הצלחות קטנות – רגעים של מילוי מצברים - עת לגדול

פורטל בריאות ורווחת הילד בקהילה

מבית עמותת גושן, בליווי רופאים ואנשי מקצוע

/
/
הצלחות קטנות – רגעים של מילוי מצברים

הצלחות קטנות – רגעים של מילוי מצברים

דאגה לעצמי self care)) – משמעה פעולות שאנחנו, ההורים, עושים למען עצמנו, והן מאפיין חשוב של הורות בריאה וחיובית. הצלחות קטנות הן דרך פשוטה ומעשית לתרגל טיפול עצמי, להקדיש זמן לעצמנו, ולמלא מצברים.

דאגה לעצמי זה לא אגואיזם

לכולנו יש מאגרים מוגבלים של כוחות ופניות רגשית. אפשר לדמיין את זה כמו סוללה מוטענת, שמתרוקנת לאיטה נוכח הצורך לטפל באנשים שסביבנו (ילדים, בני זוג, בני משפחה וחברים) ונוכח דברים שפוגעים בנו, מטרידים או מכעיסים אותנו. 

מנגד, יש את הדברים בחיינו שעוזרים לסוללה להתמלא – רגע של נחת וקירבה, הצלחה במשימה, סיפוק ועוד. חשוב שאנחנו, כהורים, נמצא את הדרכים להתמלא –לטפל בעצמנו. כדאי לחשוב על דברים קטנים שעושים לנו טוב. לשתות כוס קפה חם עד הסוף בלי הפרעות, קריאת ספר טוב או מגזין, יציאה להליכה בפארק, שיחה עם חברה, , מוזיקה טובה.. ההתמדה בעשייתם של הדברים הקטנים האלה היא לא ביטוי של אגואיזם. להיפך, הם אלה שיאפשרו לנו לעשות את עבודתנו כהורים בצורה טובה.

הצלחות קטנות – מה זה, ולמה זה חשוב? 

בעומס של היומיום, ההנאות הקטנות והטיפול העצמי נדחקים לתחתית הרשימה ומתבטלים. יש גם מסר מהסביבה שמצפה מההורים להיות נוכחים, קשובים, ומעורבים כל העת, מה שעלול ליצור הרבה ביקורת עצמית ורגשי אשם ולהציב מחסום נוסף בדרך לטיפול עצמי. 

"הצלחות קטנות" זהו כלי שנועד לעזור לנו, ההורים, לעזור לעצמנו. אלו הן הפעולות הקטנות שאנחנו עושים עבור עצמנו, תוך תשומת לב ותכנון מדוקדק- כדי לוודא שהן אכן יקרו. 

הצלחות קטנות – איך עושים את זה?

לבחור את המטרה

קודם כל, עורכים רשימה קצרה של אותם הדברים שעושים לנו טוב. חשוב להדגיש שאלו דברים שאנחנו יכולים לעשות בעצמנו, ולא תלויים באחרים, כדי להרגיש טוב. 

לאחר מכן, בוחרים פעולה אחת פשוטה וריאלית אותה ניישם במהלך הימים הקרובים ולהגדיר אותה היטב: מה נעשה ומתי? כמו כן, עושים תכנית קטנה עם הצעדים הנדרשים לביצוע.

זכרו-  ההצלחה הקטנה צריכה להיות קטנה, ותלויה רק בכם. 

לדוגמא-  "לעשות יותר ספורט" – היא הגדרה לא ספציפית, ולכן לא מתאימה כ"הצלחה קטנה". לעומת זאת- הליכה של 20 דקות ביום שני בשמונה וחצי בערב –מתאימה מאוד!

או למשל- "לדאוג לכך שהילד שלי יישן כל הלילה" – לא בטוח שזה אפשרי, וזה בוודאי לא תלוי רק בנו. לעומת זאת, "לנוח במיטה חצי שעה במהלך היום"- אולי יותר סביר ובר ביצוע. 

"לקרוא יותר ספרים" הגדרה כוללנית מידי. "לקנות את הספר החדש שיצא" – מעשי הרבה יותר.

"לצאת יותר עם חברות" – לא ספציפי. "לשתות קפה עם חברה בשישי בבוקר" – יופי!

להכין תכנית יישום

גם אם זה מרגיש קטנוני- חשוב לכתוב תכנית. כדי להצליח, צריך לתכנן  ולחשוב על כל הפרטים. התוכנית יכולה לכלול צעדים פשוטים כמו לשים תזכורת ביומן או פתק על המקרר, לברר פרטים, לקנות משהו אם צריך, לבקש עזרה. 

מאוד עוזר לשתף מישהו בתוכנית – בן זוג, חברה, הורה. עצם ההצהרה על התכנית מגבירה את המחויבות אליה ומסייעת בגיוס עזרה. ומעבר לכך- זה גם פשוט יותר כיף לעשות את זה ביחד. 

אחרי שסיימנו לתכנן

נבדוק:

  • האם יש לי את כל מה שצריך כדי להצליח ? האם זה ריאליסטי?
  • האם לקחתי בחשבון מה יכול למנוע ממני להצליח?
  • האם שיתפתי מישהו?
  • האם אני ממש רוצה שזה יקרה?
  • איך אחגוג את ההצלחה שלי?

הצלחת! מה עכשיו?

אחרי שנחגוג את ההצלחה הקטנה, ננסה להכניס אותה לשגרה שלנו. כך, נוכל לתרגל מיומנויות של  טיפול עצמי וגם מיומנויות של הצבת יעדים, תכנון תוכנית פעולה, יישום וחגיגה של הצלחה.

להיות הורה עלול להיות שוחק . לפעמים, כל מה שצריך זה רק כמה רגעים  של נחת. זה בידיים שלנו!

עוד מאמרים שיעניינו אותך:

לתמוך, ללמד כיצד להתמודד, ולתת הזדמנויות להיות "סתם" מתבגר
כלי רב עוצמה לשיפור התקשורת ולבניית מערכת יחסים חיובית
צרכנות אחראית ומלאת מחשבה היא מיומנות חשובה שמתבססת בילדות
אתר האינטרנט 'ילדודעס' הוקם ע”י עמותת גושן, במטרה להוות מרכז ידע הכולל מאמרים וכלים, שמטרתו לספק ידע ומידע מקיף ונגיש להורים ולאנשי מקצוע העובדים עם ילדים.

כל הזכויות שמורות לעמותת גושן 2020

ברוכים הבאים
לפורטל 'עת לגדול!'

מומחי 'עת לגדול' בליווי רופאים ואנשי מקצוע מובילים,
כאן עבורכם עם כל התשובות, הידע והמידע העדכני ביותר!

התפתחות, התנהגות, בריאות ואתגרים יומיומיים – של תינוקות, פעוטות, ילדים, בני נוער ושלכם ההורים.

התוכן בפורטל מתעדכן בקביעות, כך שתוכלו בכל ביקור ב'עת לגדול' ליהנות ממידע חדש ורלוונטי.

מעוניינים להתעדכן כל פעם בחדשות הפורטל?

השאירו פרטים ותוכלו לקבל לתיבת המייל האישי שלכם את הסרטונים, הטיפים, המאמרים המקצועיים והמעשיים ביותר מטובי הרופאים והמומחים

דילוג לתוכן