מדריך מאויר לעזרה ראשונה במקרה של חנק - עת לגדול

פורטל בריאות ורווחת הילד בקהילה

מבית עמותת גושן, בליווי רופאים ואנשי מקצוע

/
/
מדריך מאויר לעזרה ראשונה במקרה של חנק

מדריך מאויר לעזרה ראשונה במקרה של חנק

© raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.

מה לעשות כשילד נחנק

תינוקות וילדים קטנים עלולים להיחנק מכל דבר שקטן מסוללה בגודל קופסת ההפתעה של ביצת הפתעה. כדי למנוע חנק, הרחיקו את כל החפצים הקטנים, חתכו את המזון לחתיכות קטנות והשגיחו על הילדים בזמן האכילה – בעיקר על ילדים בני פחות מחמש.

אם אתם חושבים שהתינוק נחנק, התקשרו מיד למד"א בטלפון 101 ומלאו את ההוראות לפינוי גוף זר (בהמשך). המוקדן יישאר איתכם על הקו.

כאשר ילד נחנק, הישארו רגועים ובקשו ממנו להשתעל כדי לפלוט את הגוף הזר. אם השיעול אינו עוזר, מלאו את ההוראות לפינוי גוף זר (בהמשך).

פינוי גוף זר אצל תינוקות בני פחות משנה

השכיבו את התינוק על זרועכם, כשפניו פונות כלפי מטה. בעזרת בסיס כף ידכם השנייה, הכו מכה נמרצת על גבו, בין השכמות. תנו לו עד חמש מכות, ובדקו לאחר כל מכה אם הגוף הזר נפלט החוצה. השתמשו בזרת לפינוי הגוף הזר מפיו של התינוק.

אם הגוף הזר לא נפלט החוצה, השכיבו את התינוק על גבו, הניחו שתי אצבעות במרכז בית החזה, ולחצו את חזהו פנימה חמש פעמים – בדומה למחזורי הלחיצות בהחייאה, אך אטיות וחדות יותר. לאחר כל לחיצה, בדקו אם הגוף הזר נפלט החוצה.

אם התינוק עדיין נחנק, בדקו אם מד"א בדרך והמשיכו לבצע מחזורים של חמש מכות על הגב וחמש לחיצות חזה עד הגעת האמבולנס. אם התינוק מאבד את הכרתו, התחילו לבצע החייאה.

פינוי גוף זר אצל ילדים ובני נוער

כופפו את הילד קדימה, ובעזרת בסיס כף ידכם, הכו מכה נמרצת על גבו, בין השכמות. לאחר כל לחיצה, בדקו אם הגוף הזר נפלט החוצה. אם הגוף הזר לא נפלט החוצה לאחר חמש מכות, נסו לחיצות חזה.

הניחו יד אחת במרכז גבו של הילד ואת היד השנייה במרכז חזהו. השתמשו בבסיס כף היד הנמצאת על החזה ולחצו פנימה חמש פעמים – בדומה למחזורי הלחיצות בהחייאה, אך אטיות וחדות יותר. לאחר כל לחיצה, בדקו אם הגוף הזר נפלט החוצה.

אם הילד עדיין נחנק, התקשרו מיד למד"א בטלפון 101 והמשיכו לבצע מחזורים של חמש מכות על הגב וחמש לחיצות חזה עד הגעת האמבולנס. אם הילד מאבד את הכרתו, התחילו לבצע החייאה.

עוד מאמרים שיעניינו אותך:

על פרידה מהמוצץ, מציצת אצבע, פגיעות בשיניים ועוד. מתי לפנות לרופא?
תרגלו את היכולת לשים לב למה שמתרחש כאן ועכשיו
כיצד תשמרו על ניקיון השיניים ואילו טיפולים כדאי לבצע?
אתר האינטרנט 'ילדודעס' הוקם ע”י עמותת גושן, במטרה להוות מרכז ידע הכולל מאמרים וכלים, שמטרתו לספק ידע ומידע מקיף ונגיש להורים ולאנשי מקצוע העובדים עם ילדים.

כל הזכויות שמורות לעמותת גושן 2020

ברוכים הבאים
לפורטל 'עת לגדול!'

מומחי 'עת לגדול' בליווי רופאים ואנשי מקצוע מובילים,
כאן עבורכם עם כל התשובות, הידע והמידע העדכני ביותר!

התפתחות, התנהגות, בריאות ואתגרים יומיומיים – של תינוקות, פעוטות, ילדים, בני נוער ושלכם ההורים.

התוכן בפורטל מתעדכן בקביעות, כך שתוכלו בכל ביקור ב'עת לגדול' ליהנות ממידע חדש ורלוונטי.

מעוניינים להתעדכן כל פעם בחדשות הפורטל?

השאירו פרטים ותוכלו לקבל לתיבת המייל האישי שלכם את הסרטונים, הטיפים, המאמרים המקצועיים והמעשיים ביותר מטובי הרופאים והמומחים

דילוג לתוכן