מדוע חשוב לדבר עם תינוקות ופעוטות - עת לגדול

פורטל בריאות ורווחת הילד בקהילה

מבית עמותת גושן, בליווי רופאים ואנשי מקצוע

/
/
מדוע חשוב לדבר עם תינוקות ופעוטות

מדוע חשוב לדבר עם תינוקות ופעוטות

כבר מרגע הלידה, חשוב לדבר עם תינוקות ופעוטות כדי לבנות את מיומנויות השפה והתקשורת שלהם. אלו מיומנויות חיים חשובות מאוד. שיחה עם ילדכם לא חייבת להפוך למאורע גדול – גם שיחה על אירועים יומיומיים היא התחלה טובה.

מדוע חשוב לדבר עם תינוקות ופעוטות

כבר מרגע הלידה, חשוב לדבר עם תינוקות כדי לבנות את מיומנויות השפה והתקשורת שלהם. אלו מיומנויות חיים חשובות מאוד. שיחה עם ילדכם לא חייבת להפוך למאורע גדול – גם שיחה על אירועים יומיומיים משמעותית להתפתחות.

לדבר עם תינוקות ופעוטות: מדוע כדאי לדבר יותר

דיבור עם התינוק או הפעוט שלכם יכול לעזור לו לפתח את מיומנויות השפה והתקשורת, וכמה שיותר – יותר טוב. הורים שמדברים הרבה עם ילדיהם הקטנים משתמשים במילים ובצלילים רבים ושונים. כאשר הילדים נחשפים למילים רבות, הבנת השפה שלהם משתפרת, וכמות ומגוון המילים שיבינו ושיעשו בהם שימוש גדלים. לא מדובר רק במיומנויות שפה טובות יותר, דיבור עם תינוקות עוזר למוחם להתפתח ויכול לעזור לילדים להצליח יותר בהמשך החיים ובלימודים.

נוסף על כך, תקשורת הדדית חמה ועדינה עם ילדכם מסייעת לכם ליצור ולחלוק חוויות משותפות, שמחזקות את מערכת היחסים שלכם אתו, ובו בזמן עוזרת לילדכם ללמוד עוד על העולם.

איזה סוג של דיבור?

כל שיחה עם התינוק תועיל לו ולהתפתחותו. אפשר להתחיל לפטפט איתו על עניינים יומיומיים הקשורים לבית ולמשפחה – כמו לשוחח עם התינוק על מה שאתם עושים באותו רגע. לדוגמה: "עכשיו נתלבש. נשחיל את הראש דרך החולצה". או אם אתם נמצאים בחוץ והתינוק מצביע על עץ, תוכלו להגיד לו "איזה עץ גדול וגבוה, נכון? מעניין אילו חיות גרות על העץ הזה? אולי לטאה?".

כמה צריך לדבר?

כל סוגי הדיבור טובים לתינוק שלכם, ולכן, נסו לדבר איתו כמה שיותר במהלך היום. עם זאת, תינוקות מחבבים גם שקט מדי פעם, כך שאם התינוק שלכם מפסיק להגיב ומתחיל להיראות עייף, חסר מנוחה או עצבני, ספקו לו את השקט שהוא צריך ונסו לדבר איתו במועד אחר. האישיות והאופי של תינוקכם גם כן ישפיעו על התדירות שבה ירצה לתקשר אתכם. ישנם תינוקות אשר אוהבים אינטראקציות חברתיות רבות, ואחרים מסתפקים מאינטראקציות מועטות.

מתי להתחיל לדבר?

התחילו לדבר עם התינוק שלכם מוקדם ככל האפשר. למעשה, תינוקכם סופג כמות אדירה של מידע על מילים ודיבור מהרגע שבו הוא נולד – רק מהאזנה והתבוננות בכם מדברים. בהתחלה, השיחות עם התינוק עשויות להרגיש חד-צדדיות. אך גם אם התינוק הקטן שלכם עדיין אינו משתמש במילים, הוא מנסה בכל זאת להשתתף בשיחה ככל שההתפתחות שלו תאפשר לו. הוא יתחיל לתקשר אתכם באמצעות בכי, קשר עין והאזנה. מאוחר יותר הוא גם יהמהם, יחייך, יצחק, יעשה קולות שונים ויניע את גופו כדי לתקשר. כאשר אתם מדברים ומקדישים את מלוא תשומת הלב לילדכם, אתם יכולים להבחין בניסיונות התגובה שלו.

עצות לדיבור עם תינוקות ופעוטות

כל זמן שאתם מבלים עם ילדכם, הוא הזדמנות טובה לדבר. תוכלו לדבר איתו כאשר אתם מחליפים לו חיתול, אוכלים ארוחת צהריים, נוסעים במכונית, מטיילים בעגלה או יושבים בחצר – אין צורך בזמן מיוחד בשביל לדבר.

ילדכם לומד לדבר גם כשהוא צופה בכם מתקשרים עם אחרים. אם אתם מדברים באופן חיובי, ילדכם ילמד לדבר באופן חיובי לאחרים. לדוגמה, כשאתם משוחחים בזמן הארוחה, תוכלו להשתמש בשפה חיובית עם התינור אן האחרים הגדולים שלו ולשאול- "אילו דברים טובים קרו לך היום?".

