תפרחת חיתולים - עת לגדול

פורטל בריאות ורווחת הילד בקהילה

מבית עמותת גושן, בליווי רופאים ואנשי מקצוע

/
/
תפרחת חיתולים

תפרחת חיתולים

תפרחת חיתולים היא מצב נפוץ המתרחש גם אם מטפלים בתינוק בזהירות אין קץ. כמעט כל הילדים שלובשים חיתולים יסבלו מתפרחת חיתולים בשלב זה או אחר.

הגורמים לתפרחת חיתולים

התפרחת נגרמת משילוב של גורמים רבים. הסיבה העיקרית היא לבישת חיתול רטוב או מלוכלך למשך זמן רב מדי. לחות מתמשכת, חיכוך ותוצרי אמוניה שמשתחררים מהיציאות יכולים לגרות את עורו של ילדכם. לעיתים קרובות, חיתולים חד פעמיים מחמירים את התפרחת כיוון שהם מפריעים לתנועת האוויר הטבעית ומשאירים את אזור החיתול לח. סבונים ודטרגנטים שנותרים על חיתולי בד לאחר הכביסה עלולים גם הם להוביל לתפרחת חיתולים.

ילדים אחרים סובלים מבעיות נוספות כגון אקזמה, פסוריאזיס, פטרת או פריחות חיידקיות כגון אימפטיגו (זיהום תת-עורי), שעלולות להחמיר את תפרחת החיתולים.

תסמיני תפרחת חיתולים

עורו של ילדכם ייראה אדום וכואב. תפרחת החיתולים עלולה להתפשט עד לבטן או על הגב. אזורים מסוימים בעור עלולים להיות נפוחים, ולפעמים יהיו סדקים בעור. סדקים אלה נקראים כיבים. קפלי העור אינם נפגעים בדרך כלל, כיוון שהחומציות בשתן אינה מגיעה אליהם. התפרחת עלולה לגרום לאי נוחות ולכאבים, שהופכים את התינוק שלכם לעצבני.

מתי לפנות לרופא הילדים

קחו את ילדכם לרופא אם:

  • הפריחה אינה משתפרת לאחר שלושה ימים למרות הטיפול
  • באזור החיתול של התינוק מופיעים שלפוחיות, קרום או פצעונים
  • התינוק שלכם מוטרד ואינו מצליח לישון
  • ילדכם סובל מחום בלתי מוסבר
  • הפריחה מתפשטת
  • האזור אדום, נפוח או מוגלד.

טיפול בתפרחת חיתולים

ברוב המקרים כדאי לנקוט כמה צעדים פשוטים. תפרחת חיתולים נוטה להשתפר או להיעלם לאחר כמה ימים, בעזרת הצעדים הבאים.

החליפו את החיתול לעיתים קרובות יותר
החלפות חיתול לעיתים קרובות שומרות על האזור יבש ומאפשרות לעורו של ילדכם להחלים. בדקו מדי שעה אם החיתול רטוב או מלוכלך. אם כן, החליפו אותו מיד.

אפשרו לעורו של התינוק להתאוורר
הורידו את החיתול ואווררו את העור לזמן רב ככל האפשר מדי יום. תוכלו להשכיב את התינוק על חיתול פתוח או על מגבת ( כשהוא ללא בגדים או חיתול מהמותניים ומטה) אפילו כשהוא ישן. כמו כן, הדקו פחות את החיתול כדי לאפשר לאוויר לנוע בחופשיות.

נקו את עורו של התינוק

השתדלו להימנע עד כמה שניתן משימוש במגבונים לחים. אלו משאירים סבון ולחות על עורו של התינוק. העדיפו רחצה של עור התינוק במים פושרים ובסבון עדין. הרטיבו את העור היטב ויבשו אותו בעדינות במגבת נעימה בתנועות טפיחה עדינות.

אם אתם משתמשים בחיתולים חד פעמיים, שימו לב שהם אינם מכילים אלכוהול או גורמי גירוי אחרים, שעלולים לצרוב ולגרות את האזורים המודלקים בעור. תינוקות שונים יגיבו בצורה שונה לחברות שונות של חיתולים חד פעמיים, לכן תמיד תוכלו לנסות סוג אחר של חיתולים. כמו כן, ישנם תינוקות שסובלים מאלרגיה לחומרים המשמרים במגבונים חד פעמיים.

