לדבר ולהקשיב לפעוט - עת לגדול

פורטל בריאות ורווחת הילד בקהילה

מבית עמותת גושן, בליווי רופאים ואנשי מקצוע

/
/
לדבר ולהקשיב לפעוט

לדבר ולהקשיב לפעוט

רוב הילדים לומדים לדבר בגיל שנה עד שלוש. זה הזמן להקשיב, ללמוד ולנסות מילים חדשות. אף שפעוטות בני 18 חודשים יכולים לפעמים להגיד רק כמה מילים, הם מבינים הרבה יותר!

להפוך את שפת הגוף למילים

כדי לדבר ולהקשיב לפעוטות בהצלחה צריך לא רק לשמוע את המילים שהם אומרים, אלא גם לקרוא את שפת גופם. גם הפעוט שלכם אינו מסתפק בהקשבה למילותיכם. הוא קורא את המחוות שלכם, את הבעות הפנים ואת טון הדיבור.

בתקופה זו, שבה הילדים לומדים לדבר ולהשתלט על רגשותיהם, הם מסתמכים גם על אמצעים אחרים כדי להגיד לכם מה הם חושבים ומרגישים. כשפעוט 'נתקע' ואינו מוצא את המילה שהוא רוצה, הוא משתמש במעשים כדי להעביר את רצונותיו וצרכיו. לדוגמה, ילדכם עשוי למשוך במכנסיים או בחצאית שלכם כדי שתרימו אותו, לנענע את ראשו או להנהן, ולהשתמש במחוות מובחנות כדי להגיד לכם "לכו מפה". 

כשהפעוט מסתמך על שפת גוף, חזרו במילים על מה שאתם חושבים שילדכם רוצה ותוך כדי כך, הסבירו את תגובתכם. למשל, "אתה רוצה שאני ארים אותך, אבל אימא מחזיקה משהו ביד, ולכן תצטרך להחזיק לי את היד השנייה", או "אני רואה שאת לא רוצה את זה. אולי תיקח את זה במקום?" כשאתם מסבירים מה אתם עושים בזמן ביצוע הפעולות, אתם עוזרים לילדכם להבין אילו מילים מלוות את הפעולות הללו.

להרחיב את אוצר המילים

בגיל שנה עד שנתיים, הפעוט מתחיל להשתמש במילות פעולה כגון "כלב לך מפה", או "אבא בוא". לעיתים קרובות, המשפטים הפשוטים הללו מלווים במחוות. אפשר להרחיב את המשפט ל"אתה רוצה שאבא יסלק את הכלב מפה?", ולעזור לילדכם להבין כיצד לחבר מילים יחד, ולהגדיל את אוצר המילים שלו. הרחבת המשפט עוזרת גם כשהפעוט משתמש בפעלים מומצאים כגון "ללכתי" במקום "הלכתי". במקום לתקן את ילדכם, פשוט חזרו על המשפט בצורה הנכונה. לדוגמה, "כן, הלכת לכיוון הדלת".

כיוון שאחד השלבים ההתפתחותיים המרכזיים של שנות הפעוטות היא דעתנות ועמידה על שלהם (חשבו: לא! אני! שלי! עכשיו!), פעוטות מגיבים היטב לשפה שמדברת עליהם, ולרעיון החדש והמרגש שהם יכולים לשלוט בעולם שסביבם. אחת הטקטיקות היא לתת לפעוט שלכם אפשרויות בחירה. לדוגמה, "מתחיל להיות קר. אתה רוצה ללבוש את הצעיף האדום או הכחול?" במקום להגיד, "קר, תלבש צעיף". גישה זו נותנת לפעוטות תחושה שהם בשליטה, וסיפוק מכך שדעתם מוערכת.

לעזור לילדים להבין

בתור מבוגרים, לפעמים אנחנו שוכחים שילדים אינם מבינים את כל מה שאנחנו אומרים. אם הפעוט שלכם נראה מבולבל כשאתם אומרים משהו:

  • נסו להגיד זאת בדרך אחרת.
  • חשבו שנית על המילים שבהן השתמשתם.
  • בדקו את טון הדיבור שלכם. בדומה לתינוקות, פעוטות מגיבים לטון הדיבור שלכם בדיוק כמו לתוכן המילים.

אם הפעוט שלכם אינו משתמש במחוות גופניות כגון נענועי ראש או הצבעה, או אם הוא אינו משתמש במילים כדי לתקשר, כדאי לדבר עם איש מקצוע.

 

© raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.

עוד מאמרים שיעניינו אותך:

משפחה חזקה צומחת מאהבה, בטחון, תקשורת ועוד
כך תבנו מערכות יחסים טובות ותעזרו לילדכם להרגיש מוגן ואהוב
על לקות למידה, הסיבות להופעתה סיוע לילדכם בבית הספר ומחוץ לו
אתר האינטרנט 'ילדודעס' הוקם ע”י עמותת גושן, במטרה להוות מרכז ידע הכולל מאמרים וכלים, שמטרתו לספק ידע ומידע מקיף ונגיש להורים ולאנשי מקצוע העובדים עם ילדים.

כל הזכויות שמורות לעמותת גושן 2020

ברוכים הבאים
לפורטל 'עת לגדול!'

מומחי 'עת לגדול' בליווי רופאים ואנשי מקצוע מובילים,
כאן עבורכם עם כל התשובות, הידע והמידע העדכני ביותר!

התפתחות, התנהגות, בריאות ואתגרים יומיומיים – של תינוקות, פעוטות, ילדים, בני נוער ושלכם ההורים.

התוכן בפורטל מתעדכן בקביעות, כך שתוכלו בכל ביקור ב'עת לגדול' ליהנות ממידע חדש ורלוונטי.

מעוניינים להתעדכן כל פעם בחדשות הפורטל?

השאירו פרטים ותוכלו לקבל לתיבת המייל האישי שלכם את הסרטונים, הטיפים, המאמרים המקצועיים והמעשיים ביותר מטובי הרופאים והמומחים

דילוג לתוכן