יכול להיות שתרגישו קצת טיפשיים בהתחלה כשתנסו לקיים שיחה מלאה עם תינוק, אבל אל תתייאשו! שיחות ופעילויות שכוללות חלק מהנקודות הבאות יעזרו לפתח את מיומנויות השפה של ילדכם.

התכווננו לילדכם

 • נסו להיות נוכחים בשיחה עם ילדכם. אם אפשר, כבו את כל מה שעלול להסיח את דעתכם- העבירו את הטלפון למצב שקט או כבו את המחשב.
 • הקשיבו למה שילדכם מנסה לומר. גם אם הוא עדיין אינו משתמש במילים, שאלו אותו שאלות שמתבססות על מאמציו. לדוגמה, אם ילדכם מצביע על חתולה, אמרו, "הנה חתולה לבנה ופרוותית, מה אתה חושב שהיא הולכת לעשות עכשיו?"
 • השתמשו בהפוגות טבעיות בעת הדיבור. בסופו של דבר, התינוק שלכם ימלא את ההפוגות הללו כששפתו תתפתח. ההפוגות מלמדות אותו את אמנות ה"תן וקח" בשיחה.
 • דעו מתי להפסיק. אם ילדכם מתחיל להיראות עייף או חסר מנוחה, או שהוא נהיה עצבני, אל תכריחו אותו להמשיך ולהקשיב. בחרו זמן אחר שבו יהיה מוכן לשיחה.

שמרו על עניין

 • הבחינו במה ילדכם מתעניין ודברו על זה. לדוגמה, אם הוא משחק בקוביות, דברו על הקוביות.
 • דברו עם ילדכם על דברים שהוא עשוי להתעניין בהם – לדוגמה, מה אמא, אבא, סבתא או סבא עושים היום, סיפור שקראתם יחד או משהו שמתרחש בחוץ.
 • השתמשו בביטויים רבים ככל האפשר כדי שהשיחה תהיה מעניינת ומושכת. נושא השיחה פחות חשוב מהדרך שבה אתם משוחחים.
 • אם אתם משתמשים במילים מורכבות, הסבירו אותן והרחיבו אותן באמצעות מילות תיאור רבות. לדוגמה, "אנחנו הולכים לפגוש את אחות טיפת חלב – אחות מיוחדת שיודעת הכל על הבריאות של תינוקות וילדים."

קראו, ספרו סיפורים, שירו שירים והמציאו חרוזים

 • תוכלו לקרוא ספרים ולספר סיפורים לתינוק שלכם מרגע הלידה, אפילו מדי יום. לאחר כמה שבועות, התינוק יידע שברגעים אלה אתם נהנים מזמן שקט ומיוחד יחד.
 • דברו על התמונות והאיורים בספרים, חשבו בקול רם מה עשוי לקרות בהמשך הסיפור, הצביעו על מילים ואותיות, ותנו לילדכם לגעת בספר, להחזיק אותו ולהפוך את הדפים. תוכלו להמציא סיפורים משלכם שיתאימו לתמונות בספר.
 • עזרו לילדכם ללמוד שספרים וקריאה הם מקור להנאה. תוכלו לקרוא את הספר בפינת קריאה מיוחדת, להוסיף חיבוקים לשעת הסיפור ולתת לילדכם לבחור כמה ספרים – גם אם תצטרכו לקרוא את אותם ספרים שוב ושוב!
 • שירו שירים וחרוזים באוטו, באמבטיה ובמיטה – גם אם אתם מזייפים. התינוק שלכם יאהב את קצב המילים ויירגע כשישמע את קולכם.

 

 

 

© raisingchildren.net.auהמידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.

עוד מאמרים שיעניינו אותך:

משפחה חזקה צומחת מאהבה, בטחון, תקשורת ועוד
כך תבנו מערכות יחסים טובות ותעזרו לילדכם להרגיש מוגן ואהוב
על אוצר מילים, סיפור סיפורים ושימוש במשפטים. למה לצפות?
אתר האינטרנט 'ילדודעס' הוקם ע”י עמותת גושן, במטרה להוות מרכז ידע הכולל מאמרים וכלים, שמטרתו לספק ידע ומידע מקיף ונגיש להורים ולאנשי מקצוע העובדים עם ילדים.

כל הזכויות שמורות לעמותת גושן 2020

ברוכים הבאים
לפורטל 'עת לגדול!'

מומחי 'עת לגדול' בליווי רופאים ואנשי מקצוע מובילים,
כאן עבורכם עם כל התשובות, הידע והמידע העדכני ביותר!

התפתחות, התנהגות, בריאות ואתגרים יומיומיים – של תינוקות, פעוטות, ילדים, בני נוער ושלכם ההורים.

התוכן בפורטל מתעדכן בקביעות, כך שתוכלו בכל ביקור ב'עת לגדול' ליהנות ממידע חדש ורלוונטי.

מעוניינים להתעדכן כל פעם בחדשות הפורטל?

השאירו פרטים ותוכלו לקבל לתיבת המייל האישי שלכם את הסרטונים, הטיפים, המאמרים המקצועיים והמעשיים ביותר מטובי הרופאים והמומחים

דילוג לתוכן