מרחו קרם מתאים להגנה על האזור לאחר כל החתלה
מרחו שכבה עבה של משחת החתלה לתינוקות (קרם עבה וחוסם) או קרם על בסיס אבץ אפשר להשיג את הקרמים הללו בכל בית מרקחת ללא מרשם. אבקות טלק אינן מומלצות לטיפול בתפרחת חיתולים, כיוון ששאיפתן בטעות עלולה לגרום לקשיי נשימה אצל תינוקות.

שטפו היטב את חיתולי הבד לאחר הכביסה
השטיפה עוזרת להיפטר מעודפי סבון על החיתול. כדאי להשתמש בחומר מלבין כדי להרוג את החיידקים, אולם חשוב לשטוף היטב את החיתולים במים זורמים לאחר מכן. ודאו שהחיתולים יבשים לפני שאתם משתמשים בהם שוב.

לא ברור אם חיתולי בד או חיתולים חד פעמיים טובים יותר במניעת תפרחת חיתולים. הדבר החשוב ביותר הוא להחליף מיד חיתול רטוב או מלוכלך. 

תרופות
אם תפרחת החיתולים אינה עוברת או מחמירה בשימוש באמצעים פשוטים, הרופא עשוי להמליץ על שימוש בקרמים או משחות המכילים קורטיזון (הידרוקורטיזון 1%). יש להשתמש בקרמים המכילים סטרואידים רק לאחר התייעצות עם רופא! כשאתם משתמשים בקרמים כאלה, מלאו תמיד אחר ההוראות באריזה. אם התינוק סובל מזיהום משני חיידקי או מפטרת, הרופא יכול לרשום קרמים או משחות נוספים.

סיבוכים של תפרחת חיתולים

לעורו של התינוק לוקח שבועות להבריא לגמרי, ולכן הוא עשוי להיות רגיש יותר לגירויים. למשל, הוא עלול לסבול מזיהומים משניים כגון פטרת הפטרת מופיעה באזורים אדומים בוהקים בעלי גבולות ברורים באזור החיתול. הפטרת יכולה להשפיע גם על קפלי העור. בקצות הפריחה עשויות להופיע נקודות אדומות רבות (פצעי לוויין).

טפלו בפטרת באמצעות משחה אנטי פטרייתית שירשום לכם הרופא. קשה יותר להיפטר מפטרת, והטיפול בה אורך זמן רב יותר מאשר בתפרחת חיתולים, מה שעלול להיות מתסכל.

מניעת תפרחת חיתולים

שמרו על אזור החיתול של ילדכם נקי ויבש כל הזמן. החליפו את החיתול לעיתים קרובות מאוד ואפשרו לאזור להתאוורר ככל האפשר. כדי לשמור על עור בריא, מרחו פסטה (משחת החתלה) חוסמת.

 

© raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.

עוד מאמרים שיעניינו אותך:

על פרידה מהמוצץ, מציצת אצבע, פגיעות בשיניים ועוד. מתי לפנות לרופא?
תרגלו את היכולת לשים לב למה שמתרחש כאן ועכשיו
כיצד תשמרו על ניקיון השיניים ואילו טיפולים כדאי לבצע?
אתר האינטרנט 'ילדודעס' הוקם ע”י עמותת גושן, במטרה להוות מרכז ידע הכולל מאמרים וכלים, שמטרתו לספק ידע ומידע מקיף ונגיש להורים ולאנשי מקצוע העובדים עם ילדים.

כל הזכויות שמורות לעמותת גושן 2020

ברוכים הבאים
לפורטל 'עת לגדול!'

מומחי 'עת לגדול' בליווי רופאים ואנשי מקצוע מובילים,
כאן עבורכם עם כל התשובות, הידע והמידע העדכני ביותר!

התפתחות, התנהגות, בריאות ואתגרים יומיומיים – של תינוקות, פעוטות, ילדים, בני נוער ושלכם ההורים.

התוכן בפורטל מתעדכן בקביעות, כך שתוכלו בכל ביקור ב'עת לגדול' ליהנות ממידע חדש ורלוונטי.

מעוניינים להתעדכן כל פעם בחדשות הפורטל?

השאירו פרטים ותוכלו לקבל לתיבת המייל האישי שלכם את הסרטונים, הטיפים, המאמרים המקצועיים והמעשיים ביותר מטובי הרופאים והמומחים

דילוג לתוכן