סבים וסבתות ומערכות יחסים במשפחה - עת לגדול

פורטל בריאות ורווחת הילד בקהילה

מבית עמותת גושן, בליווי רופאים ואנשי מקצוע

/
/
סבים וסבתות ומערכות יחסים במשפחה

סבים וסבתות ומערכות יחסים במשפחה

כסבא וסבתא, אתם יודעים שהמשפחה שלכם השתנתה, אך כולכם עדיין זקוקים זה לזה. תוכלו למלא תפקיד משמעותי בתמיכה בהורים הטריים ובעזרה בגידול הנכדים.

מערכות יחסים משתנות בתוך המשפחה

לאן הזמן עף? התינוקות שלכם כבר גדולים. הם מבוגרים עכשיו, ויש להם חיים חדשים של מבוגרים. ועכשיו, לכם יש נכדים. המשפחה שלכם השתנתה.

כשהנכד שלכם יגיע לעולם, ייתכן שתרגישו קרובים יותר להוריו, וגם גאווה ושמחה כאשר אתם צופים בהם הופכים להורים טובים ודואגים. אבל לפעמים, לרגשות הללו לוקח זמן להתפתח. אחרי הכל, ההורים של הנכד שלכם לומדים כיצד להיות הורים, ואתם לומדים כיצד להיות סבא וסבתא.

אך טבעי שיהיו לכם רגשות מעורבים בנוגע לשלב החדש הזה בחייכם. אולי יועיל לכם לדעת שאתם יכולים למלא תפקיד משמעותי מאוד בתמיכה במשפחתכם שהתרחבה זה עתה.

טיפים: לתמוך בהורים הטריים ולתקשר איתם

  • אם אפשר, הראו שאתם נלהבים ומעוניינים לעזור – לדוגמה, הציעו לשמור על הנכד מדי פעם.
  • חשבו איך הנכד שלכם יקרא לכם – למשל, סבתא, סבא'לה, באבי, סבתוש, ועוד. סביר להניח שגם להורי הנכד יהיו רעיונות משלהם.
  • רוב ההורים יעריכו אם תציעו להם עזרה מסוימת, בין אם זו עזרה פרקטית – לאסוף את הילדים מהגן – או רגשית – פשוט להקשיב אם היה להם יום רע. חשבו עם מה תוכלו להתמודד, וכיצד להיות זמינים במידת האפשר.
  • אם אתם חיים במרחק מהנכדים, דברו על תוכניות הביקור שלכם או התקשרו בזמנים קבועים כדי לשמור על קשר. אפשר גם להשתמש באמצעים דיגיטליים דוגמת סקייפ.
  • כדי ללמוד להיות הורה דרוש זמן וקצת ניסוי וטעייה. מתן עזרה ועצה זה נהדר, אבל ההורים של הנכד שלכם זקוקים לזמן ולמרחב כדי ללמוד כיצד להיות הורים בדרך שלהם. דברו איתם על כך שאתם בעצמכם לומדים כיצד להיות סבא וסבתא.
  • אם אתם חושבים שהם עושים עבודה טובה, ספרו להם!
  • אם יש לכם חששות בנוגע לנכד, זכרו שייתכן שהוריו מתנהלים כהורים בצורה שונה מכם, ולכן מה שאתם רואים הוא פשוט סגנון הורות שונה. יכול להיות שזהו המזג של הנכד עצמו.
  • מערכת יחסים טובה עם בני הזוג של ילדיכם כבר מההתחלה תעזור לכולכם להחליק לשלב הבא בקלות. עזרו להם להרגיש חלק מהמשפחה, והפגינו עניין בחייהם. מערכת היחסים הזו תשמש בסיס איתן כשהנכדים יגיעו.
  • אם היחסים עם הורי הנכד שלכם התערערו לאחרונה, תוכלו לנצל את ההזדמנות של הגעת נכד חדש כדי ליצור קשר. לדוגמה, "אני יודעת שלא היה לנו קשר טוב כל כך לאחרונה, אבל אני מאוד מתרגש מהלידה של התינוק והייתי שמח להיות מעורב".
  • זכרו: מציאת האיזון בין קרבה ומרחק ביניכם לבין המשפחה הצעירה היא משימה מתמשכת ומשותפת של כל בני המשפחה.

 

© raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.

עוד מאמרים שיעניינו אותך:

משפחה חזקה צומחת מאהבה, בטחון, תקשורת ועוד
כך תבנו מערכות יחסים טובות ותעזרו לילדכם להרגיש מוגן ואהוב
על לקות למידה, הסיבות להופעתה סיוע לילדכם בבית הספר ומחוץ לו
אתר האינטרנט 'ילדודעס' הוקם ע”י עמותת גושן, במטרה להוות מרכז ידע הכולל מאמרים וכלים, שמטרתו לספק ידע ומידע מקיף ונגיש להורים ולאנשי מקצוע העובדים עם ילדים.

כל הזכויות שמורות לעמותת גושן 2020

ברוכים הבאים
לפורטל 'עת לגדול!'

מומחי 'עת לגדול' בליווי רופאים ואנשי מקצוע מובילים,
כאן עבורכם עם כל התשובות, הידע והמידע העדכני ביותר!

התפתחות, התנהגות, בריאות ואתגרים יומיומיים – של תינוקות, פעוטות, ילדים, בני נוער ושלכם ההורים.

התוכן בפורטל מתעדכן בקביעות, כך שתוכלו בכל ביקור ב'עת לגדול' ליהנות ממידע חדש ורלוונטי.

מעוניינים להתעדכן כל פעם בחדשות הפורטל?

השאירו פרטים ותוכלו לקבל לתיבת המייל האישי שלכם את הסרטונים, הטיפים, המאמרים המקצועיים והמעשיים ביותר מטובי הרופאים והמומחים

דילוג לתוכן