גזיזת ציפורני התינוק - עת לגדול

פורטל בריאות ורווחת הילד בקהילה

מבית עמותת גושן, בליווי רופאים ואנשי מקצוע

/
/
גזיזת ציפורני התינוק

גזיזת ציפורני התינוק

ייתכן שייקח לכם זמן ללמוד כיצד לגזוז את ציפורני התינוק, ובתחילה תחושו מעט לא בנוח. גזיזת הציפורניים אינה מזיקה לתינוק שלכם, וציפורניים קצרות ימנעו ממנו לשרוט את עצמו – ואתכם!

ציפורני התינוק שלכם

מדוע תינוקות שורטים את עצמם הרבה כל כך?
עד גיל שישה שבועות, תינוקות אינם מצליחים לשלוט בידיהם וברגליהם והם מצליחים לעשות תנועות מכוונות רק  בגיל 6-4 חודשים. התנועות הלא מכוונות שלהם, גורמות לתינוקות לשרוט את עצמם ללא כוונה.

ציפורניהם של תינוקות שזה עתה נולדו רכות דיין, ואין צורך לגזור אותן לעיתים קרובות. בדרך כלל הן נשחקות מעצמן על ידי בגדי התינוק. כשהתינוק שלכם גדול מספיק ומתחיל ליצור אינטראקציות עם סביבתו, הפעילויות היומיומיות שלו עשויות גם הן לשחוק את ציפורניו. עם זאת, הן גדלות מהר למדי, ולכן כדאי לגזור בעדינות את ציפורני הידיים והרגליים לפי הצורך. לא כדאי לכסוס בשיניים את ציפורניו של התינוק, כיוון שאתם עלולים להפיץ חיידקים או זיהום.

כיצד לגזור את ציפורני התינוק

נסו לגשת למשימה כשהתינוק ישן, רגוע מאוד או ישנוני. כדי לגזוז ציפורניים לילדים גדולים יותר, תוכלו לחגור אותם בכיסא האוכל או במושב המכונית. חשוב לוודא שיש מספיק אור, כדי שתראו היטב את קצות הציפורניים. השתמשו במספרי ציפורניים מיוחדים לתינוקות, בעלי קצוות מעוגלים המונעים פציעה, או בפצירה. הנה כמה טיפים שיקלו על המשימה:

  • אם אתם מתקשים, היעזרו באדם נוסף – אחד מחזיק את התינוק בעוד השני גוזז את הציפורניים.
  • גזזו את ציפורני הרגליים בקו ישר ולא מעוגל, כדי למנוע צמיחה של ציפורן חודרנית.
  • כשאתם גוזזים את הציפורניים, דברו ברוגע או שירו לתינוק.
  • אם התינוק שלכם גדול יותר, תוכלו לנסות להסיח את דעתו בעזרת צעצוע או פעילות אחרת.
  • תנו לו להשתתף בפעילות – המציאו משחק מיוחד לגזיזת הציפורניים.
  • שבחו את תינוקכם על כך שעזר לכם לסיים, כדי ששניכם תהיו מרוצים מהשלמת המשימה.

אם אתם גוזזים בטעות את עורו של התינוק והוא מדמם, הצמידו לחתך בעדינות פד גזה, עד שהדימום מפסיק. אל תחבשו את החתך, כיוון שהתינוק עלול למצוץ את התחבושת. אם אתם מודאגים בגלל החתך, קחו את התינוק לרופא הילדים. אפשר לכסות את ידיו של התינוק הקטן שלכם בזוג כפפות כותנה רכות, שימנעו ממנו לשרוט את עצמו או לגרות את העור (בעיקר אם הוא סובל מעור יבש).

בעיות ציפורניים

תינוקות קטנים סובלים לעיתים קרובות מזיהום באזור ציפורני הידיים או הרגליים, שנקרא פרוניכיה. הזיהום נוטה לעבור מעצמו, ללא כל טיפול. עם זאת, ייתכן שתצטרכו למרוח על הציפורן מעט משחה או נוזל מחטא.

לפעמים הזיהום מתפשט עמוק יותר באצבע היד או הרגל, וגורם לאזור כולו להתנפח ולהאדים. אם אתם מבחינים באודם ובנפיחות, פנו לרופא הילדים. ייתכן שהתינוק יזדקק לטיפול אנטיביוטי. אם אתם משתמשים במשחה לטיפול בזיהום, זכרו להלביש לתינוק כפפות או גרביים לאחר מכן, כדי שלא יכניס את כפות ידיו או רגליו לפה.

 

© raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.

עוד מאמרים שיעניינו אותך:

על פרידה מהמוצץ, מציצת אצבע, פגיעות בשיניים ועוד. מתי לפנות לרופא?
תרגלו את היכולת לשים לב למה שמתרחש כאן ועכשיו
כיצד תשמרו על ניקיון השיניים ואילו טיפולים כדאי לבצע?
אתר האינטרנט 'ילדודעס' הוקם ע”י עמותת גושן, במטרה להוות מרכז ידע הכולל מאמרים וכלים, שמטרתו לספק ידע ומידע מקיף ונגיש להורים ולאנשי מקצוע העובדים עם ילדים.

כל הזכויות שמורות לעמותת גושן 2020

ברוכים הבאים
לפורטל 'עת לגדול!'

מומחי 'עת לגדול' בליווי רופאים ואנשי מקצוע מובילים,
כאן עבורכם עם כל התשובות, הידע והמידע העדכני ביותר!

התפתחות, התנהגות, בריאות ואתגרים יומיומיים – של תינוקות, פעוטות, ילדים, בני נוער ושלכם ההורים.

התוכן בפורטל מתעדכן בקביעות, כך שתוכלו בכל ביקור ב'עת לגדול' ליהנות ממידע חדש ורלוונטי.

מעוניינים להתעדכן כל פעם בחדשות הפורטל?

השאירו פרטים ותוכלו לקבל לתיבת המייל האישי שלכם את הסרטונים, הטיפים, המאמרים המקצועיים והמעשיים ביותר מטובי הרופאים והמומחים

דילוג לתוכן