לעזור לילדכם להתמודד כשמישהו נפטר - עת לגדול

פורטל בריאות ורווחת הילד בקהילה

מבית עמותת גושן, בליווי רופאים ואנשי מקצוע

/
/
לעזור לילדכם להתמודד כשמישהו נפטר

לעזור לילדכם להתמודד כשמישהו נפטר

כשמישהו קרוב אליכם נפטר, ילדכם עשוי לחוות רגשות חזקים מאוד – עצבות, ייאוש, כעס, בלבול, חרדה, חוסר אונים, ועוד. הרגשות הללו נורמליים. כדי לעזור לילדכם ללמוד כיצד להתמודד איתם, הדבר החשוב ביותר הוא לתת לו סביבה בטוחה ותומכת.

מה ילדים מרגישים לאחר מוות של אדם קרוב

מנעד הרגשות של ילדים לאחר מוות הוא רחב מאוד. ילדים רבים מפגינים עצבות, כעס וחרדה. אחרים יהיו מבולבלים ויתאמצו להבין מה קרה. יש ילדים שייראו כאילו לא הושפעו מהמוות כלל, ואחרים יחושו אשמה על כך שמשהו שאמרו או עשו הוא שגרם למוות. ילדכם עשוי להפגין סימנים של חרדת נטישה ולפחד שמא יאבד אתכם או אחד ממטפליו.

כדאי לדעת שילדכם יגיב בחוזקה רבה יותר למוות של אדם שפגש באופן קבוע וחיבב – לדוגמה, דוד ידידותי – מאשר למוות של קרוב משפחה שראה לעיתים נדירות. ילדים צעירים עשויים להגיב באותה דרך למוות של בעל חיים אהוב ולמוות של אדם קרוב.

ילדים צעירים עשויים להיות מוצפים ברגשות חזקים שמתבטאים בהתנהגויות שונות. יש ילדים שנהיים שקטים ומכונסים בעצמם, ואחרים מתנהגים בצורה מאתגרת.

כיצד לדבר עם ילדים על מוות

מתי לדבר

כשיקירכם נפטר, מצאו את הזמן הקרוב ביותר כדי להסביר לילדכם מה קרה. גם אם ילדכם מגלה על כך בטעות, או ממישהו שהוא אינו קרוב אליו, הוא זקוק לשיחה ישירה על הנושא אתכם בהקדם האפשרי.. אם במשפחתכם יש יותר מילד אחד, אפשר לדבר עם כל הילדים יחד, בחלוקה לקבוצות גיל, או לספר לכל אחד בנפרד. כשאתם מחליטים כיצד לספר לילדים, חשבו על גילם, מצבם ומזגם. סביר להניח שילדכם ישאל שאלות הנוגעות למוות, ולכן, כדאי להתכונן לתת לו את המידע המותאם לו כשהוא מוכן.

מה להגיד

ילדכם זקוק לעזרתכם כדי להבין מהו מוות, ולכן כדאי להסביר מה קרה בצורה הפשוטה והאמיתית ביותר שאפשר. לדוגמה, "יש לי חדשות רעות. סבתא רחל נפטרה הבוקר" הסבירו לילדיכם שלא נראה אותה יותר ושעכשיו טוב לה והיא נמצאת קרוב לכסא הכבוד.

השימוש במילה "מוות או פטירה" יכול גם הוא למנוע בעיות. אם אתם אומרים משהו כמו "הלך לעולמו", "עלה לשמים" או "הלך לישון", ילדכם עלול להיות מבולבל או מפוחד. לדוגמה, ילד שאמרו לו ש"סבא הלך לישון לנצח" עלול לפחד ללכת לישון, כיוון שיחשוש שמא לא יתעורר לעולם.

אם אתם חשים מאוד לא בנוח לדבר על מוות, ייתכן שתצטרכו לתרגל זאת עם מבוגר אחר לפני שאתם מדברים עם ילדכם. אפשר להכין מראש את מה שתאמרו ולהתכונן לשאלות שישאל, ואפילו לכתוב כמה תזכורות על פתק. כמו כן, כדאי לחשוב מראש מה תגידו אם אינכם יודעים את התשובה לשאלותיו. מותר להגיד משהו כמו, "אני לא יודעת, אבל אנסה לברר".

לדבר על רגשות

ילדים – ובעיקר הצעירים שבהם – יכולים גם להרגיש רגשות "גדולים" כשמישהו מת, אך הם לא  תמיד יודעים לזהות את הרגשות שלהם, או למצוא  את המילים הנכונות לבטא את רגשותיהם, ולכן יחושו מבולבלים ומתוסכלים. פעמים רבות הם יזדקקו לעזרתכם כדי להבין את הרגשות שלהם ולהתמודד איתם.

