פעילות גופנית לילדים צעירים - עת לגדול

פורטל בריאות ורווחת הילד בקהילה

מבית עמותת גושן, בליווי רופאים ואנשי מקצוע

/
/
פעילות גופנית לילדים צעירים

פעילות גופנית לילדים צעירים

פעילות גופנית יומיומית חשובה לילדים צעירים בדרכים רבות מספור. כדאי להפוך את הפעילויות הללו לכיפיות ולחלק בלתי נפרד מהמשחק.

ליהנות מפעילות גופנית יומיומית

כשאתם בוחרים בפעילות גופנית לתינוקות, לפעוטות או לילדי גן, בחרו פעילויות כיפיות. כשילדים נהנים ממה שהם עושים, סביר יותר להניח שירצו לעשות זאת שוב. הפעילויות המהנות משפרות את יכולת התנועה שלהם. אפשר להתחיל בפעילות גופנית כבר בגיל צעיר מאוד, ולשלב אותה במשחקים שילדכם משחק בהם מדי יום.

פעילות גופנית לילדים מרגע הלידה ועד גיל שנתיים

תינוקות בגיל 12-0 חודשים זקוקים להזדמנויות רבות לנוע בחופשיות, כל עוד הם עושים זאת בסביבה בטוחה שמעודדת אותם לחקור ולפתח מיומנויות כגון הושטת יד, גלגול, ישיבה, זחילה, קימה לעמידה והליכה. סביבה זו יכולה להיות בתוך הבית או בחוץ.

לפני שהתינוק מתחיל ללכת

אפילו תינוקות קטנים מאוד אוהבים להתמתח ולשחק. אפשר לפרוש שמיכה גדולה על הרצפה או על הדשא בחוץ וליצור מקום בטוח, נקי ומזמין לתינוקות, שבו הם יכולים להתאמן בהרמת הראש ולפתח שרירים חזקים בזמן השכיבה על הבטן.

הנחת השמיכה על הקרקע או על הרצפה תאפשר לו ללמוד להתגלגל, להזדחל, לזחול ולהתיישב. הניחו צעצוע או חפץ מעט מעבר להישג ידו, כדי לעודד אותו להתאמץ ולהגיע אליו. כך תוכלו לעזור להתפתחות הגופנית שלו.

צעצועים נהדרים וזולים שמתאימים לשכיבה על הבטן הם דברים שאפשר לתפוס ולהחזיק, כגון קופסאות או מיכלים ישנים, או חתיכות פלסטיק ובד. כמו כן, אפשר לרשרש בקופסאות פלסטיק מלאות בדברים כגון אפונה יבשה או כפתורים. עם זאת, שימו לב שמכסה הקופסה סגור היטב, כדי שהתינוק לא יוכל להגיע לדברים הקטנים שבתוכה. צבעים בוהקים, ציורי נקודות, ריבועים או כוכבים, משטחים נוצצים, מרקמים משתנים וצלילים שונים – כל אלה יכולים לתפוס את תשומת לבו של התינוק שלכם.

לפני שאתם מניחים את התינוק על הרצפה, התבוננו מסביב וחפשו סכנות פוטנציאליות בגובה העיניים שלו. תמיד הישארו עם ילדכם כדי לשמור על ביטחונו.

משחקים הם מתגמלים מאוד. גם משחקים פשוטים כגון "אצבע לאצבע נחבר" ו"קוקו" יכולים להועיל מאוד למיומנויות הלמידה והתנועה של התינוק. התינוק שלכם יכול להתנועע כשהוא מגיב לצלילים כגון שירה, מחיאת כפיים, שירי אצבעות ודיבור.

כשהתינוק מתחיל ללכת

ברגע שילדכם מתחיל ללכת, תוכלו לעודד אותו לנוע, לתת לו להסתובב בחופשיות ולבלות זמן רב מחוץ לעגלה. כעת כדאי לחפש צעצועים ופעילויות שמעודדים תנועה. לדוגמה, כשאתם עוזרים לתינוק לטפס על המגלשה במגרש המשחקים, אתם בונים את הביטחון העצמי שלו ואת שיווי המשקל. כמו כן, כך אתם מתחילים ללמוד אותו לטפס במדרגות. שבחו את ילדכם בזמן המשחק על כך שהוא לומד לרוץ, לקפוץ, לרקוד ולזרוק, כדי לעודד אותו להמשיך בפעילות.

