אין דבר כזה תינוק מפונק - עת לגדול

פורטל בריאות ורווחת הילד בקהילה

מבית עמותת גושן, בליווי רופאים ואנשי מקצוע

/
/
אין דבר כזה תינוק מפונק

אין דבר כזה תינוק מפונק

אי אפשר לפנק תינוק קטן יותר מדי. התינוק שלכם בוכה כי הוא זקוק לעזרתכם. אם תגיבו ברוגע ובעקביות, הוא ילמד שהעולם הוא מקום בטוח וצפוי.

האם תינוק יכול להפוך למפונק?

התשובה לשאלה זו ברורה: לא!
תינוקות זקוקים לתשומת לב רבה מאוד, ואתם עלולים לדאוג – או שאנשים אחרים יגידו לכם – שאם אתם "נכנעים" מהר מדי ונותנים לו יותר מדי תשומת לב, התינוק יהיה מפונק מדי.

זה לא יקרה. לתינוקות רכים עדיין אין יכולת מחשבתית להבין מהן סיבה ותוצאה. הם אינם יכולים לחשוב לעצמם "אני אבכה עד שאשיג את מה שאני רוצה!". התינוק שלכם בוכה או מקטר כיוון שזו הדרך היחידה שבה הוא יכול להגיד לכם שמשהו לא בסדר. יכול להיות שקר לו, שהוא רעב, שהחיתול שלו מלוכלך או שכואב לו. התעלמות מתינוק מקטר לא תלמד אותו להבין את הדברים לבד, כיוון שהוא פשוט לא יכול לעשות זאת עדיין.

מדוע חשוב להגיב לתינוק

התינוק שלכם תלוי בכם לגמרי לסיפוק הצרכים הדרושים לגדילה ולהתפתחות. אם תגיבו ברוגע ובעקביות לבקשתו של התינוק לתשומת לב, תבינו מה הוא צריך או פשוט תהיו איתו, התינוק ילמד במהירות לסמוך עליכם שתמלאו את צרכיו. עם הזמן, הוא יחוש מוגן ויפתח ביטחון עצמי.

זה טוב לתינוק וטוב לכם. תינוקות שנהנים מקשר עקבי ומטפח משלב מוקדם בחייהם מפתחים במהרה התקשרות בטוחה עם מי שמטפל בהם. תינוקות אלה יתמודדו טוב יותר עם לחץ כשיגיעו לגיל הגן. הם נוטים גם להסתדר טוב יותר עם ילדים אחרים, ולרוב הם יהפכו למבוגרים בריאים יותר מבחינה גופנית ונפשית כאחד.

תגובה מהירה לתינוק מועילה גם לכם, כיוון שכך תרגישו שאתם עושים עבודה טובה בתור הורים. האזנה לבכי של תינוק ללא תגובה עשויה להיות דבר מלחיץ מאוד. במקום לשאול "האם התינוק יכול להפוך למפונק", שאלו "כיצד אני יכול לעזור לתינוק שלי לפתח התקשרות בטוחה?" כך תדעו כיצד להגיב כשהתינוק זקוק לתשומת לבכם.

לשמור על איזון בין שגרה לגמישות

בחודשי חייו הראשונים של התינוק, כדאי לשאוף לשגרה, אך עם גמישות מרבית, בהתאם לצרכי התינוק.

תינוקות קטנים מאוד נוטים לבכות הרבה וזקוקים להאכלות רבות. לפעמים הם ישנים הרבה מאוד – ולפעמים לא. לעיתים קרובות הם אינם ישנים כשאתם רוצים.
הדבר החשוב ביותר בחודשים הללו הוא לעזור לתינוק שלכם לפתח התקשרות בטוחה באמצעות מתן תגובות רגועות ועקביות לצרכיו. השגרה תגיע מאוחר יותר.

בגיל 12-6 חודשים התינוק מתחיל להבין מהן סיבה ותוצאה, ומתחיל לשלוט מעט בהתנהגותו. זהו זמן טוב להתחיל להציב גבולות עדינים, כדי להתחיל וללמד את התינוק מהי התנהגות חיובית בעתיד.

 

שינה והאכלה- מה הקשר לפינוק?

בגילאים הצעירים, שינה והאכלה הם שני תחומים שבהם עליכם להיענות לצרכיו של התינוק שלכם ובהם פחות כדאי להתייחס לשאלת הפינוק.

שינה: למה לצפות

אם אתם דואגים שהתינוק יהפוך למפונק אם תתנו לו תשומת לב רבה מדי – בעיקר כשהוא אינו נרגע – כדאי לדעת למה לצפות משנתם של תינוקות רכים.
תינוקות רכים ישנים בממוצע 16 שעות ביממה, אולם ייתכן שהתינוק שלכם מקבל את מנת השינה שלו בתנומות קצרות. למעשה, תינוקות רכים אינם מבינים את ההבדל בין שעות היום ללילה בשבועות הראשונים לחייהם.
לכן, גמישות היא המפתח לשגרת השינה לתינוקות רכים. בשבועות הראשונים, כשאתם והתינוק לומדים להכיר זה את זה, תוכלו להציג לו בהדרגה את שיטת ההשכבה, כדי להתחיל וללמד אותו לישון לפרקי זמן ארוכים יותר.

האכלה: למה לצפות

אם נראה לכם שהתינוק הקטן שלכם בוכה כל הזמן כי הוא רעב, סביר להניח שאתם צודקים! בימים הראשונים, תינוקות אוכלים כל שעתיים עד ארבע שעות. המענה הנכון לצרכיו הוא להגיב לו ולהאכיל אותו. דעו שרוב התינוקות מפתחים דפוסים קבועים ושגרתיים במהלך השבועות הראשונים לחייהם, ולומדים לרכז את ההאכלות בשעות היום ופחות בלילה.
שעת האכלה רגועה ונעימה היא הזדמנות מצוינת עבורכם להיקשר זה לזה ולבנות מערכת יחסים חמה ובוטחת, שחשובה מאוד להתפתחות התינוק.

 

© raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.

עוד מאמרים שיעניינו אותך:

כך תבנו מערכות יחסים טובות ותעזרו לילדכם להרגיש מוגן ואהוב
תרגלו את היכולת לשים לב למה שמתרחש כאן ועכשיו
מדוע זה קורה, סימנים לכך שילדכם נעדר מבית הספר ודרכים לעזור לו
אתר האינטרנט 'ילדודעס' הוקם ע”י עמותת גושן, במטרה להוות מרכז ידע הכולל מאמרים וכלים, שמטרתו לספק ידע ומידע מקיף ונגיש להורים ולאנשי מקצוע העובדים עם ילדים.

כל הזכויות שמורות לעמותת גושן 2020

ברוכים הבאים
לפורטל 'עת לגדול!'

מומחי 'עת לגדול' בליווי רופאים ואנשי מקצוע מובילים,
כאן עבורכם עם כל התשובות, הידע והמידע העדכני ביותר!

התפתחות, התנהגות, בריאות ואתגרים יומיומיים – של תינוקות, פעוטות, ילדים, בני נוער ושלכם ההורים.

התוכן בפורטל מתעדכן בקביעות, כך שתוכלו בכל ביקור ב'עת לגדול' ליהנות ממידע חדש ורלוונטי.

מעוניינים להתעדכן כל פעם בחדשות הפורטל?

השאירו פרטים ותוכלו לקבל לתיבת המייל האישי שלכם את הסרטונים, הטיפים, המאמרים המקצועיים והמעשיים ביותר מטובי הרופאים והמומחים

דילוג לתוכן