הסבירו לילדכם שהוא חווה רגשות נורמליים למצב. אם הילד צעיר ולא מכיר את המילים הרגשיות הסבירו אותן בפשטות. למשל "אתה מתגעגע לסבא, אתה רוצה עוד פעם לראות אותו". אפשר להגיד לו שאתם מרגישים משהו דומה או שהרבה אנשים מרגישים ככה כשמשהו נפטר. לדוגמה, "שושי, נראה שאת מאוד כועסת שסבתא מתה. גם אני כועסת כי אהבתי אותה מאוד, ואני עצובה שהיא כבר לא יכולה להיות כאן איתנו".

אם ילדכם יודע שמותר לו לדבר על רגשותיו – ושאתם יכולים להתמודד איתם – סביר להניח שידבר איתכם יותר. אם הוא מדבר יותר, הוא יוכל לבקש עזרה טוב יותר אם יחוש שרגשותיו מציפים אותו. ילדים מסוימים מעדיפים להשתמש בצעצועים, ספרים, מוזיקה או ציור כדי לבטא את רגשותיהם.

כדאי לחשוב יחד עם ילדכם על רעיונות שיעזרו לו להתמודד כשהוא חווה רגשות חזקים. בזמן רגוע תסבירו לו את העיקרון- כאשר אנחנו מרגישים משהו לא נעים אנחנו יכולים לעזור לעצמינו להרגיש טוב יותר על ידי פעולות שונות. שאלו אותו אם יש לו רעיונות והציעו גם אתם רעיונות. תוכלו לצייר או לכתוב רשימת פעולות שעוזרות לו להרגיש טוב יותר. ובעת הצורך תוכלו לבחור פעולות מהרשימה או להוסיף פעולות חדשות. יש פעולות של תמיכה שיסייעו לדוגמה, "חיים, כשאתה ממש עצוב ומתגעגע לסבא, אתה יכול לבוא ולחבק אותי". יש פעולות של הסחת דעת "נוכל לעשות משהו שישמח אותך קצת כמו לקרא ספר, לשחק משחק, ללכת לחבר וכו'". ויש פעולות של עיבוד הקושי "בוא נצא ונזרוק את הכדור לשמים הכי גבוה ונוציא את כל הכעס שלנו /נצייר את הגעגוע /נכתוב מכתב לסבא / נסתכל באלבום ונזכר כמה אהבת לבוא אליו וכמה הוא אהב אותך".

עם הזמן, ובעזרתם של הורים ומבוגרים אחרים, רוב הילדים הצעירים לומדים להתמודד עם רגשות חזקים. כשילדכם יצליח להתמודד עם הרגשות הללו בקלות רבה יותר, סביר להניח שגם לכם יוקל מעט. אם אתם מודאגים בנוגע לאופן ההתמודדות של ילדכם עם מותו של אדם קרוב, כדאי לפנות לאחות טיפת חלב, לרופא הילדים או ליועץ בבית הספר.

כיצד להתמודד עם הרגשות שלכם

זה בסדר שילדכם יראה שאתם עצובים או בוכים כשמישהו יקר לכם נפטר. עם זאת, כדאי להסביר לו כיצד אתם מרגישים. לדוגמה, "אני בוכה כי סבא נפטר, ואני מאוד עצובה שלא אראה אותו שוב". אפשר לנסות ולדבר על רגשותיכם עם חבר טוב או קרוב משפחה. אם רגשותיכם מקשים עליכם לתפקד, כדאי לקבל תמיכה. דברו עם הרב שלכם, עם רופא המשפחה, חבר קרוב או פסיכולוג כדי לעבד את רגשותיכם.

טיפים להתמודדות

האופן שבו ילדים מבינים מהו מוות תלוי בגילם ובהתפתחותם.

פעוטות וילדים בגיל הגן

ילדים בקבוצת הגיל הזו מבינים מוות כמעבר למקום אחר, אך אינם מבינים שאותו אדם לא יחזור לנצח. ייתכן שילדכם יבקש לבקר את הנפטר, וישאל מתי הוא חוזר. הוא עשוי לשאול את אותן שאלות שוב ושוב. זוהי דרכו לנסות ולהבין מה קורה. ייתכן שכמה מהרגליו הישנים של ילדכם יחזרו – לדוגמה, הוא עשוי להרטיב את המיטה או להתחיל ללכת מתוך שינה.

כך תוכלו לעזור לילדכם:

 • נסו לשמור על שגרה
 • ענו על שאלותיו בפתיחות ובכנות – לדוגמה, "דודה סימה נפטרה. היא עכשיו בשמים בגן עדן, היא לא חוזרת יותר, ולא נראה אותה יותר"
 • תמכו בו ונחמו אותו – לדוגמה, תנו לו חיבוק כשהוא עצוב
 • היו סבלניים גם אם הוא שואל את אותן שאלות שוב ושוב
 • אמרו לו שמותר לו לשחק, לשמוח וליהנות
 • אם אתם חושבים שילדכם עדיין מאמין שיקירכם ישוב, הזכירו לו בעדינות שלא יראה אותו שוב
 • ספרו לגננת ולמטפלות מה קרה, כדי שיוכלו לתמוך בו בעת הצורך.

