לתמוך בצורכי הלמידה של ילדים מחוננים ומוכשרים - עת לגדול

פורטל בריאות ורווחת הילד בקהילה

מבית עמותת גושן, בליווי רופאים ואנשי מקצוע

/
/
לתמוך בצורכי הלמידה של ילדים מחוננים ומוכשרים

לתמוך בצורכי הלמידה של ילדים מחוננים ומוכשרים

ילדים מחוננים ומוכשרים צריכים ללמוד באופן שהולם את יכולותיהם ואת ההתפתחות המתקדמת שלהם. אפשר לתמוך בצורכי הלמידה של ילדים מחוננים ומוכשרים כחלק מהפעילויות היומיומיות, וגם בהזדמנויות למידה פורמליות ומובנות יותר.

למידה אצל ילדים מחוננים ומוכשרים

צורכי הלמידה של ילדים מחוננים ומוכשרים שונים מצרכיהם של ילדים אחרים באותו גיל. הם סקרנים מאוד, והלמידה שלהם מורכבת ומהירה יותר מזו של חבריהם לכיתה. הם אינם צריכים לחזור על הדברים שלמדו לעיתים קרובות כל כך כמו ילדים אחרים.

כמו כן, היכולות וההתפתחות הטבעית המהירות שלהם מובילות לכך שילדים מחוננים ומוכשרים בשלים מוקדם יותר לפעילויות, משחקים, ספרים ופאזלים מילדים אחרים בני גילם. לדוגמה, ייתכן שבן ה-18 חודשים שלכם ירכיב במהירות פאזלים שמיועדים לקבוצת גילו ויהיה מוכן לפאזלים המיועדים לילדים בני שנה או שנתיים מעליו. הלמידה חשובה מאוד לרווחתם של ילדים מחוננים ומוכשרים. תמיכה בצורכי הלמידה של ילדכם משמעה תמיכה ברווחתו הכללית.

פעילויות יומיומיות שתומכות בלמידה

התמיכה בלמידה של ילדכם המחונן מתחילה במתן תשומת לב לחוזקות וליכולות שלו. ככל שתדעו יותר על החוזקות והיכולות שלו, תצליחו יותר לספק לו התנסויות משחקיות בחיי היומיום שיאפשרו לו לקבל הזדמנויות למידה. ההתנסויות הללו לא חייבות להיות יקרות – יש המון צעצועים תוצרת בית ופעילויות חינמיות שתוכלו לעשות יחד.

כשאתם בוחרים צעצועים לילדים צעירים יותר, חפשו דברים שמעודדים שימוש בדמיון, ביצירתיות ובמיומנויות של פתרון בעיות – לדוגמה, קוביות, כדורים, קופסאות קרטון, תחפושות ואביזרים למלאכת יד כמו נייר צבעוני, טושים מחיקים, צבעים ומדבקות.

אם אתם בוחרים צעצועים המיועדים לילדים גדולים יותר, חשוב לשים לב להמלצות הגיל לצורך בטיחות – לדוגמה, ישנם צעצועים שעלולים להכיל חלקים קטנים שפעוטות יכולים לבלוע. במקרים אלה, כדאי לפעול לפי טווח הגילאים המומלץ, גם אם יכולותיו של הפעוט שלכם מתקדמות לגילו.

הציעו לילדכם מגוון הזדמנויות למידה כדי לגרות אותו מבחינה מנטלית, ולעודד אותו לפתח כישרונות במגוון תחומים. לדוגמה, משחק מחוץ לבית מאפשר לילדכם לחקור את הסביבה הטבעית. הוא יכול לצפות בעצים מתנועעים ולהאזין לציפורים. אם הוא אוסף עלי שלכת, הוא יכול להתחיל להבין מדוע העצים משירים את העלים בסתיו.

קריאת ספרים היא דרך נהדרת לענות על שאלותיו של ילדכם, לכוון את הלמידה שלו ולהרחיב את התחומים שבהם הוא מתעניין. אפשר לשאול ספרים בספרייה המקומית, ולהגיד לחברים ולבני משפחות אילו ספרים יוכלו לקנות לילדכם ליום ההולדת. אם אתם זקוקים לעזרה במענה על שאלותיו של ילדכם, שאלו את הספרן בספרייה, שעשוי להפנות אתכם למקורות מידע מקוונים המיוחדים לספרייה וכן לספרים.

