כיצד לדבר עם ילדים על נושאים קשים - עת לגדול

פורטל בריאות ורווחת הילד בקהילה

מבית עמותת גושן, בליווי רופאים ואנשי מקצוע

/
/
כיצד לדבר עם ילדים על נושאים קשים

כיצד לדבר עם ילדים על נושאים קשים

אך טבעי שאתם וילדכם לא תרגישו בנוח לדבר על דברים קשים כגון מחלות, מוות, אימוץ, ואסונות.

מדוע כדאי לדבר על נושאים קשים

מחלות, מוות, אימוץ, גירושים – כל אלה הם חלק מהחיים. כשאתם מדברים על נושאים קשים אתם עוזרים לילדכם להתמודד עם קשיי החיים. בנוסף לתחושות השיתוף, הקשר והקרבה שהשיח יוצר, השיח יכול לסייע בהבהרת האירוע ובהפחתת החרדה על ידי נתינת מידע מותאם גיל בצורה מאורגנת. פעמים רבות ילדים לא מבינים את העובדות בדרך שמתאימה לגילם, ועלולים לדמיין דברים גרועים יותר מהאמת. בנוסף, אם אתם מעודדים תקשורת פתוחה גם בנוגע לנושאים קשים, ילדכם לומד שהוא תמיד יכול לדבר איתכם. הוא יבין שתהיו שם ותקשיבו לו אם משהו מדאיג אותו. הטמעת המסר הזה כבר מגיל צעיר, יכולה להועיל מאד בגיל ההתבגרות משום שיהיה לכם בסיס תקשורת איתן.

הדיון בנושאים קשים עם ילדכם מאפשר לכם להסביר את הערכים והאמונות שלכם בנוגע לדברים שחשובים למשפחתכם, ועשוי להיות חשוב גם לרווחתו של הילד.

לפני שמתחילים לדבר

ייתכן שאתם חושבים שאם תדברו על דברים כמו מוות או מחלות, תעציבו את ילדכם. אך אם נחשף לנושא בכל צורה שהיא, סביר להניח שהוא ישמח לפרוק את מה שעל לבו. עם זאת, האופן שבו תטפלו בנושאים הקשים צריך להתאים לגילו של הילד ולשלב ההתפתחותי שלו.

כל משפחה בוחרת את אופן הטיפול שלה. לדוגמה, יש הורים שיעדיפו להעלות את הנושא הקשה מול הפעוט ויש הורים שיעדיפו להמתין ולהגיב רק במידה שהוא יעלה את הנושא בעצמו. בכל מקרה, כדאי להיות מודעים למה שמתרחש בחייו. אם תהיו מודעים למה שהוא שומע או רואה במסגרת החינוכית, מחברים או מאחיו הגדולים, תדעו טוב יותר אם משהו עלול להדאיג אותו ואם מתאים שאתם תעלו את הנושא בצורה מותאמת גיל.

אם ילדכם בבית הספר, בתלמוד תורה, או בחיידר, ייתכן שישמע דברים קשים מחברים או בכיתה. תוכלו לבחור להעלות חלק מהנושאים הקשים לפני שהוא שואל עליהם, בעיקר אם יש שינוי כלשהו בהתנהגותו או שמשהו קרה בבית הספר – לדוגמה, פטירה של חבר לכיתה.

נושאים בעייתיים עבורכם

ייתכן שישנם נושאים שתתקשו מאוד לדבר עליהם, אם בגלל הרקע שלכם, חוויות אישיות שעברתם, התרבות או הערכים הדתיים. זה בסדר. אם זה כך, כדאי לשקול ולבחון יחד שני ההורים מדוע הנושאים הללו קשים כל כך, האם נכון לדבר עליהם ואם כן, איך? (האם מתאים שאדם אחר ידבר עם הילד על הנושא? האם מתאים שרק אחד מההורים ידבר עם הילד על הנושא? האם מתאים לדבר על הנושא בצורה מעודנת ומותאמת לכם ולו?)

טיפים לניהול נכון של שיחות קשות

אפשר לחשוב על כמה מהנושאים הקשים לפני שילדכם שואל עליהם. זה יעזור לכם להרגיש מוכנים כשאחד מהם יעלה. הנה כמה רעיונות שיעזרו לכם לנהל את השיחות:

