מהם 'טקסים' משפחתיים? - עת לגדול

פורטל בריאות ורווחת הילד בקהילה

מבית עמותת גושן, בליווי רופאים ואנשי מקצוע

/
/
מהם 'טקסים' משפחתיים?

מהם 'טקסים' משפחתיים?

גם ה'טקס' הפשוט ביותר, כמו שיר מיוחד ששרים לפני השינה, יכול להיות משמעותי במיוחד במשפחה. טקסים משפחתיים עוזרים לבני המשפחה להרגיש טוב ויוצרים תחושת שייכות: הם מאפשרים לכולם לדעת מה חשוב במשפחה, ומקבלים תחושת זהות והזדהות.

מדוע הטקסים המשפחתיים חשובים

טקסים הם דברים שרק המשפחה שלכם עושה. הם עוזרים לכם להראות "מי אתם" ונותנים לכם תחושת שייכות. יכול להיות שאינכם מודעים לכך שיש לכם טקסים, אך אפילו השיר המיוחד שאתם שרים יחד בזמן המקלחות בערב תורם לתחושת הביטחון והשייכות של ילדכם.

יש טקסים שהועברו אלינו מהסבים והסבתות או מקרובי משפחה אחרים, למשל, לשחק בסביבונים ביחד בחנוכה, או לשיר שיר מסוים בהבדלה כל מוצאי שבת. יש טקסים שכל משפחה יוצרת לעצמה. הטקסים המשפחתיים שלכם עשויים לכלול מנהגים או בילויים מיוחדים בחגים ומועדים. טקס משפחתי אחר הוא שאתם, ההורים, יוצאים במיוחד כל פעם לבילוי משותף עם אחד מהילדים. אפשר ללחוץ ידיים בצורה מצחיקה וחברית, לשחק במשחק מיוחד במכונית או להיפרד מהילדים בדרך קבועה בכל בוקר. כל אלה עוזרים לטוות את הקשרים המשפחתיים.

הטקסים יכולים לנחם את הילדים במצבים לא מוכרים. אם ילדכם אוהב להקשיב לכם מספרים לו סיפור לפני שמכבים את האור בלילה, שמירה על המסורת הזו תעזור לו להירדם גם במקום אחר. טקסים ושגרות תורמים לתחושת הביטחון וליכולת החיזוי של ילדיכם.

טקסים משפחתיים שונים

לעיתים קרובות הטקסים קשורים לחגים כמו חנוכה, פסח או סוכות. סביר להניח שבמשפחתכם יש טקסים מיוחדים לימי הולדת, זמני הארוחה, שעת השינה, שבתות, ועוד.

הטקסים שלכם יכולים להיות משהו שאף אחד מלבד בני המשפחה לא מבין – חיבוק מיוחד בבוקר, מילות קוד לדברים שונים, מסלול טיולים קבוע שנוהגים ללכת אליו בחופשים, שילובי מזון לא רגילים או כללים משלכם למשחקי חברה.

הטקס יכול להיות קשור לעניין משותף עם מישהו מבני המשפחה, למשל לצאת לרכיבה על סוסים, ללמוד על טבע ובעלי חיים, לקרוא ביחד בספרי מתח או לשחק במשחק לוח אהוב. טקסים נוספים הם לרכוב על אופניים, להכין מחברת יצירה, לסדר את אלבום התמונות המשפחתי או להכין קאפקייקס בכמה טעמים.

טיפים לטקסים כיפיים

  • עשו פעילות שילדיכם אוהבים ונהנים ממנה לפחות פעם בחודש.
  • ילדיכם יכולים לשאול אתכם לגבי משהו שהם רוצים לדעת עליכם או על המשפחה – למשל, סיפור על הילדות שלכם, או על קרובי המשפחה – ולשוחח על כך בארוחת הערב.
  • הביטו באלבומי תמונות ישנים כדי שילדיכם יוכלו ללמוד יותר על ההיסטוריה המשפחתית שלכם.
  • אספו רעיונות לשיחה בזמן ארוחת הערב, מהעיתון או ממה ששמעתם במהלך היום.
  • מדי חודש, בקשו מבני המשפחה להציע רעיונות בתורם לפעילויות משפחתיות.
  • פעם בכמה זמן, כל אחד מבני המשפחה יוכל להביא חבר לאחת מהמסורות המשפחתיות.


הטקסים יכולים לחזק את הערכים המשפחתיים (באותו אופן שבו המסורות, הפעילויות המשפחתיות והכינוסים המשפחתיים עושים זאת), ולעזור להנחיל אותם לדורות הבאים. כמו כן, הטקסים מלמדים את הילדים מיומנויות חשובות, למשל, כיצד ליצור קשר עם אנשים אחרים.

 

 

 

© raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.

עוד מאמרים שיעניינו אותך:

כך תבנו מערכות יחסים טובות ותעזרו לילדכם להרגיש מוגן ואהוב
על לקות למידה, הסיבות להופעתה סיוע לילדכם בבית הספר ומחוץ לו
עליכם להבין מדוע אתם מודאגים וכיצד אפשר לדבר על כך עם הוריו של הנכד
אתר האינטרנט 'ילדודעס' הוקם ע”י עמותת גושן, במטרה להוות מרכז ידע הכולל מאמרים וכלים, שמטרתו לספק ידע ומידע מקיף ונגיש להורים ולאנשי מקצוע העובדים עם ילדים.

כל הזכויות שמורות לעמותת גושן 2020

ברוכים הבאים
לפורטל 'עת לגדול!'

מומחי 'עת לגדול' בליווי רופאים ואנשי מקצוע מובילים,
כאן עבורכם עם כל התשובות, הידע והמידע העדכני ביותר!

התפתחות, התנהגות, בריאות ואתגרים יומיומיים – של תינוקות, פעוטות, ילדים, בני נוער ושלכם ההורים.

התוכן בפורטל מתעדכן בקביעות, כך שתוכלו בכל ביקור ב'עת לגדול' ליהנות ממידע חדש ורלוונטי.

מעוניינים להתעדכן כל פעם בחדשות הפורטל?

השאירו פרטים ותוכלו לקבל לתיבת המייל האישי שלכם את הסרטונים, הטיפים, המאמרים המקצועיים והמעשיים ביותר מטובי הרופאים והמומחים

דילוג לתוכן