משחק אצל ילדים בגיל הגן - עת לגדול

פורטל בריאות ורווחת הילד בקהילה

מבית עמותת גושן, בליווי רופאים ואנשי מקצוע

/
/
משחק אצל ילדים בגיל הגן

משחק אצל ילדים בגיל הגן

ילדים בגיל הגן לומדים, מתנסים ופותרים בעיות באמצעות משחק. למעשה, המשחק חיוני להתפתחותם ולרווחתם הכללית. הם אוהבים לשחק עם ההורים ועם ילדים אחרים, וכך הם לומדים מיומנויות חברתיות, כיצד לחלוק וכיצד לשחק לפי התור. הנה כמה רעיונות למשחק מהנה עם ילדי הגן.

משחקים לילדי גן: למה לצפות

באופן כללי, ילדים בגיל הגן אוהבים:

 • משחק דמיוני והעמדת פנים: ילדי גן משתמשים במשחקים כמו העמדת פנים ותחפושות כדי להציג תרחישים מבלבלים או מפחידים, להתנסות בתפקידים שונים כמו אימא או אבא ולחקור רגשות
 • משחק מבולגן: משחק עם צבעים, מים או חול מאפשר לילדים לפרוק את רגשותיהם
 • משחק פיזי: הטיפוס על המתקנים בגן השעשועים מאפשר לילדי הגן ללמוד על קואורדינציה ואיזון, ועד כמה הם יכולים לדחוף את יכולותיהם הפיזיות
 • שירים, ספרים, חידות וחרוזים טיפשיים: מהנה מאוד לחלוק את כל השעשועים הלשוניים האלה עם ילדכם, כיוון שכך אתם יכולים להיחשף לצד המשעשע באישיותו, וגם לשפר את השפה ואת אוצר המילים שלו
 • משחקי מיון: פעילויות כגון מיון קוביות, כפתורים או חרוזים יכולות לשפר את השפה ולהניח את היסודות ללמידת מיומנויות מתמטיות ומיומנויות של חשיבה כמותית – רק זכרו לאסוף את כל החפצים הקטנים לאחר המשחק כדי למנוע סכנת חנק
 • משחקי לוח פשוטים: משחקים כאלה מאפשרים לילדי גן ללמוד כיצד לשחק לפי תור, להישמע לכללים, לספור ולהיות שחקנים טובים והוגנים. אף שהמשחק לפי תור עשוי להיות מאתגר לילדכם, הוא ילמד וייהנה ממנו עם קצת תרגול.

ילדי גן רבים נהנים ממשחק תוקפני ומההזדמנות לבחון את חוזקם, את המרחב שהם נמצאים בו ואת הקשרים שלהם עם חברים ואחים. עם זאת, המשחק אמור להיות מהנה – אם ילד סובל מגילויי בריונות, אם נכפים עליו דברים ללא רצונו או אם הוא נפגע, כבר לא מדובר במשחק.

משחקים עם ילדים אחרים

עד גיל ארבע, ילדכם יתחיל להתעניין יותר במשחק עם ילדים אחרים ובהמצאת משחקים חדשים ביחד. יכולתו לחלוק ולשחק לפי התור משתפרת, אך הוא עדיין זקוק לתמיכה ולעידוד מצדכם.

בגיל חמש, ילדים מודעים יותר למקומם בעולם ומשתוקקים להתאים את עצמם. ככלל, ילדכם רוצה לפעול לפי הכללים גם בבית וגם בגן או בבית הספר. הוא יכול גם להשתתף בקביעת הכללים. רוב ילדי הגן מבינים שגם לאנשים אחרים יש רגשות, ומתחילים לפתח אמפתיה.

המשפחה והבית הם עדיין מרכז עולמו של ילדכם, ואתם עדיין האנשים החשובים ביותר בחייו. לכן, המשחק איתכם עדיין נמצא בראש רשימת הדברים שילדכם רוצה וצריך לעשות.

