לשחק עם התינוק - עת לגדול

פורטל בריאות ורווחת הילד בקהילה

מבית עמותת גושן, בליווי רופאים ואנשי מקצוע

/
/
לשחק עם התינוק

לשחק עם התינוק

תינוקות מבינים את העולם ואת מקומם בו באמצעות משחק והתנסות. הנה כמה רעיונות משחק כיפיים, מעוררי גירוי ובטוחים לכם ולתינוק.

משחק אצל תינוקות: למה לצפות

ברגע שהתינוק מגלה שזרועותיו ורגליו יכולות לנוע, הוא רוצה להושיט ידיים ולגעת בכל מה שסביבו. הוא יתייחס לכל מה שנמצא בהישג ידו כאל צעצוע – גם אם מדובר בפנים שלכם או באחד האחים שלו! כאן מתחיל מסע התגליות והשגת הידע של התינוק. אפילו רשרוש פשוט ברעשן מראה לתינוק שהוא יכול לגרום לדברים להתרחש, והגילוי הזה יגרום לו לחפש בהתלהבות מה עוד הוא יכול לעשות.

ייתכן שתגלו שהתינוק עסוק במשיכת מגירות, בריקון קופסאות דגני הבוקר על הרצפה, ובלחיצה על כל כפתור בסביבתו – כל זה רק כדי להבין איך דברים עובדים. עד מהרה הוא יתחיל לטפס, ללכת, לרוץ ולקפוץ כדי לבחון את המיומנויות הגופניות החדשות שלו. ככל כשהוא גדל, הוא מנסה יותר ויותר להוביל את המשחק ולקבוע במה תשחקו – עד שתחליטו שאתם אלה שמובילים!

אין רגע ברור ומובהק שבו התינוק הופך לפעוט, אף שהמונח "Toddler" באנגלית נגזר מהפועל To Toddle – לדדות, המתאר את אופן ההליכה המיוחד של ילדים קטנים. מיומנויות ותחומי עניין רבים משותפים לשלב הינקות ולשלב הפעוטות, וייתכן שהפעוט שלכם עדיין יאהב משחקים רבים שמיועדים לתינוקות.

רעיונות למשחק עם התינוק

הצעצוע והמשחק הטוב ביותר עבור תינוקכם הוא אתם. המשחק עם התינוק הוא פשוט למדי – אפשר להתבונן זה בזה, לגעת בעדינות, לדבר, לשיר או להגיב לניסיונות התקשורת שלו. למעשה, מערכת היחסים האוהבת שלכם ושל התינוק היא הבסיס ללמידה ולהתפתחות שלו.

  • אפשר לעשות רעשים מצחיקים, להוציא לשון ולעשות פרצופים – תינוקות מאוד אוהבים פרצופים.
  • השמיעו קולות ביחד. שעשעו את התינוק שלכם ושירו לו כל מיני סוגים של שירים (בקול רם ובשקט, במהירות ובאטיות), חבטו בסירים ובמחבתות (בעדינות ואז בכוח), והשמיעו קולות של בעלי חיים (ועשו פרצופי חיות בו בזמן).
  • עודדו אותו לחקור את סביבתו. בחרו סביבה בטוחה (או הכינו אחת כזו) שמעודדת התנסות ופיתוח מיומנויות כגון ישיבה, זחילה, קימה לעמידה, הליכת צעדים ספורים והליכה.
  • שחקו במשחקים פשוטים. משחקים כגון "אצבע לאצבע נחבר" או "קוקו" נחשבים ללהיט גדול, והתינוק ייהנה מהם מאוד. תינוקות אוהבים לגעת בחלקים שונים בפניכם, ונהנים מאוד כשאתם נוגעים בפניהם. משחקים אלה יכולים להועיל מאוד למיומנויות הלמידה והתנועה של התינוק, ולפתח את מיומנויות נטילת התורות, שחשובות להתפתחות השיחה.
  • הקריאו לתינוק. עבור תינוקות, לספרים יש משמעות גדולה יותר מהקריאה. אלה גם צעצועים נהדרים שאפשר ללעוס, לשחק איתם באמבטיה, להרגיש מרקמים חדשים ולהתבונן בהם. אם אתם קוראים לתינוק שלכם לעיתים קרובות, הוא יבין שזוהי פעילות מעניינת ודרך נהדרת לבלות ביחד.
  • שימו לב לאיתותיו של התינוק. כשאתם משחקים עם התינוק שלכם, שימו לב לדברים שבהם הוא מתעניין.

גם דברים מסוכנים עלולים להיראות לו מהנים. כעת כדאי לבדוק כיצד להפוך את הבית לבטוח לתינוק בתנועה.

 

 

 

© raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.

עוד מאמרים שיעניינו אותך:

אולי גם השאלה שמטרידה אתכם תמצא כאן מענה?
על לקות למידה, הסיבות להופעתה סיוע לילדכם בבית הספר ומחוץ לו
החזרה לשגרה עשויה להיות מאתגרת לילדים רבים
אתר האינטרנט 'ילדודעס' הוקם ע”י עמותת גושן, במטרה להוות מרכז ידע הכולל מאמרים וכלים, שמטרתו לספק ידע ומידע מקיף ונגיש להורים ולאנשי מקצוע העובדים עם ילדים.

כל הזכויות שמורות לעמותת גושן 2020

ברוכים הבאים
לפורטל 'עת לגדול!'

מומחי 'עת לגדול' בליווי רופאים ואנשי מקצוע מובילים,
כאן עבורכם עם כל התשובות, הידע והמידע העדכני ביותר!

התפתחות, התנהגות, בריאות ואתגרים יומיומיים – של תינוקות, פעוטות, ילדים, בני נוער ושלכם ההורים.

התוכן בפורטל מתעדכן בקביעות, כך שתוכלו בכל ביקור ב'עת לגדול' ליהנות ממידע חדש ורלוונטי.

מעוניינים להתעדכן כל פעם בחדשות הפורטל?

השאירו פרטים ותוכלו לקבל לתיבת המייל האישי שלכם את הסרטונים, הטיפים, המאמרים המקצועיים והמעשיים ביותר מטובי הרופאים והמומחים

דילוג לתוכן