חשיבה ודמיון אצל תינוקות רכים - עת לגדול

פורטל בריאות ורווחת הילד בקהילה

מבית עמותת גושן, בליווי רופאים ואנשי מקצוע

/
/
חשיבה ודמיון אצל תינוקות רכים

חשיבה ודמיון אצל תינוקות רכים

כשתינוקות נולדים, הם אינם יודעים מי הם, היכן הם או מה משמעות הדברים שהם רואים וחווים. ההתפתחות הקוגניטיבית של תינוקות רכים צומחת באמצעות אינטראקציות הדדיות עם אחרים, התנסויות שונות ומשחקים פשוטים. הנה כמה רעיונות בתור התחלה.

חשיבה ודמיון אצל תינוקות רכים

פשוט, מהנה ובטוח. התינוק זקוק להתנסויות משחקיות לצורך התפתחות קוגניטיבית טובה, ולפיתוח מיומנויות החשיבה והדמיון שלו. התינוק שלכם ירגיש אהוב גם אם רק תשחקו יחד ותלמדו להכיר זה את זה. המשחק המשותף מאפשר למוח להתפתח ולדמיון להמריא, ועוזר לתינוקות להבין את החיים ואת מקומם. הלמידה וההתפתחות אצל תינוקות מתבססות על מערכות היחסים שלהם עם אחרים, ובמיוחד איתכם, כאנשים החשובים ביותר בחייו של התינוק.

התפתחות קוגניטיבית של תינוקות רכים: למה לצפות

עבור התינוק החדש שלכם, העולם עלול להיות מקום מפחיד למדי. הוא עדיין אינו יודע שהוא אדם, או אם אתם עומדים לדאוג לו ולטפל בו. התינוק שלכם ישגשג אם יחוש בטוח ואהוב, והתחושות האלו יעזרו גם להתפתחות מוחו. זו הסיבה לכך שמערכת היחסים שלכם ושל התינוק היא החשובה מכל. איש לא יוכל לתת לו הרגשה בטוחה ואהובה כמוכם.

בגיל ארבעה שבועות בערך, התינוק שלכם כבר לומד ומשתפר בדברים כגון יניקה או אכילה מבקבוק, ועכשיו הוא גם מתחיל לזהות את קולכם ולהגיב אליו. בתחילה, התינוק יהיה מרותק לפניכם ויתבונן בכם בפליאה. הוא מתחיל להבחין בתווי פניכם ובקולכם, ולאחסן מידע רב במוחו. הוא עשוי לבהות במובייל צבעוני שתלוי מעליו במשך רגעים ארוכים.

עם זאת, זכרו שהוא עלול להתעייף בקלות, בעיקר אם תציפו אותו באנשים, בפעילויות ובצלילים רבים מדי. תינוקות רוצים אמנם להתנסות בעולם, אך לא להיחשף להכל בבת אחת. גירוי יתר עלול לפעמים לעייף את התינוק עד שלא יצליח להירדם, ולכן כדאי לשים לב לסימני העייפות שלו.

איך לעזור להתפתחות קוגניטיבית אצל תינוקות רכים

מוחם של תינוקות רכים עובד קשה כבר מרגע הלידה, כדי להבין מה מתרחש מסביבם. אפשר לחשוף את התינוק להתנסויות חדשות שיגרו את החשיבה והדמיון שלו בדרכים רבות, פשוטות ומהנות. הנה כמה רעיונות בתור התחלה:

