אחים לילדים עם צרכים מיוחדים: אחריות, תפקידים וכללים - עת לגדול

פורטל בריאות ורווחת הילד בקהילה

מבית עמותת גושן, בליווי רופאים ואנשי מקצוע

/
/
אחים לילדים עם צרכים מיוחדים: אחריות, תפקידים וכללים

אחים לילדים עם צרכים מיוחדים: אחריות, תפקידים וכללים

ילד עם צרכים מיוחדים משפיע על כל בני המשפחה, כולל אחיו ואחיותיו. חשוב לשמור על כללים ותפקידים הוגנים במשפחה, שיעזרו לכם לבנות קשרים חמים בין כל הילדים. כמו כן, כדאי לוודא שהילדים עם ההתפתחות התקינה מקבלים מידת אחריות שמתאימה לגילם וליכולותיהם.

אחריות טיפולית

בחיי המשפחה, אך טבעי שהילדים עוזרים בטיפול באחיהם או באחיותיהם הקטנים. ילדים שיש להם אח או אחות עם צרכים מיוחדים ירגישו שהם עוזרים ושסומכים עליהם במיוחד כשמעודדים אותם לעזור בטיפול. עם זאת, כדאי לשים לב כמה אחריות ואיזה סוג של טיפול יוכל ילדכם לקחת על עצמו.

לחץ לשאת בתפקיד של מבוגר
כדאי לבדוק היטב אם ילדכם מרגיש לחץ לקחת על עצמו תפקיד הורי או תפקיד של מבוגר. לדוגמה, אתם עשויים לשים לב לכך שהוא מבטל הזדמנויות לצאת לבלות עם חבריו כדי שיוכל לשמור על אחיו שמתמודד עם צרכים מיוחדים.

אף שסביר להניח שהוא רוצה לעזור בטיפול באחיו, האחריות הרבה היא עבודה קשה, משעממת ומעצבנת לעיתים, ועם הזמן, היא עשויה להעיק על הקשר בין ילדיכם.

הבחנה בין תפקידי האחים לתפקידי ההורים
כשמדובר בטיפול בילד עם צרכים מיוחדים, כדאי להבהיר את ההבדלים בין תפקידי האחים וההורים.

תפקידם של האחים הוא לבלות זמן עם אחיהם או אחותם, ולעזור בדברים כמו להסיע את כיסא הגלגלים, להראות לאחיהם איך לצייר בעלי חיים או לקרוא להם סיפורים. ההורים עושים דברים כמו לעזור לילדים ללכת לשירותים, להחליף צינורות הזנה או להתמודד עם התקפי זעם. הם גם אלה שמקבלים את ההחלטות הגדולות, למשל, אם יש צורך ללכת לבית החולים במקרה חירום.

לחשוב על תחומי האחריות הטיפוליים
הנה כמה דברים שכדאי לחשוב עליהם כשאתם מנסים להחליט אילו תחומי אחריות טיפוליים יוכל ילדכם למלא:

  • נסו לתת לו לבחור כמה עזרה הוא רוצה לתת לאחיו. לדוגמה, "מיכל, חשבתי שאולי תוכלי לשבת עם אסתר כשהיא עושה מתיחות. תוכלי לעשות את זה?"
  • בדקו אם ילדכם גדול דיו כדי לקחת את האחריות הזו על עצמו. יש תחומי אחריות, כמו משימות שקשורות לטיפול אישי או לפיקוח על האח, שעשויות שלא להתאים לו.
  • חשבו באיזו תדירות יעזור ילדכם ולמשך כמה זמן. נסו לתעד את מהלך השבוע כדי לבדוק זאת במדויק.
  • כשאתם מבקשים ממנו עזרה נוספת, חשבו מה עוד מתרחש בחייו. למשל, האם הוא לומד למבחנים? האם הוא רוצה לבלות עם החברים? 

תפקידים ומשימות משפחתיים

מומלץ לוודא שלכל אחד מבני המשפחה יש תפקיד במטלות המשפחתיות – גם לילדים עם צרכים מיוחדים וגם לילדים עם התפתחות תקינה. מתן תפקיד לכל אחד מעביר מסר רב עוצמה הנוגע להגינות לכל הילדים, עוזר לבנות קשר בין האחים, וגם תורם לטיפול במטלות הבית!

הדבר החשוב ביותר הוא לבחור מטלות שמתאימות לגיל ולמיומנויות של כל הילדים, ולוודא שכל אחד עושה משהו.