ילדים בגיל בית הספר

בגיל זה, ילדים מבינים שהמוות פירושו סוף החיים, אך עשויים להאמין שאפשר למנוע אותו או שלא כולם ימותו.

כך תוכלו לעזור לילדכם:

 • אמרו לו שהמוות אינו באשמתו, ושלא היה יכול למנוע אותו מראש
 • נסו לשמור על שגרה
 • אמרו לו שמותר לו לשחק, לשמוח וליהנות
 • אפשרו שיח על זכרונות חיוביים מהנפטר
 • ענו על שאלותיו בפתיחות ובכנות – לדוגמה, אם הוא שואל אם אתם תמותו, ענו לו "כן, כולם נפטרים. גם אני אפטר באחד הימים, אבל זה יהיה בעוד הרבה זמן."
 • הציעו לו לעשות פעילות מוגדרות ותחומות לעילוי נשמתו של הנפטר, למשל לומר כמה פרקי תהילים, להקדיש את לימודי הקודש בכיתה במשך יום אחד לעילוי נשמתו, או לפתוח גמ"ח בכיתה
 • ספרו למורים ולמטפלים מה קרה, כדי שיוכלו לתמוך בו בעת הצורך
 • ספרו להוריהם של חבריו הקרובים של ילדכם, כדי שיידעו אילו רגשות הוא חווה.

שאלות שילדכם עשוי לשאול

למה הוא נפטר?

ילדכם מנסה להבין מהו מוות. ייתכן שירצה לדעת ממה נגרם המוות, ולכן, נסו לענות על שאלותיו ברמה שהוא מבין. לדוגמה, "הלב של סבא היה זקן מאוד וכבר לא עבד כמו שצריך. הרופאים ניסו לתקן אותו, אבל הוא היה חולה מאוד והם לא הצליחו".

גם אתם תפטרו? גם אני אמות?

ילדכם מתחיל להבין שאנשים שהוא אוהב עלולים למות. כדאי להסביר לו שרוב האנשים נפטרים בגיל מאוחר מאוד או כשהם חולים מאוד. אם אדם צעיר נפטר, אמרו לילדכם שמוות בגיל צעיר אינו מתרחש לעיתים קרובות כל כך. אפשר גם לציין שאנשים רבים בגיל זה שהוא מכיר עדיין חיים ובריאים.

מה קורה כשמתים?

הסבירו לילדיכם ברמה שיכול להבין שעכשיו נשמת הנפטר נמצאת במקום שטוב לה ושבתחיית המתים הוא ישוב להיות אתנו. .

שאלות בלתי צפויות

ייתכן שילדכם ישאל שאלות שנראות מעט מוזר, למשל "אם סבא נפטר, יהיה לו קר?", או "סבתא יכולה לראות אותי עכשיו?" נסו לענות על השאלות הללו, כיוון שהן עוזרות לילדכם להבין מהי משמעותו של המוות.

אם המוות התרחש במהלך אירוע טראומתי – למשל, פיגוע או תאונת דרכים – קראו את המאמרים טראומה: תגובה ראשונית אצל ילדים, כיצד לתמוך בילדכם בימים ובשבועות אחרי האירוע הטראומתי ולטפל בעצמכם לאחר טראומה.

 

 

 

© raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.

עוד מאמרים שיעניינו אותך:

משפחה חזקה צומחת מאהבה, בטחון, תקשורת ועוד
כך תבנו מערכות יחסים טובות ותעזרו לילדכם להרגיש מוגן ואהוב
על לקות למידה, הסיבות להופעתה סיוע לילדכם בבית הספר ומחוץ לו
אתר האינטרנט 'ילדודעס' הוקם ע”י עמותת גושן, במטרה להוות מרכז ידע הכולל מאמרים וכלים, שמטרתו לספק ידע ומידע מקיף ונגיש להורים ולאנשי מקצוע העובדים עם ילדים.

כל הזכויות שמורות לעמותת גושן 2020

ברוכים הבאים
לפורטל 'עת לגדול!'

מומחי 'עת לגדול' בליווי רופאים ואנשי מקצוע מובילים,
כאן עבורכם עם כל התשובות, הידע והמידע העדכני ביותר!

התפתחות, התנהגות, בריאות ואתגרים יומיומיים – של תינוקות, פעוטות, ילדים, בני נוער ושלכם ההורים.

התוכן בפורטל מתעדכן בקביעות, כך שתוכלו בכל ביקור ב'עת לגדול' ליהנות ממידע חדש ורלוונטי.

מעוניינים להתעדכן כל פעם בחדשות הפורטל?

השאירו פרטים ותוכלו לקבל לתיבת המייל האישי שלכם את הסרטונים, הטיפים, המאמרים המקצועיים והמעשיים ביותר מטובי הרופאים והמומחים

דילוג לתוכן