 • דברו עם התינוק שלכם לעיתים קרובות, החזיקו אותו וצרו איתו קשר עין. אי אפשר להפוך תינוק קטן למפונק. המון חום ואהבה רק יקרבו אתכם זה לזה, ויעזרו לתינוק להתפתח.
 • עשו לתינוק פרצופים כבר מרגע הלידה. חלק מהתינוקות מוציאים לשון או מעגלים את השפתיים בתנועת אוֹ בתגובה למבוגר שעושה את אותו דבר.
 • אפשרו לתינוק שלכם להתבונן במגוון דברים – חברים או משפחה שמשחקים בגינה, פרחים בפארק, צבעים וצורות. כמו כן, תוכלו להפוך חפצים יומיומיים שנמצאים בבית לצעצועים מתוצרת בית.
 • הציעו לתינוק שלכם שפע של התנסויות חדשות כדי לעזור לו לגרות את הדמיון. גם דברים פשוטים יכולים לתת לתינוק עושר של זיכרונות ודימויים שמהם ישאב כשיגדל. אפשר לצאת לטיול בפארק או ברחובות השכונה, או לבקר במקומות שונים.
 • דברו על הדברים שאתם רואים ושימו לב במה התינוק מתעניין – למשל, בעלה נופל או בציפור שנוחתת כדי לשתות מים. אפשר לחלוק חוויות ולהתפעל מדברים רבים כל כך!
 • כשיגיע לגיל כמה שבועות, תנו לתינוק להחזיק צעצוע רך או רעשן.
 • נענעו את התינוק בזהירות או עסו אותו בעדינות. התחושות, הריחות והצלילים השונים מצטרפים כולם לדימוי שהתינוק בונה במוחו על העולם.
 • הראו לתינוק תמונות בהירות וצבעוניות בספרים, שירו לו שירי משחק או שירים אחרים.
 • האזינו לרוח נושבת, לציפורים שרות או לסוגים שונים של מוזיקה.
 • התינוק יהיה מוקסם מצליל קולכם. כשאתם מדברים, התינוק יכול לבהות בפניכם למשך דקות ארוכות ולספוג את מראן.
 • געו באצבעות הידיים והרגליים של התינוק – אפשר לשיר את אחד משירי המשחק, כמו "איפה האצבע, הנה היא".

פשוט תיהנו ביחד. הלמידה מתרחשת מעצמה, כך שאם התינוק שלכם אינו מעוניין בפעילות מסוימת, נסו משהו אחר. תנו לו להוביל.

תינוקות גדלים ומתפתחים בקצב שונה. אם אתם מודאגים בנוגע ללמידה, לתקשורתיות או להתפתחותו של התינוק שלכם, כדאי לפנות לאחות טיפת חלב או לרופא הילדים. אם התינוק נמצא במסגרת חינוכית, תוכלו לדבר עם המטפלות. אם נראה שהתינוק אינו יוצר איתכם קשר עין או אינטראקציה כלשהי, כדאי לדבר עם מומחה.

 

 

 

© raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.

עוד מאמרים שיעניינו אותך:

על אוצר מילים, סיפור סיפורים ושימוש במשפטים. למה לצפות?
כך תוכלו ללמד את ילדכם הפעוט לשחק עם ילדים אחרים מגיל צעיר מאוד
כל התינוקות מתפתחים בקצב שונה. כיצד מתייחסים לעקומות הגדילה?
אתר האינטרנט 'ילדודעס' הוקם ע”י עמותת גושן, במטרה להוות מרכז ידע הכולל מאמרים וכלים, שמטרתו לספק ידע ומידע מקיף ונגיש להורים ולאנשי מקצוע העובדים עם ילדים.

כל הזכויות שמורות לעמותת גושן 2020

ברוכים הבאים
לפורטל 'עת לגדול!'

מומחי 'עת לגדול' בליווי רופאים ואנשי מקצוע מובילים,
כאן עבורכם עם כל התשובות, הידע והמידע העדכני ביותר!

התפתחות, התנהגות, בריאות ואתגרים יומיומיים – של תינוקות, פעוטות, ילדים, בני נוער ושלכם ההורים.

התוכן בפורטל מתעדכן בקביעות, כך שתוכלו בכל ביקור ב'עת לגדול' ליהנות ממידע חדש ורלוונטי.

מעוניינים להתעדכן כל פעם בחדשות הפורטל?

השאירו פרטים ותוכלו לקבל לתיבת המייל האישי שלכם את הסרטונים, הטיפים, המאמרים המקצועיים והמעשיים ביותר מטובי הרופאים והמומחים

דילוג לתוכן