שומנים טובים ושומנים רעים: 10 טיפים לשמירה על איזון - עת לגדול

פורטל בריאות ורווחת הילד בקהילה

מבית עמותת גושן, בליווי רופאים ואנשי מקצוע

/
/
שומנים טובים ושומנים רעים: 10 טיפים לשמירה על איזון

שומנים טובים ושומנים רעים: 10 טיפים לשמירה על איזון

הטיפים הבאים יעזרו לכם לשמור על איזון בריא בין צריכת השומנים הטובים והרעים בתפריט היומי של המשפחה.
 1. הנקה מספקת לתינוקות רכים את כל חומצות השומן החיוניות להם בדיוק במידה הנכונה. אם התינוק שלכם ניזון מתכשירי מזון לתינוקות (תמ"ל) – התחליפים המאושרים לשיווק בארץ, מאוזנים ומכילים את חומצות השומן החיוניות הדרושות. לא מומלץ לתת חלב אורז, חלב סויה או חלב שקדים  לתינוקות רכים. ניתן לפי הנחיית רופא או דיאטנית לתת תמ"ל על בסיס סויה.
   
 2. כשהתינוק שלכם מתחיל לאכול מוצקים, תנו לו מאכלים עם אחוזי שומן גבוהים, כגון אבוקדו, טחינה ועוד. תינוקות קטנים זקוקים לאנרגיה המגיעה מאחוזי השומן הגבוהים לצורך קפיצות הגדילה. מוצרי חלב מופחתי שומן אינם מכילים מספיק ויטמינים ואנרגיה לילדים בני פחות משנתיים. חלב דל שומן ומוצרי חלב דלי שומן ניתן לתת מגיל שנתיים.
   
 3. כשילדכם מגיע לגיל שנתיים, הציעו לו חלב ומוצרי חלב מופחתי שומן, כל עוד הוא מקבל מספיק אנרגיה ממגוון המזונות האחרים שהוא אוכל מדי יום.
   
 4. לפעוטות וילדים בגיל הגן אפשר להתחיל להציע ארוחות דלות שומן. כשאתם בונים את התפריט של ילדכם השתמשו במגוון רחב של מזונות, ונסו לכלול בהם כמה סוגי שומנים. בגיל זה אפשר להתחיל לבנות הרגלי אכילה נכונים להמשך החיים.
   
 5. שומן מסוג אומגה-3 נמצא באופן טבעי בחלב אם, ובתמ"ל. לאחר שהילד נגמל מהנקה או מתמ"ל, מגיל שנה ניתן להתחיל לחשוף תינוקות לדגים העשירים באומגה 3 וכן גם לשמן קנולה ושמן פשתן, המהווים מקורות צמחיים לאומגה 3..
   
 6. בדקו את התפריט היומי של משפחתכם. כמה מזונות שמכילים שומנים טובים אתם אוכלים? כמה מכילים שומנים רעים? כדאי לנסות ולהגביל את כמות השומן הרווי לעד 10% מן התפריט היומי.
   
 7. בדקו את טבלאות הרכיבים התזונתיים הנמצאות על אריזות המזון. לעיתים מצוין השומן הרווי בנפרד מסך השומנים הכולל. כך תוכלו להבין כמה שומן רווי צורכת משפחתכם מדי יום.
  הוציאו מזונות המכילים שומנים רעים מהתפריט המשפחתי, למשל: נתחי בשר שמנים, מוצרי חלב עתירי שומן, חמאה, גבינות שמנות, מזונות בטיגון עמוק, עוגות ועוגיות קנויות, בורקס ומיני מאפה דומים אחרים, חטיפים וסוכריות. החליפו אותם במזונות המכילים שומנים טובים – בשר רזה, מוצרי חלב דלי שומן, אבוקדו, טחינה משומשום מלא, ממרח חומוס, חמאת בוטנים טבעית ללא תוספת שומן מוקשה, אגוזים רק מעל גיל 5 -זהירות – סכנת חנק!!! ניתן להגישם עם פירות וירקות טריים. 
 8. שמשו דוגמה אישית לילדיכם, ובחרו מזון בריא בעצמכם. בחרו מזונות המכילים שומן טוב כגון שמן זית, אגוזים ואבוקדו. הגבילו את צריכת המזון המעובד. 
 9. הגבילו  מזון לא בריא מעובד ל"מדי פעם"- פעם עד פעמיים בחודש. מזון מזיק כולל למשל ג'אנק פוד, חטיפים ואוכל מוכן, עוגות ומאפים, גלידה, ממתקים, ושוקולד.
   
 10. תרגישו טוב עם אוכל בריא! נסו מגוון רחב של דברים כדי ליהנות וליצור גישה בריאה כלפי מזון.

 

 

 

© raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.

 

עוד מאמרים שיעניינו אותך:

קווים מנחים לתזונה יום-יומית וכמויות מומלצות
קווים מנחים לתזונה יום-יומית וכמויות מומלצות
קווים מנחים לתזונה יום-יומית וכמויות מומלצות
אתר האינטרנט 'ילדודעס' הוקם ע”י עמותת גושן, במטרה להוות מרכז ידע הכולל מאמרים וכלים, שמטרתו לספק ידע ומידע מקיף ונגיש להורים ולאנשי מקצוע העובדים עם ילדים.

כל הזכויות שמורות לעמותת גושן 2020

ברוכים הבאים
לפורטל 'עת לגדול!'

מומחי 'עת לגדול' בליווי רופאים ואנשי מקצוע מובילים,
כאן עבורכם עם כל התשובות, הידע והמידע העדכני ביותר!

התפתחות, התנהגות, בריאות ואתגרים יומיומיים – של תינוקות, פעוטות, ילדים, בני נוער ושלכם ההורים.

התוכן בפורטל מתעדכן בקביעות, כך שתוכלו בכל ביקור ב'עת לגדול' ליהנות ממידע חדש ורלוונטי.

מעוניינים להתעדכן כל פעם בחדשות הפורטל?

השאירו פרטים ותוכלו לקבל לתיבת המייל האישי שלכם את הסרטונים, הטיפים, המאמרים המקצועיים והמעשיים ביותר מטובי הרופאים והמומחים

דילוג לתוכן