטבעית בקרקפתו של התינוק, ויוצרת מצבור של עור מת על הקרקפת. קשקשת תינוקות אינה מידבקת ואינה מסוכנת.

ככל הנראה, עורו של התינוק שלכם מפריש שומן עודף כיוון שחומרים של אמו עדיין נמצאים במחזור הדם שלו לאחר הלידה. קשקשת עשויה להתפתח גם כאשר מערכת החיסון של התינוק מפעילה תגובת יתר נגד נוכחותו של סוג מסוים של שמרים/פטריות החי על הקרקפת, שגורמת לדלקת. 

תסמיני קשקשת תינוקות

קשקשת תינוקות נראית בדרך כלל כמו קליפה או שכבת קשקשים בצבע צהוב חיוור על ראשו של התינוק. לעיתים היא מתפשטת אל הגבות ואל מאחורי האוזניים. אצל חלק מהתינוקות, הקשקשת עשויה להופיע גם על פלג הגוף העליון. מרקם הקליפה עשוי להיות שמנוני וקשה לקלף אותה. שימו לב: הקשקשת אינה מפריעה לתינוק.

מתי לפנות לרופא הילדים

קחו את ילדכם לרופא אם:

  • הפריחה אדמדמה והתינוק שלכם מגרד אותה
  • נראה כי הפריחה מתפשטת
  • נראה כי התינוק מוטרד ממנה
  • יש לכם ספק שאכן מדובר בקשקשת תינוקות.

איך לטפל בקשקשת תינוקות

אין צורך לטפל בקשקשת תינוקות. ברוב המקרים, הקשקשת נעלמת מעצמה כמה חודשים אחרי הלידה, כשהחומרים מהאם עוזבים את מחזור הדם של התינוק.

אם אתם רוצים להיפטר מהקשקשת, עסו את הקשקשים על קרקפתו של התינוק בשמן תינוקות (בלנאום) או בווזלין לפני האמבטיה והניחו להם להיספג כחצי שעה. השתמשו בשמפו תינוקות עדין כדי לשטוף את השמן. עם הזמן, הקשקשים יתרככו וייפרדו מהקרקפת בקלות בעזרת מקלון אוזניים או מברשת רכה. אל תנסו להפריד את הקשקשים בכוח, כיוון שהדבר עלול לגרום לדימום.

אם הקשקשים מודלקים, הרופא שלכם יכול להמליץ על מריחת משחת קורטיזון עדינה בשילוב משחה נגד פטריות. מרחו את המשחה על ראשו של התינוק בהתאם להוראות הרופא ולדף המידע של התרופה. תינוקות זקוקים לשמפו נגד קשקשים לעיתים רחוקות בלבד.

אל תדאגו אם הקשקשת חוזרת אחרי הטיפול. משמעות הדבר היא שהבלוטות על ראשו של תינוקכם ממשיכות להפריש שומן עודף. קשקשת התינוקות תעבור בגיל 12-6 חודשים.

 

 

© raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.

עוד מאמרים שיעניינו אותך:

על פרידה מהמוצץ, מציצת אצבע, פגיעות בשיניים ועוד. מתי לפנות לרופא?
תרגלו את היכולת לשים לב למה שמתרחש כאן ועכשיו
כיצד תשמרו על ניקיון השיניים ואילו טיפולים כדאי לבצע?
אתר האינטרנט 'ילדודעס' הוקם ע”י עמותת גושן, במטרה להוות מרכז ידע הכולל מאמרים וכלים, שמטרתו לספק ידע ומידע מקיף ונגיש להורים ולאנשי מקצוע העובדים עם ילדים.

כל הזכויות שמורות לעמותת גושן 2020

ברוכים הבאים
לפורטל 'עת לגדול!'

מומחי 'עת לגדול' בליווי רופאים ואנשי מקצוע מובילים,
כאן עבורכם עם כל התשובות, הידע והמידע העדכני ביותר!

התפתחות, התנהגות, בריאות ואתגרים יומיומיים – של תינוקות, פעוטות, ילדים, בני נוער ושלכם ההורים.

התוכן בפורטל מתעדכן בקביעות, כך שתוכלו בכל ביקור ב'עת לגדול' ליהנות ממידע חדש ורלוונטי.

מעוניינים להתעדכן כל פעם בחדשות הפורטל?

השאירו פרטים ותוכלו לקבל לתיבת המייל האישי שלכם את הסרטונים, הטיפים, המאמרים המקצועיים והמעשיים ביותר מטובי הרופאים והמומחים

דילוג לתוכן