בכי אצל תינוקות וילדים בני 0-8 - עת לגדול

פורטל בריאות ורווחת הילד בקהילה

מבית עמותת גושן, בליווי רופאים ואנשי מקצוע

/
/
בכי אצל תינוקות וילדים בני 0-8

בכי אצל תינוקות וילדים בני 0-8

כל התינוקות והילדים בוכים, וחלקם בוכים הרבה מאוד, אבל הידיעה הזו לא תמיד עוזרת להתמודד עם הבכי. החדשות הטובות הן שילדים נוטים לבכות פחות ככל שהם מתבגרים ומתפתחים.

בכי אצל תינוקות

תינוקות נולדים עם היכולת לבכות.
הבכי הוא דרך התקשורת העיקרית של תינוקות רכים, והוא עובד היטב. כשאתם שומעים תינוק בוכה, בדרך כלל תרצו לעשות כל מה שתוכלו כדי להרגיע אותו.
לפעמים, כשהתינוק שלכם בוכה, נדרשת עבודה מאומצת כדי להבין מדוע ומה הוא צריך. הוא עשוי לבכות מרעב, מקור או מחום, כי הוא פוחד ממשהו, עייף מדי, סובל מכאבים או לא נינוח.

אחד מכל עשרה תינוקות בוכה הרבה – כלומר, יותר משלוש שעות ביום. תינוקות בני פחות משנה נוטים לבכות הכי הרבה בשעות אחר הצהריים המאוחרות או בשעות הערב המוקדמות. הבכי יכול להיות מלחיץ מאוד, בעיקר אם אתם מנסים להכין ארוחת ערב, לפקח על הכנת שיעורי הבית או לקלח את הילדים הגדולים יותר.

אם התינוק שלכם מפגין סימפטומים נוספים מלבד בכי, כגון הקאות, התקשרו לרופא הילדים או לאחות טיפת חלב.

כיצד לטפל בתינוק בוכה

השלב הראשון הוא לבדוק אם התינוק רעב, עייף, מרגיש לא טוב או שלא נוח לו. עם הזמן תכירו את בכיו של התינוק, ואת ההבדל בין סוגי הבכי השונים.
אם אתם חושבים שהתינוק סובל מכאבים, או שאינכם בטוחים אילו סימפטומים הוא מפגין, קבעו תור אצל רופא הילדים.

הנה עוד כמה שיטות מועילות:

  • אם אינכם יכולים להרגיע את התינוק, הניחו אותו בעגלה או במנשא וצאו לטיול. תוכלו אפילו לעשות סיבוב במכונית. גם אם התינוק אינו מפסיק לבכות, לעיתים קל יותר להתמודד איתו כשאתם בתנועה.
  • בקשו עזרה מהסביבה, בעיקר בשעות שבהן התינוק נוטה לבכות יותר.
  • אם אתם מרגישים מוצפים, הניחו את התינוק במקום בטוח וקחו הפסקה של דקה או שתיים. קצת בכי לא יזיק לתינוק. שלב הבכי האינטנסיבי יחלוף, ברך כלל מהר מכפי שחשבתם.

תמיד מותר לכם לבקש עזרה. אחות טיפת חלב ורופא הילדים יכולים לעזור.

בכי אצל פעוטות

פעוטות בוכים כי הם רעבים, עייפים, לא נוח להם או שהם זקוקים לחום ואהבה – בדיוק כמו תינוקות.
עם זאת, פעוטות מתחילים לפתח את יכולתם לשלוט בבכי. לדוגמה, הפעוט יכול ללמוד שאם הוא בוכה כשמניחים אותו, אמו או אביו מרימים אותו בחזרה. זה עלול להוביל לבכי חזק יותר ויותר בפעם הבאה שמניחים אותו!

כיצד לטפל בפעוט בוכה

קודם כל, ודאו שילדכם אינו חולה או פצוע. אם אינכם בטוחים, קבעו תור אצל רופא הילדים. אם ילדכם בסדר מבחינה גופנית, תוכלו להיעזר בטיפים הבאים:

  • נסו להבין מדוע ילדכם בוכה. אם הוא עייף, תנו לו לשבת בשקט או לנוח מעט. אם הוא כועס, שימו אותו במקום בטוח והניחו לו להירגע. אם הוא מתוסכל, נסו להגיע לפתרון ביחד.
  • קחו את ילדכם לטיול בחוץ, הכניסו אותו לאמבטיית קצף או השמיעו מוזיקה לילדים ורקדו ביחד. שינוי אווירה יכול לעזור לפעוט כעוס.
  • אל תיכנעו לילד בוכה שרוצה משהו שאינכם רוצים לתת לו. זה עלול לגרום לבכי חזק יותר בפעם הבאה, ולהוביל לפיתוח דפוס התנהגות שקשה יהיה לשנותו מאוחר יותר. המאמר על התקפי זעם מציע דרכים נוספות להרגעת ילד בוכה.
  • אם ילדכם בוכה בעיקר כשהוא הולך לישון, אולי תצטרכו מעט עזרה בשעת ההשכבה.

אם ילדכם בוכה הרבה יותר כשהוא איתכם מאשר עם אנשים אחרים, הוא כנראה הבחין שבכיו תופס את תשומת לבכם. התמקדו במתן תשומת לב חיובית לילדכם כשהוא אינו בוכה. כך תוכלו לצמצם את כמות הדמעות כשאתם יחד.

