עבודת צוות של הורים: מדוע זה חשוב? - עת לגדול

פורטל בריאות ורווחת הילד בקהילה

מבית עמותת גושן, בליווי רופאים ואנשי מקצוע

/
/
עבודת צוות של הורים: מדוע זה חשוב?

עבודת צוות של הורים: מדוע זה חשוב?

הורות יכולה להיות כיף גדול, עם המון הזדמנויות מרגשות, אך היא מביאה עמה גם אתגרים ועבודה קשה. עבודת צוות תעזור לכם להתמודד עם האתגרים האלה בדרך חיובית, לצמצם את העימותים ולחזק את מערכות היחסים.

מהי עבודת צוות של הורים

עבודת צוות משמעותה לעבוד ביחד ולהסכים באופן כללי על הגישה שלכם כלפי הורות – לדוגמה, להסכים על כללים שנוגעים לשעת ההשכבה, לאכילה וכן הלאה.

עבודת צוות משמעותה גם לגבות האחד את השני, כך שילדכם לא יגרום לכם להתעמת זה עם זה. למשל, הילד עשוי להגיד לאביו, "אימא אמרה שאני לא יכול ללכת היום לבריכה". ייתכן שהאב יחשוב שההחלטה לא הוגנת, אך הוא יגבה את בת זוגו בפני הילד וידון איתה על כך מאוחר יותר, לא בפני ילדיו.

האופן שבו אתם מתקשרים זה עם זה משפיע מאוד על ילדיכם. לדוגמה:

  • ילדים מרגישים בטוחים ומרוצים כשהוריהם מסתדרים.
  • האושר וההתפתחות של הילדים תלויים גם באיכות מערכות היחסים שלהם עם ההורים, ושל ההורים בינם לבין עצמם.
  • נמצא כי עימותים חריפים – למשל, התנגחויות תדירות ומריבות בין ההורים – קשורים לבעיות התנהגות ולבעיות התפתחות אצל ילדים.

להתמודד עם עימותים: חלק מעבודת הצוות של ההורים

יש לכם תפקיד חשוב ביצירת סביבה חיובית לילדיכם. משמעות הדבר היא שעליכם לתמוך זה בזה, לדון בבעיות ולפתור אותן יחד, ולהשתמש בעבודת צוות.

עימותים יתרחשו תמיד, גם במערכת היחסים החזקה ביותר. כל ההורים מתחילים את תהליך ההורות שלהם עם מחשבות ורעיונות שונים בנוגע לחיי המשפחה. האמונות של כל אחד מכם בנושאי הורות בסיסיים – כמו מה נחשב "נורמלי" או "נכון", וכיצד לגדל את הילדים – עשויות להיות שונות מאוד.

ילדים לומדים מהאופן שבו אתם ובני זוגכם מתקשרים. כלומר, תצטרכו להראות לילדים שוויכוחים הם חלק בלתי נפרד מהחיים, וללמד אותם שיטות בריאות להתמודד עם בעיות ולפתור אותן. ילדכם לומד מצפיה בכם כיצד לנהל וויכוח באופן מכבד, ולעיתים גם איך להתפייס ולבקש סליחה אחרי מריבה.

ילדים יכולים להתמודד עם עימותים או ללמוד כיצד להתמודד איתם אם הם רואים שאינכם מסכימים מעת לעת. עם זאת, שימו לב: ויכוחים תדירים, כועסים ומתמשכים משפיעים עליהם לרעה.

למידע נוסף על השימוש בעבודת צוות של הורים קראו את המאמרים לפתור בעיות ולהתמודד עם עימותים.

להתמקד בעצמכם

הבריאות שלכם, תחושת הרווחה, רמות המתח ומערכת התמיכה – לכל אלה יש השפעה על ההנאה שלכם מהזמן שאתם מבלים עם המשפחה, ועל האופן שבו אתם מתמודדים עם הלחצים והאתגרים שעולים בדרך.

שמרו על בריאותכם והיו מודעים למערכת היחסים עם בני הזוג כדי ליהנות מרמות אנרגיה גבוהות ומיכולת היענות טובה זה לזה ולילדים, ולהפיק את המיטב מהיותכם הורים.

להתמקד במערכת היחסים ביניכם

הטיפול בילדים על בסיס יומיומי עשוי להוות מעמסה על מערכת היחסים. קשה לתמרן בין העבודה והמשפחה, וגם למצוא זמן לעצמכם ולחברים.

מיומנויות של עבודת צוות להורים מסייעות לשמירה על בריאות מערכת היחסים עם בן הזוג. תוכלו ליצור ביחד סביבה טובה יותר לילדיכם, אם תרגישו קרובים לבני הזוג ונתמכים כהורים.

למידע נוסף על חשיבותן של מיומנויות עבודת הצוות להורים, קראו את המאמר הורים: לגבות אחד את השני.

לקבל עזרה

מיומנויות של עבודת צוות להורים יכולות להועיל לרוב מערכות היחסים, ובכל סוגי הסביבות המשפחתיות – כולל במערכות יחסים לאחר גירושים. לעיתים זו משימה מורכבת. לכל אחד מערכת אמונות, דעות ומיומנויות משלו, והסנכרון בין העולמות הוא משימה מתמשכת לאורך החיים ושלבי ההתפתחות האישיים והמשפחתיים. לעיתים תזדקקו לעזרה כדי ליצור את עבודת הצוות.

יהיו פעמים שבהן אתם ובני הזוג תזדקקו לעזרה נוספת מלבד מיומנויות עבודת הצוות – למשל, אם אתם מודאגים מאוד ממערכת היחסים שלכם. פנו לקבלת עזרה מקצועית אם אתם מתקשים לפתור בעיות במערכת היחסים, שוקלים את האפשרות של גירושים או מרגישים לא בטוחים בבית מסיבות שונות.

 

© raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.

עוד מאמרים שיעניינו אותך:

משפחה חזקה צומחת מאהבה, בטחון, תקשורת ועוד
כך תבנו מערכות יחסים טובות ותעזרו לילדכם להרגיש מוגן ואהוב
על לקות למידה, הסיבות להופעתה סיוע לילדכם בבית הספר ומחוץ לו
אתר האינטרנט 'ילדודעס' הוקם ע”י עמותת גושן, במטרה להוות מרכז ידע הכולל מאמרים וכלים, שמטרתו לספק ידע ומידע מקיף ונגיש להורים ולאנשי מקצוע העובדים עם ילדים.

כל הזכויות שמורות לעמותת גושן 2020

ברוכים הבאים
לפורטל 'עת לגדול!'

מומחי 'עת לגדול' בליווי רופאים ואנשי מקצוע מובילים,
כאן עבורכם עם כל התשובות, הידע והמידע העדכני ביותר!

התפתחות, התנהגות, בריאות ואתגרים יומיומיים – של תינוקות, פעוטות, ילדים, בני נוער ושלכם ההורים.

התוכן בפורטל מתעדכן בקביעות, כך שתוכלו בכל ביקור ב'עת לגדול' ליהנות ממידע חדש ורלוונטי.

מעוניינים להתעדכן כל פעם בחדשות הפורטל?

השאירו פרטים ותוכלו לקבל לתיבת המייל האישי שלכם את הסרטונים, הטיפים, המאמרים המקצועיים והמעשיים ביותר מטובי הרופאים והמומחים

דילוג לתוכן