פעילות גופנית לילדים בני שנתיים עד חמש

פעוטות וילדים בגיל הגן זקוקים לזמן רב למשחק ולהתרוצצות. ילדכם ייהנה מאוד ממשחק בחצר, במגרשי משחקים, בפארקים, בשבילים ובחוף הים. כך תוכלו להפוך את הפעילות הגופנית לכיפית:

  • קחו איתכם כדור רך וגדול כדי להתאמן בזריקות, חבטות, הקפצות ובעיטות.
  • אפשר להתחיל להתאמן בזריקת כדור קטן כמו כדור טניס. אם אתם נמצאים במקום שאי אפשר לשחק בו בכדור, השתמשו בזוג גרביים ישנים.
  • אפשר לתפוס בועות סבון, ללכת לאורך קו שצויר בגיר ולקפוץ מעל סדקים או שלוליות על המדרכה.
  • השמיעו סוגים שונים של מוזיקה, עשו קולות בעצמכם או נגנו על כלי נגינה כדי לעודד אותו לרקוד ולפתח חוש קצב.
  • שחקו עם ילדכם במשחקי הליכה וריצה טיפשיים ומצחיקים: רוצו כמו קוף, קפצו כמו ארנב או נופפו בכנפיים כמו ציפור.
  • ילדכם ייהנה ללמוד לרכוב על אופניים, קורקינט או תלת אופן – בהשגחתכם, כמובן – או לשחק עם צעצועי דחיפה כגון משאיות, עגלת בובות או מכסחת דשא צעצוע.
  • אפשר להמציא משחקים שכוללים גלגולים, קפיצות, ניתורים ורדיפה.
  • כשהדבר מתאפשר, וותרו על תחבורה ציבורית או על הרכב,  ולכו ברגל למקומות קרובים כגון הספרייה, הפארק או המכולת. אם אתם מרגישים הרפתקנים במיוחד, תוכלו אפילו לצאת בלי העגלה.

פעילות גופנית מאורגנת 

מומלץ לצרף את ילדכם לחוגים המשלבים פעילות גופנית. בנים יכולים ליהנות בחוגי שחיה, רכיבה על אופנים או התעמלות. בנות עשויות להיתרם מחוגי מחול, התעמלות קרקע ושחיה. אין צורך להלחיץ ולמדוד הצלחות, חשובה ההנאה והפעילות הגופנית.

 

 

© raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.

עוד מאמרים שיעניינו אותך:

אולי גם השאלה שמטרידה אתכם תמצא כאן מענה?
על לקות למידה, הסיבות להופעתה סיוע לילדכם בבית הספר ומחוץ לו
החזרה לשגרה עשויה להיות מאתגרת לילדים רבים
אתר האינטרנט 'ילדודעס' הוקם ע”י עמותת גושן, במטרה להוות מרכז ידע הכולל מאמרים וכלים, שמטרתו לספק ידע ומידע מקיף ונגיש להורים ולאנשי מקצוע העובדים עם ילדים.

כל הזכויות שמורות לעמותת גושן 2020

ברוכים הבאים
לפורטל 'עת לגדול!'

מומחי 'עת לגדול' בליווי רופאים ואנשי מקצוע מובילים,
כאן עבורכם עם כל התשובות, הידע והמידע העדכני ביותר!

התפתחות, התנהגות, בריאות ואתגרים יומיומיים – של תינוקות, פעוטות, ילדים, בני נוער ושלכם ההורים.

התוכן בפורטל מתעדכן בקביעות, כך שתוכלו בכל ביקור ב'עת לגדול' ליהנות ממידע חדש ורלוונטי.

מעוניינים להתעדכן כל פעם בחדשות הפורטל?

השאירו פרטים ותוכלו לקבל לתיבת המייל האישי שלכם את הסרטונים, הטיפים, המאמרים המקצועיים והמעשיים ביותר מטובי הרופאים והמומחים

דילוג לתוכן