רעיונות למשחק עם ילדי הגן

כל ילד מיוחד במינו. לכל אחד יש תחומי עניין משלו ודרכים שונות שבהן הוא לומד היטב. ילד אחד עשוי ליהנות ממשהו אחר, וילד אחר לא. לכן, כשאתם מחפשים משחקים, חשוב להתייחס לתחומי העניין של ילדכם. תוכלו לשחק עם ילדכם, אך בה בעת יהיה עליכם למלא תפקיד תומך יותר.

הנה כמה רעיונות בתור התחלה:

  • תנו לילדכם קופסת קרטון. הוא יוכל להפוך אותה בדמיונו לבקתה מעץ, לסירה או למכונית. שולחן קטן הפוך על צדו ומכוסה בשמיכה או בסדין יכול גם הוא להצית את הדמיון.
  • אספו קופסת תחפושות מבגדים ישנים, נעליים, תיקים ופיצ'פקעס שונים ומשונים: מגבת למשל תהפוך אותו לאבא שמתפלל וספר קריאה יכול להוות סידור מעולה. גם בנים וגם בנות נהנים מאוד להתחפש ולהעמיד פנים.
  • תנו לילדכם אתגרים חדשים. בגיל ארבע עד חמש ירצה ילדכם לנסות פעילויות חדשות כמו רכיבה על אופניים או משחקי לוח.
  • דברו עם ילדכם כשאתם מכינים את ארוחת הערב או עושים קניות. תנו לו לעזור: בקשו ממנו למדוד חומרי גלם, לערבב את הסלט או לחשוב על רשימת קניות.
  • נסו לבשל עם ילדכם: ילדי גן אוהבים בדרך כלל לעזור להורים לבשל, למרוח ממרח על פרוסת לחם או למעוך פירה. כמו כן, הבישול מאפשר לכם להכיר לו מושגים מתמטיים בסיסיים ומושגים בחשיבה כמותית.
 • מיינו קוביות או חפצים אחרים לפי צבע, גודל או מרקם (חלק, רך, קשה או גס). זהו משחק מרתק עבור ילדים צעירים.
 • אפשר לשחק גם בבצק, חול, מיכלי פלסטיק או קופסאות ומכסים שנמצאים בבית, כלי אוכל מפלסטיק, סירים ומחבתות (ללא קצוות חדים), לגו דופלו, פאזלים פשוטים וקוביות צבעוניות.

 

 

© raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.

עוד מאמרים שיעניינו אותך:

אולי גם השאלה שמטרידה אתכם תמצא כאן מענה?
על לקות למידה, הסיבות להופעתה סיוע לילדכם בבית הספר ומחוץ לו
החזרה לשגרה עשויה להיות מאתגרת לילדים רבים
אתר האינטרנט 'ילדודעס' הוקם ע”י עמותת גושן, במטרה להוות מרכז ידע הכולל מאמרים וכלים, שמטרתו לספק ידע ומידע מקיף ונגיש להורים ולאנשי מקצוע העובדים עם ילדים.

כל הזכויות שמורות לעמותת גושן 2020

ברוכים הבאים
לפורטל 'עת לגדול!'

מומחי 'עת לגדול' בליווי רופאים ואנשי מקצוע מובילים,
כאן עבורכם עם כל התשובות, הידע והמידע העדכני ביותר!

התפתחות, התנהגות, בריאות ואתגרים יומיומיים – של תינוקות, פעוטות, ילדים, בני נוער ושלכם ההורים.

התוכן בפורטל מתעדכן בקביעות, כך שתוכלו בכל ביקור ב'עת לגדול' ליהנות ממידע חדש ורלוונטי.

מעוניינים להתעדכן כל פעם בחדשות הפורטל?

השאירו פרטים ותוכלו לקבל לתיבת המייל האישי שלכם את הסרטונים, הטיפים, המאמרים המקצועיים והמעשיים ביותר מטובי הרופאים והמומחים

דילוג לתוכן