כללים משפחתיים

כללים ו תוצאות עקביים לכל ילדיכם מעבירים להם את המסר שכולם במשפחה חשובים ושווים. לדוגמה, אם יש לכם כלל משפחתי שלפיו כולם מדברים יפה זה לזה, ילד עם צרכים מיוחדים צריך לעמוד בו בדיוק כמו אחיו. אם להפרת הכלל יש תוצאה – למשל, להגיד סליחה, או לעזוב את המשחק כמו פליימוביל לעשר דקות – התוצאה חלה על כולם בלי יוצא מן הכלל.  

כדאי גם לשבח את ילדיכם על הדברים הטובים שהם עושים, וכך להגביר את הסיכוי לכך שיתנהגו בדרך זו בעתיד. לדוגמה, "מאוד שמחתי שפינית את השולחן כשביקשתי. תודה רבה!" 

לטפל בעצמכם

אחת הדרכים הטובות ביותר לדאוג ולתמוך בילדיכם היא לטפל בעצמכם. שמרו על כושר, בריאות טובה ועשו דברים שגורמים לכם אושר כדי שתוכלו לטפל היטב באחרים. קשה יותר לטפל בילדים ולעזור להם לטפל זה בזה כשאתם לחוצים, מתוחים ומוצפים.

אם אתם חשים שאתם נאבקים, בקשו עזרה מרופא הילדים, רופא המשפחה או מומחה אחר. קבלת עזרה חשובה לרווחתכם ויכולה להועיל לכולם במשפחה.

מחשבה על העתיד

הורים רבים לילדים עם צרכים מיוחדים עסוקים בשאלת העומס על האחים, שייגרם לאור הטיפול באח עם צרכים מיוחדים לאחר שההורים כבר לא יהיו בין החיים. זוהי שאלה כבדת משקל, בעלת משמעותיות אדירות עבור כל בני המשפחה. החשש הוא לגיטימי ומוצדק. אם אתם עסוקים בכך, היוועצו באנשי המקצוע הרלוונטיים- עובדת סוציאלית, עורכ/ת דין ושאר אנשי המקצוע המעורבים בטיפול בילדכם, על מנת שיסייעו לכם להסדיר את הדברים באופן הטוב ביותר.

היכן לקבל עזרה

אף שאחים לילדים עם צרכים מיוחדים מסתגלים בדרך כלל היטב למצבם, כל ילד מיוחד במינו. יש ילדים שיתקשו יותר מאחרים ויזדקקו לעזרה נוספת.

כהורים, אתם יודעים הכי טוב אם ילדכם זקוק לתוספת תמיכה. מומלץ לפנות לקבלת עזרה אם אתם מבחינים שילדכם שהתפתחותו תקינה מפגין סימני מתח, למשל קושי לישון, שינויים בתזונה, התפרצויות רגשיות או הימנעות מחברים או מפעילויות.

בתור התחלה, פנו לרופא הילדים או למומחה שמטפל בכם ובמשפחתכם. אפשרות נוספת היא לפנות לטיפול משותף לכם ולילדכם אצל פסיכולוג או יועץ. 

כמו כן, תוכלו להצטרף לקבוצת תמיכה לאחים של ילדים עם צרכים מיוחדים, שתעזור להם להתמודד ותאפשר להם לפגוש ילדים נוספים שנסיבות חייהם דומות. קבוצה כזו קיימת למשל בעמותת אלו"ט.

 

© raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.

עוד מאמרים שיעניינו אותך:

שימו לב לתקשורת חברתית ולהתנהגויות ותחומי עניין צרים וחזרתיים
על הגורמים, הסימנים, הטיפול וההשפעות
משפיעה על ההתפתחות והגדילה של ילדים. טיפול ותמיכה מוקדמים יעזרו
אתר האינטרנט 'ילדודעס' הוקם ע”י עמותת גושן, במטרה להוות מרכז ידע הכולל מאמרים וכלים, שמטרתו לספק ידע ומידע מקיף ונגיש להורים ולאנשי מקצוע העובדים עם ילדים.

כל הזכויות שמורות לעמותת גושן 2020

ברוכים הבאים
לפורטל 'עת לגדול!'

מומחי 'עת לגדול' בליווי רופאים ואנשי מקצוע מובילים,
כאן עבורכם עם כל התשובות, הידע והמידע העדכני ביותר!

התפתחות, התנהגות, בריאות ואתגרים יומיומיים – של תינוקות, פעוטות, ילדים, בני נוער ושלכם ההורים.

התוכן בפורטל מתעדכן בקביעות, כך שתוכלו בכל ביקור ב'עת לגדול' ליהנות ממידע חדש ורלוונטי.

מעוניינים להתעדכן כל פעם בחדשות הפורטל?

השאירו פרטים ותוכלו לקבל לתיבת המייל האישי שלכם את הסרטונים, הטיפים, המאמרים המקצועיים והמעשיים ביותר מטובי הרופאים והמומחים

דילוג לתוכן