בכי אצל ילדים בגיל הגן ובגיל בית הספר

ככל שהם מתבגרים, ילדים נוטים לבכות פחות ופחות. ברגע שהם לומדים לדבר, קל להם להגיד מה מטריד אותם ומה הם צריכים.

ילדים בגיל הגן מתחילים להבין מתי נכון ולא נכון לבכות. זה בסדר לבכות לפעמים. לילדים ולמבוגרים כאחד, הבכי הוא דרך בריאה להתמודדות עם אובדן משמעותי, עם כאב או עם עצב. תוכלו לעזור לילדכם ולהציג בפניו דרכים שונות להתמודד עם רגשותיו. כדאי להתחיל בלדבר על מה שמטריד אותו.
כשילדכם מביע רגשות כאלה בפניכם, נסו להקשיב לו, לנחם אותו ולהבטיח לו שמותר לו להרגיש כך.

כיצד לטפל בבכיו של ילד בגיל הגן או בגיל בית הספר

ודאו שילדכם אינו חולה או פצוע. אם ילדכם בסדר מבחינה גופנית, תוכלו להיעזר ברעיונות הבאים:

  • הניחו לילדכם להירגע, ואז שאלו מה מטריד אותו כל כך, הביעו אמפתיה לרגשותיו. הראו לו שאתם מקשיבים בכך שתחזרו על מה שאמר בנוגע לתחושותיו. לדוגמה, אמרו "אתה עצוב כי דוד לא רצה לשחק איתך".
  • הציעו לילדכם דרכים אחרות להתמודד עם המצב. לדוגמה, אמרו "אולי תבקש להשתתף במשחק של חיים במקום זה?"
  • ודאו שילדכם מבין שלפעמים זה בסדר גמור לבכות – למשל, כשקורה משהו עצוב או כשהוא נפצע. לדוגמה, אמרו "גם אני הייתי בוכה אם הייתי מקבל מכה בראש".

אם נראה שילדכם מבלה זמן רב בבכי או בהתנהגות עצובה, התייעצו עם רופא הילדים.

בכי: מה אתם מרגישים

בכי הוא אחת הסיבות הנפוצות ביותר לכך שהורים מבקשים עזרה מקצועית.
אם התינוק שלכם בוכה הרבה, ייתכן שאתם מרגישים לא טוב ואפילו מדוכאים. אם אתם מרגישים כך או שיש לכם מחשבות על פגיעה בילדכם, חשוב שתבקשו עזרה.

לעולם אל תנערו, תכו או תכאיבו לילד בוכה.

אם אתם מרגישים על הסף, הניחו את הילד במקום בטוח וצאו להפסקה של דקה או שתיים. הילד לא ייפגע אם תתנו לו לבכות במשך כמה דקות, וכך תוכלו להחזיר לעצמכם את השליטה במצב.
לפעמים כדאי לבקש ממישהו אחר לקחת פיקוד לזמן מה. אם את יכולה, בקשי מבעלך לחזור הביתה או במקרה הצורך, בקש מאשתך לשוב או בקשו מאחות, דודה, או בן משפחה אחר לבוא ולעזור.

הורות יכולה להיות עבודה קשה מאוד, בעיקר אם ילדכם בוכה הרבה. תנו לעצמכם זמן ובקשו עזרה. אלה דברים חיוביים שתוכלו לעשות למען עצמכם ולמען ילדכם.

לבכות מול ילדיכם

ילדכם לומד מכם מתי וכיצד להביע רגשות כגון עצב, כעס ושמחה. כשהוא רואה אתכם מתרגשים, הוא לומד שאימא ואבא הם בני אדם וגם להם יש רגשות.

אבל אם אתם מבלים זמן רב בבכי, או בוכים בלי לדעת מדוע, כדאי לדבר עם רופא המשפחה ולקבל עזרה כדי להתמודד עם דיכאון או עם דיכאון אחרי לידה.

 

© raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.

עוד מאמרים שיעניינו אותך:

כך תבנו מערכות יחסים טובות ותעזרו לילדכם להרגיש מוגן ואהוב
תרגלו את היכולת לשים לב למה שמתרחש כאן ועכשיו
מדוע זה קורה, סימנים לכך שילדכם נעדר מבית הספר ודרכים לעזור לו
אתר האינטרנט 'ילדודעס' הוקם ע”י עמותת גושן, במטרה להוות מרכז ידע הכולל מאמרים וכלים, שמטרתו לספק ידע ומידע מקיף ונגיש להורים ולאנשי מקצוע העובדים עם ילדים.

כל הזכויות שמורות לעמותת גושן 2020

ברוכים הבאים
לפורטל 'עת לגדול!'

מומחי 'עת לגדול' בליווי רופאים ואנשי מקצוע מובילים,
כאן עבורכם עם כל התשובות, הידע והמידע העדכני ביותר!

התפתחות, התנהגות, בריאות ואתגרים יומיומיים – של תינוקות, פעוטות, ילדים, בני נוער ושלכם ההורים.

התוכן בפורטל מתעדכן בקביעות, כך שתוכלו בכל ביקור ב'עת לגדול' ליהנות ממידע חדש ורלוונטי.

מעוניינים להתעדכן כל פעם בחדשות הפורטל?

השאירו פרטים ותוכלו לקבל לתיבת המייל האישי שלכם את הסרטונים, הטיפים, המאמרים המקצועיים והמעשיים ביותר מטובי הרופאים והמומחים

דילוג לתוכן