למידה והתפתחות יצירתית אצל פעוטות - עת לגדול

פורטל בריאות ורווחת הילד בקהילה

מבית עמותת גושן, בליווי רופאים ואנשי מקצוע

/
/
למידה והתפתחות יצירתית אצל פעוטות

למידה והתפתחות יצירתית אצל פעוטות

למשחק יצירתי ולפעילויות אמנותיות יש תפקיד מרכזי בתהליכי ההתפתחות והלמידה של פעוטות. הם עוזרים לטפח את הדמיון, ומפתחים מיומנויות פתרון בעיות, מיומנויות חשיבה ומיומנויות מוטוריות.

מדוע משחק יצירתי חשוב להתפתחות וללמידה של פעוטות

פעילויות כגון דרמה, מוזיקה, ריקוד ואמנות חזותית מטפחות את היצירתיות והדמיון של פעוטות. הן עוזרות לילדים קטנים לפתח את חושיהם באמצעות חקירה וגילוי, ומאפשרות להם לבטא כיצד הם רואים את העולם ואת מקומם בו.

פעוטות יכולים להשתמש במשחק יצירתי כדי להביע את רגשותיהם. לפעמים הם מתקשים להגיד מדוע הם מרגישים כועסים, מדוכאים, שמחים או מפוחדים. אך כשהם נמצאים בסביבה מחזקת ומעודדת, הם יכולים להשתמש בפעילויות ובהתנסויות אמנותיות כדי להביע את הרגשות הללו באמצעות ציור, צבע, תנועה, פנטומימה, מחוות דרמטיות, שירה או ריקוד.

למעשה, פעוטות צריכים לחקור ולהביע את עצמם באמצעות משחק יצירתי. משחק יצירתי חופשי מאפשר להם לנסות רעיונות שונים ודרכים שונות לעשות דברים. הפעילות היא הדבר החשוב ביותר, ולא התוצאה הסופית.

למידה והתפתחות באמצעות העמדת פנים

פעוטות רבים נהנים לקחת חפץ ולהעמיד פנים שהוא משהו אחר. קוביית עץ יכולה להיות סירה שמפליגה למקומות רחוקים. אבן יכולה להיות צפרדע בשלולית, שמקפצת מעלה לעלה. סוג כזה של משחק דמיוני מפתח את הדמיון.

סביר להניח שילדכם אוהב לשאול "למה?". משחק דרמטי ופנטומימה עוזרים לו להבין את התשובות בעצמו, ולמצוא תגובות יצירתיות ומלאות דמיון לשאלות ולבעיות. לדוגמה, כשהפעוט מלביש בובה, הוא יכול להבין כיצד עליו להתלבש בעצמו. יכולת פתרון הבעיות הזו חשובה לגדילה ולהתפתחות שלו.

למידה והתפתחות באמצעות אמנות חזותית

פעוטות אוהבים פעילויות כמו צבעי אצבעות, הדבקה, צביעת תמונות או קיפול וקריעת נייר. פעילויות אלה הן מעט מלכלכות, אך הן עוזרות לילדכם:

  • להתרגל למרקמים חדשים – למשל, מגע צבעי האצבעות
  • ללמוד כיצד להשתמש בצבע ובנייר, ומה אפשר לעשות איתם
  • לפתח מיומנויות שונות של מוטוריקה עדינה, באמצעות השימוש באצבעותיו, בכפות רגליו ועוד
  • להביע את הרגשות, החוויות והרעיונות שלו.

בגיל זה, הפעוט שלכם עדיין לומד על מושגים כמו צורה וגבולות, וכיצד לצייר ולשחק איתם. אולי הציור נראה כמו ספגטי, אבל אם הוא אומר שזה עץ – זה עץ! לא חשוב אם הפעוט מסיים את היצירה או לא. הדבר החשוב ביותר הוא שיחקור את הדחפים היצירתיים שלו ואת אפשרויות ההבעה העצמית.

למידה והתפתחות באמצעות מוזיקה

פעוטות אוהבים להקשיב ולנגן. לעיתים קרובות תגלו שהם שרים לעצמם בזמן שהם עסוקים בפעילויות אחרות. כמו כן, הם נהנים להקיש על תופים, או ליצור קולות באמצעות כלי נגינה אמיתיים או תוצרת בית.

שירים ונגינה הם דרך נהדרת להבעה עצמית. השירה מעודדת את הפעוט להשתמש במילים ועוזרת לו לפתח את הזיכרון. כיוון שהזיכרון שלו אינו מפותח לגמרי עדיין, הוא יוכל לזכור רק כמה מילים כל פעם. הוא יוכל לחבר תנועות למילים שאתם שרים, ולהוסיף את המילים שהוא זוכר, כמו בשיר 'עשר אצבעות לי יש'.

תוכלו לעודד אותו לנגן מוזיקה ולתת לו מגוון אפשרויות לעשות זאת. לא צריך כלי נגינה יקרים ומתוחכמים כדי לנגן ביחד. אפשר להכין תוף ממיכל פלסטיק וכף עץ, או להכניס אורז לבקבוק פלסטיק סגור היטב וליצור רעשן.

למידה והתפתחות באמצעות ריקוד

בדומה למוזיקה, פעוטות אינם זקוקים לעידוד כדי לנוע ולרקוד. לפעמים נראה שהם שקועים בעצמם לגמרי כשהם רוקדים. למעשה, הפעוט שלכם חושב על המון דברים כשהוא רוקד. הוא חוקר דמיונות, מחשבות ורגשות שקשורים למוזיקה ולסביבה שלו. הריקוד עוזר לו לפתח מיומנויות של מוטוריקה גסה, וכן קשר עין-יד.

עודדו אותו ללכת, לשמור על איזון, לקפוץ, לנתר ולדהור בתגובה למוזיקה או לדקלומים. אין זה משנה אם הוא מצליח לשמור על הקצב או לפעול לפי סדרת תנועות קבועה – העיקר שהוא נהנה מהפעילות.

 

 

 

© raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.

עוד מאמרים שיעניינו אותך:

על אוצר מילים, סיפור סיפורים ושימוש במשפטים. למה לצפות?
אולי גם השאלה שמטרידה אתכם תמצא כאן מענה?
על לקות למידה, הסיבות להופעתה סיוע לילדכם בבית הספר ומחוץ לו
אתר האינטרנט 'ילדודעס' הוקם ע”י עמותת גושן, במטרה להוות מרכז ידע הכולל מאמרים וכלים, שמטרתו לספק ידע ומידע מקיף ונגיש להורים ולאנשי מקצוע העובדים עם ילדים.

כל הזכויות שמורות לעמותת גושן 2020

ברוכים הבאים
לפורטל 'עת לגדול!'

מומחי 'עת לגדול' בליווי רופאים ואנשי מקצוע מובילים,
כאן עבורכם עם כל התשובות, הידע והמידע העדכני ביותר!

התפתחות, התנהגות, בריאות ואתגרים יומיומיים – של תינוקות, פעוטות, ילדים, בני נוער ושלכם ההורים.

התוכן בפורטל מתעדכן בקביעות, כך שתוכלו בכל ביקור ב'עת לגדול' ליהנות ממידע חדש ורלוונטי.

מעוניינים להתעדכן כל פעם בחדשות הפורטל?

השאירו פרטים ותוכלו לקבל לתיבת המייל האישי שלכם את הסרטונים, הטיפים, המאמרים המקצועיים והמעשיים ביותר מטובי הרופאים והמומחים

דילוג לתוכן