לעודד למידה עצמאית

עודדו למידה עצמאית כחלק מהפעילויות היומיומיות עם ילדכם. למשל, אם הוא רוצה לדעת משהו, עודדו אותו לחפש תשובה בספרים, הכירו לו את המילון, לכו לספרייה, חשבו את מי אפשר לשאול או עשו ניסוי קטן. עם הזמן, ילדכם יעלה רעיונות משלו, ימצא את התשובות לבדו ויערוך מחקרים.

הזדמנויות מובנות שתומכות בלמידה

ישנן דרכים רשמיות, מובנות או מתוכננות רבות שיעזרו לילדכם לפתח את כישרונותיו ולחקור תחומי עניין ומיומנויות חדשים. אף שהפעילויות הללו מובנות יותר, הן אינן חייבות להיות יקרות או מסובכות יותר. לדוגמה, אפשר לבקר אצל שכנים, בני משפחה או חברים בעלי תחביבים מיוחדים, חיים במושב, מנגנים בכלי נגינה או שיש להם עבודה מעניינת. 

אצל הבנים אפשרו לימוד משותף עם אדם מבוגר, סבא, או אח גדול, שיתן לילדיכם הזדמנות לחוות לימוד ברמה גבוהה, להכיר מסכתות נוספות על הנלמד בכיתתו ולאמן את מוחו בלימוד כפי יכולותיו.

אפשר גם ללכת לפארק המקומי, לטיול בחורשה, למוזיאונים, לספריות ולגלריות אמנות. אפילו טיול פשוט לשדה התעופה יכול להצית את הדמיון.

בדיוק כמו הפעילויות היומיומיות, ההתנסויות המיוחדות הללו יעזרו לילדכם לפתח את כישרונותיו בתחומי יכולתו. למשל, ילד שיש לו קואורדינציה גופנית מצוינת והולך מדי שבוע לשיעורי התעמלות יוכל לפתח כישרון בתחום.

צורכי הלמידה של ילדכם יהיו מורכבים יותר ככל שיגדל. אתם וילדכם יכולים לדבר על האפשרויות שלו בשעות אחר הצהריים, למשל, שיעורי מוזיקה או פיתוח כשרון כתיבה ועוד.

כשילדכם המחונן הולך למסגרת חינוכית, כדאי לדבר עם המורים על הרחבת תוכניות הלימודים שלהם כדי לתמוך בלמידתו. אפשר למצוא מידע נוסף באגף למחוננים ומצטיינים במשרד החינוך.

 

 

 

 

 

© raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.

 

עוד מאמרים שיעניינו אותך:

על אוצר מילים, סיפור סיפורים ושימוש במשפטים. למה לצפות?
אולי גם השאלה שמטרידה אתכם תמצא כאן מענה?
על לקות למידה, הסיבות להופעתה סיוע לילדכם בבית הספר ומחוץ לו
אתר האינטרנט 'ילדודעס' הוקם ע”י עמותת גושן, במטרה להוות מרכז ידע הכולל מאמרים וכלים, שמטרתו לספק ידע ומידע מקיף ונגיש להורים ולאנשי מקצוע העובדים עם ילדים.

כל הזכויות שמורות לעמותת גושן 2020

ברוכים הבאים
לפורטל 'עת לגדול!'

מומחי 'עת לגדול' בליווי רופאים ואנשי מקצוע מובילים,
כאן עבורכם עם כל התשובות, הידע והמידע העדכני ביותר!

התפתחות, התנהגות, בריאות ואתגרים יומיומיים – של תינוקות, פעוטות, ילדים, בני נוער ושלכם ההורים.

התוכן בפורטל מתעדכן בקביעות, כך שתוכלו בכל ביקור ב'עת לגדול' ליהנות ממידע חדש ורלוונטי.

מעוניינים להתעדכן כל פעם בחדשות הפורטל?

השאירו פרטים ותוכלו לקבל לתיבת המייל האישי שלכם את הסרטונים, הטיפים, המאמרים המקצועיים והמעשיים ביותר מטובי הרופאים והמומחים

דילוג לתוכן