  • אם משהו עצוב או מפחיד קרה במשפחתכם (מחלה, מוות, גירושים), ילדכם צריך לשמוע על כך מכם קודם. כך גם במקרה של אירועים שעשויים להשפיע עליו מאוד – לדוגמה, מלחמה, פיגועים או אסונות בעולם כגון רעידות אדמה או צונאמי. הקדישו לילדכם זמן כדי לדבר עם הנושאים הללו באופן הטוב ביותר בשבילו.
  • כשאתם אלה שמעלים את הנושאים הקשים, כדאי לבחור זמן שבו אתם וילדכם רגועים, בו תוכלו לדבר בפרטיות וללא הפרעות. כמו כן, כדאי לבחור מקום שבו אתם יודעים שילדכם מרגיש בנוח.
  • הסבירו את העניין בפשטות והביאו בחשבון את גילו של הילד כשאתם מסבירים לו על נושאים קשים כמו מוות. לדוגמה, לבן שנתיים אפשר להגיד, "סבתא נפטרה, אנחנו לא נראה אותה יותר. אני עצוב מאוד". לבן שבע תוכלו לתת קצת יותר מידע. למשל, "המשמעות של 'נפטרה' היא שהגוף לא חי יותר, הנשמה עולה למעלה לגן עדן". היו כנים ודברו עם ילדכם באופן מדויק ואמיתי ככל האפשר. לדוגמה, "כשאנשים מתגרשים, הם כבר לא גרים ביחד. זה לא אומר שהם לא אוהבים אותך יותר".
  • זה בסדר שלא תדעו לענות על שאלות או להציע פתרונות או סיוע. חשבו יחד עם הילד או אמרו שתבררו או תחשבו.
  • הקשיבו. אחרי שפתחתם את השיחה, הקשיבו לילדכם באמת. צרו איתו קשר עין ורדו לגובה העיניים שלו. תנסו להבין מה הוא מרגיש וחושב ותהיו אמפטיים: "אתה ממש צודק שאתה כועס כל כך. זה באמת מכעיס כש…" אפשר גם להדהד את רגשותיו ולחזור עליהם בפניו, כדי לבדוק אם הבין את מה שאמרתם.
  • צפו ללא צפוי. ילדים שונים מגיבים בצורות שונות. אין תגובה נכונה ולא נכונה. כל ילד מוצא את הדרך שמתאימה לו. ילדכם יכול להמשיך לשחק, לבכות, להעביר נושא וכו'. ייתכן שילדכם לא יגיב מיד, אלא ייקח לו זמן מה להגיב לדבריכם.
  • אם אתם מוצפים מאד מהנושא נסו לסייע לעצמכם לפני השיחה כדי שתוכלו להכנס אליה בצורה מווסתת עם מספיק כוחות נפשיים להתמקד בחוויית הילד. אם ניתן לדחות את השיחה המתינו עד שתרגישו שהנושא מעובד אצלכם מספיק. נסו לשדר לילד שלמרות שאתם גם עצובים/מפחדים וכו' אתם עדין המבוגר האחראי ואתם כאן בשביל לעזור לו ולשמור עליו (ולא להיפך). ילדכם צפוי לחקות את תגובתכם לנושאים עצובים או קשים, ולכן תוכלו להשתמש ברגשותיכם כדי לדבר את רגשותיו או להדגים לו איך אתם מרגיעים את עצמכם: "זוכר שדברנו על זה שבשבועות הקרובים יכולות להיות אזעקות? לפעמים אני מפחדת שתהיה אזעקה, אולי גם אתה מפחד? (לשמוע את הילד…) כשאני מפחדת אני מנסה להרגיע את עצמי על ידי זה שאני מזכירה לעצמי שאני יודעת מה לעשות אם תהיה אזעקה- אומרת פרק תהילים/ נושמת עמוק/ וכו'. מה יכול לעזור לך להרגיע את הפחד שלך?"
  • כאשר אין אפשרות לדחות את השיחה, וההורה מוצף מאד בעצמו, ההורה יכול להתקשות ליצור את השיחה בעצמו או להתפנות לשיחה עם הילד. ניתן להעזר בדמות נוספת (איש מקצוע או דמות קרובה לילד) שבתאום מראש עם ההורה תדבר עם הילד על הנושא בשם ההורה ובנוכחותו. במקרים של אובדן הורה, זמינות ונגישות ההורה השני וכן יצירת הערוצים בהם ניתן לדבר על ההורה שמת מהווים חלק חשוב בתמיכה בתהליך האבל של הילד.
  • חזרו לנושא אחרי כמה זמן. ילדכם צריך זמן לעכל. הבהירו לו שהוא יכול לשאול אתכם שאלות. כדאי להזכיר את הנושא שוב לאחר שבוע, אם לא עלה מצד הילד.

 

אפשר להיעזר בספרים כדי לפתוח בשיחה עם ילדים בכל הגילאים. לקבלת רעיונות לספרים, אפשר לחפש בספרייה המקומית, לדבר עם הגננת, עם המחנכת או הרב או להתייעץ עם אנשי מקצוע.

 

 

© raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.

עוד מאמרים שיעניינו אותך:

משפחה חזקה צומחת מאהבה, בטחון, תקשורת ועוד
כך תבנו מערכות יחסים טובות ותעזרו לילדכם להרגיש מוגן ואהוב
על לקות למידה, הסיבות להופעתה סיוע לילדכם בבית הספר ומחוץ לו
אתר האינטרנט 'ילדודעס' הוקם ע”י עמותת גושן, במטרה להוות מרכז ידע הכולל מאמרים וכלים, שמטרתו לספק ידע ומידע מקיף ונגיש להורים ולאנשי מקצוע העובדים עם ילדים.

כל הזכויות שמורות לעמותת גושן 2020

ברוכים הבאים
לפורטל 'עת לגדול!'

מומחי 'עת לגדול' בליווי רופאים ואנשי מקצוע מובילים,
כאן עבורכם עם כל התשובות, הידע והמידע העדכני ביותר!

התפתחות, התנהגות, בריאות ואתגרים יומיומיים – של תינוקות, פעוטות, ילדים, בני נוער ושלכם ההורים.

התוכן בפורטל מתעדכן בקביעות, כך שתוכלו בכל ביקור ב'עת לגדול' ליהנות ממידע חדש ורלוונטי.

מעוניינים להתעדכן כל פעם בחדשות הפורטל?

השאירו פרטים ותוכלו לקבל לתיבת המייל האישי שלכם את הסרטונים, הטיפים, המאמרים המקצועיים והמעשיים ביותר מטובי הרופאים והמומחים

דילוג לתוכן